REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Neuca analizuje decyzję UOKiK o nałożonej karze; rozważa zaskarżenie decyzji

2022-02-10 15:16
publikacja
2022-02-10 15:16
Neuca analizuje decyzję UOKiK o nałożonej karze; rozważa zaskarżenie decyzji
Neuca analizuje decyzję UOKiK o nałożonej karze; rozważa zaskarżenie decyzji
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Neuca analizuje uzasadnienie decyzji UOKiK nakładającej na spółkę karę w wysokości ok. 3 mln zł. Spółka rozważa zaskarżenie decyzji - podała Neuca w przesłanym oświadczeniu.

"Jesteśmy w trakcie analizy bardzo szerokiego uzasadnienia decyzji UOKiK nakładającej karę na naszą spółkę. Do zarzutów odniesiemy się szczegółowo po jej zakończeniu. Decyzja nie jest prawomocna i rozważamy jej zaskarżenie" - napisano w oświadczeniu spółki.

"Publikowany w mediach komentarz Prezesa UOKiK o tym, że Neuca jako spółka z branży farmaceutycznej nie ucierpiała na skutek pandemii świadczy o niezrozumieniu roli i pozycji spółki w łańcuchu dostaw leków" - dodano.

W środę UOKiK poinformował o nałożeniu ponad 3 mln zł kary na spółkę za opóźnienia z zapłatą wynagrodzenia kontrahentom.

W ocenie Urzędu przeprowadzone postępowanie wykazało, że nie było racjonalnego uzasadnienia dla opóźnień w płatnościach, a wyjaśnienia spółki, wskazujące na trudną sytuację i brak otrzymywania płatności od swoich kontrahentów - nie znalazły potwierdzenia w zgromadzonym materiale dowodowym.

"Kluczowy w tym kontekście jest fakt, że tolerowanie przez Neuca opóźnień w płatnościach ze strony aptek stanowi istotny element wsparcia finansowego szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakimi są polskie apteki niezależne. Konsekwencją opóźnień w płatnościach od klientów jest konieczność finansowania przeterminowanych należności, co Neuca realizuje przy pomocy własnych środków, wspomagając się kredytem bankowym. Dzięki temu zaopatrzenie aptek i poziom ich zapasów jest wyższy a leki są dostępne dla pacjentów. Było to szczególnie istotne w czasie pandemii" - oceniła spółka.

"Polska spółka jest karana za to, że miała niewielkie, 2-3 dniowe opóźnienia, głównie wobec zagranicznych koncernów farmaceutycznych, które są w doskonałej kondycji finansowej" - dodała Neuca w oświadczeniu.

Spółka podała, że w okresie, o którym mowa, angażowała poważne środki finansowe w walkę z Covid, prowadząc interwencyjne zakupy środków ochrony osobistej i sprzedając je na rynku w najniższych w tym okresie cenach.

"W istocie Neuca jest karana za pomoc polskim przedsiębiorcom i wsparcie społeczeństwa w walce z pandemią Covid. W naszym odbiorze jest to działanie niesprawiedliwe" - napisano w oświadczeniu. (PAP Biznes)

doa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki