REKLAMA

New Scientist: Za miliard lat brak tlenu zakończy życie na Ziemi

2021-03-02 15:15
publikacja
2021-03-02 15:15
fot. Skitterphoto / Pexels

Za miliard lat atmosfera Ziemi będzie zawierała bardzo mało tlenu, co sprawi, że nie będzie nadawała się do zamieszkania dla złożonych organizmów oddychających tlenem – informuje portal naukowy New Scientist w oparciu o badanie naukowców z Japonii i USA.

Obecnie tlen stanowi ok. 21 proc. atmosfery ziemskiej. Jej bogata w tlen natura jest idealna dla dużych i złożonych form życia, takich jak ludzie, którzy potrzebują tego gazu do przetrwania. Jednak na początku historii Ziemi poziom tlenu był znacznie niższy i prawdopodobnie w dalekiej przyszłości znów będzie niski - informuje międzynarodowy anglojęzyczny portal naukowy.

Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Funabashi w Japonii i Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology w Atlancie w USA modelowali ziemskie systemy klimatyczne, biologiczne i geologiczne, aby przewidzieć, jak zmienią się warunki atmosferyczne na Ziemi.

Naukowcy twierdzą, że atmosfera ziemska będzie utrzymywać wysoki poziom tlenu przez następny miliard lat. Następnie drastycznie powróci do niskiego poziomu przypominającego ten, który istniał przed tym, co jest znane jako wielkie zdarzenie oksydacyjne ok. 2,4 miliarda lat temu.

"Stwierdziliśmy, że natleniona atmosfera Ziemi nie będzie rzeczą stałą" - mówi Ozaki.

Jednym z głównych powodów tej zmiany jest fakt, że nasze Słońce, w miarę starzenia się będzie stawało się coraz gorętsze i uwalniało więcej energii. Naukowcy obliczają, że doprowadzi to do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze (ponieważ gaz ten pochłania ciepło, po czym ulega rozpadowi).

Ozaki i Reinhard szacują, że za miliard lat poziom dwutlenku węgla będzie tak niski, że organizmy fotosyntetyzujące, w tym rośliny, nie będą w stanie przetrwać ani produkować tlenu. Masowe wymieranie tych fotosyntetyzujących organizmów będzie główną przyczyną ogromnego spadku stężenia tlenu.

"Spadek ilości tlenu będzie olbrzymi - mówimy o ok. milionie razy mniej tlenu niż obecnie" - zaznacza Reinhard.  Naukowcy szacują również, że w tym samym czasie nastąpi wzrost metanu w atmosferze, do poziomu nawet 10 tys. razy większego niż obecnie.

Gdy zmiany w atmosferze Ziemi zaczną się pojawiać, będą postępować szybko: obliczenia zespołu sugerują, że atmosfera może stracić tlen w ciągu zaledwie 10 tys. lat lub mniej. "Biosfera nie jest w stanie przystosować się do tak dramatycznej zmiany środowiska" – akcentuje Ozaki.

Po tym czasie na Ziemi będą żyły wyłącznie drobnoustroje - mówi Reinhard. Życie lądowe przestanie istnieć, podobnie jak życie wodne. Składająca się z tlenu warstwa ozonowa wyczerpie się, wystawiając Ziemię i jej oceany na wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego i ciepła z palącego Słońca. (PAP)

cyk/ zan/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
slawekkry
Ja już zacząłem sprężać powietrze z zaw ok 20% tlenu do butli dla pra pra , ................wnuków
antybolszewik
Dobrze, że informują. Tlen w puszkach będzie naprawdę chodliwym towarem
piotr_malkontent
Czego to profesory na intelektualnych zasiłkach nie wymyślą. Pamiętam taki dowcip, gdy wykładowca na wykładzie z astronomii mówi studentom że za około 11 miliardów lat Słońce zostanie czerwonym olbrzymem i życie na ziemi zniknie, na co jakiś przebudzony student, z tylnych rzędów audytorium, nagle z przerażeniem w Czego to profesory na intelektualnych zasiłkach nie wymyślą. Pamiętam taki dowcip, gdy wykładowca na wykładzie z astronomii mówi studentom że za około 11 miliardów lat Słońce zostanie czerwonym olbrzymem i życie na ziemi zniknie, na co jakiś przebudzony student, z tylnych rzędów audytorium, nagle z przerażeniem w głosie, zaczyna krzyczeć: za ile!? za ile!? zdumiony reakcją wykładowca powtarza, że za 11 miliardów lat. Student na to z ulgą w głosie: dzięki, bo usłyszałem że za 11 milionów...
lipsk
Ciekawe ile płacą za taka robotę .Co będzie za miliard lat . A jeszcze ciekawsze czy to nie z podatków naszych takie dumanie z kryształowej kuli.
samsza
Może tlenu dla całej Ziemi nie wystarczy, ale na wypełnienie bańki dla nielicznych wystarczy.
Będą sobie spokojnie studiować dzieła Sienkiewicza i Reja.
niedorzeczny
Takiego bełkotu dawno nie czytałem. Geniusze twierdzą że nie będzie tlenu, bo nie będzie go z czego produkować, bo nie będzie dwutlenku węgla, bo dwutlenek węgla pod wpływem temperatury (chyba dość sporej) rozpadnie się na węgiel i... tlen, bo cóżby innego? Czyli w skrócie: nie będzie tlenu bo z dwutlenku węgla Takiego bełkotu dawno nie czytałem. Geniusze twierdzą że nie będzie tlenu, bo nie będzie go z czego produkować, bo nie będzie dwutlenku węgla, bo dwutlenek węgla pod wpływem temperatury (chyba dość sporej) rozpadnie się na węgiel i... tlen, bo cóżby innego? Czyli w skrócie: nie będzie tlenu bo z dwutlenku węgla zrobi się węgiel i tlen. A wszystko to przy temeperaturze, w której człowiek i tak nie przeżyje. Najprawdopodobniej autorzy tych doniosłych faktów mają za dużo dwutlenku węgla pod maseczką, przy czym temperatura jest jeszcze za mała, żeby ten dwutlenek węgla się rozpadł.
1984
Albo naukowcy są już na etapie kolorowania drwala albo coś pomieszano podczas tłumaczenia. Rozpad CO2 szybciej będzie przebiegał w/g reakcji Bouduoarda niż na pierwiastki ale to niewiele zmienia. Tu też są potrzebne b. wysokie temp. i w jej wyniku powstaje tlenek węgla czyli czad. W dodatku te rewelcje są w sprzeczności Albo naukowcy są już na etapie kolorowania drwala albo coś pomieszano podczas tłumaczenia. Rozpad CO2 szybciej będzie przebiegał w/g reakcji Bouduoarda niż na pierwiastki ale to niewiele zmienia. Tu też są potrzebne b. wysokie temp. i w jej wyniku powstaje tlenek węgla czyli czad. W dodatku te rewelcje są w sprzeczności z tym co się pisze w sprawie globalnego ocieplenia. Albo CO2 jest najważniejszym gazem cieplarnianym i w miarę rozpadu planeta będzie się ochładzała albo... naukowcy nie wierzą w to czym nas od dekad straszą.

Szkoda czasu nie tylko na czytanie w/w ale nawet sięgniecie do źródła by ominąć wymysły tłumaczy. W milard lat może się zrealizować milion scenariuszy zagłady życia na Ziemi z czego najbardziej prawdopodobnym jest uderzenie asteroidy. Statystycznie co 100 mln lat łupie w nas olbrzymia skała, ostatnio ok. 65 mln lat temu. W dodatku Słońce też może narozrabiać na kilka sposobów. Brak tlenu jest jedną z najmniej prawdopodobnych przyczyn zagłady życia.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki