REKLAMA

Netflix pali pieniądze i wolniej pozyskuje klientów

2020-01-22 14:55
publikacja
2020-01-22 14:55

Na pierwszy rzut oka wynika Netfliksa mogły się inwestorom spodobać. Streamingowa spółka pobiła rynkowy konsensus zarówno pod względem przychodów, zysków, jak i liczby nowych abonentów. Pod tym finansowym lukrem kryją się jednak mniej słodkie statystyki.

/ Reuters

W IV kwartale 2019 roku Netflix wygenerował 5,47 mld USD przychodów i 1,30 USD zysku na akcję. W obu kategoriach przebił prognozy analityków z Wall Street, którzy spodziewali się tylko 1,05 USD zysku na akcję przy 5,45 mld USD sprzedaży. Pozytywnie zaskoczyła też liczba pozyskanych klientów. Przez ostatnie trzy miesiące Netfliksowi przybyło 8,76 mln użytkowników, czyli prawie tyle samo co rok wcześniej. Rynkowy konsensus kazał się spodziewać 7,65 mln nowych klientów, a sama spółka prognozowała 7,6 mln.

I na tym dobre wiadomości właściwie się kończą. Z punktu widzenia akcjonariuszy niepokoić może słaby wzrost na rynku amerykańskim, na którym Netfliksowi przybyło tylko 420 tys. użytkowników. To o 1/3 mniej niż oczekiwali analitycy z Wall Street. W rezultacie dynamika przychodów osiąganych w kraju gwałtownie wyhamowała – przez trzy ostatnie kwartały zwiększyła się z 2,3 mld do 2,46 mld USD.

Streamingową spółkę ratuje ekspansja na rynkach zagranicznych. Tam przychody rosną po blisko 200 mln USD na kwartał i są już o pół miliarda wyższe od wyników osiąganych w USA. W Ameryce licznik Netfliksa zatrzymał się w pobliżu 61 mln użytkowników, podczas gdy poza granicami Stanów Zjednoczonych jest ich ponad 106 milionów. Tyle że według prognoz samej spółki w bieżącym kwartale przybędzie tylko 7 mln klientów, czyli wyraźnie mniej od oczekiwanych przez rynek 7,82 mln.

Fakt, że Netflix nie rośnie tak dynamicznie jak w latach poprzednich, sam w sobie nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Z punktu widzenia inwestora ważniejsze jest to, że wraz ze wzrostem skali działalności nie za bardzo rośnie rentowność. A to dlatego, że spółka coraz wydaje na marketing. Ale i tak pozyskuje mniej klientów niż w poprzednich latach. W całym 2019 roku Netflix odnotował 17,6 mld USD kosztów wobec 14,2 mld USD rok wcześniej.

Więc choć całoroczny zysk netto był o 54% wyższy niż rok temu, to wciąż był bardzo niski w stosunku do astronomicznej wyceny rynkowej Netfliksa. W ubiegłym roku ta „internetowa wypożyczalnia video” wygenerowała niespełna 1,87 mld USD czystego zysku przy kapitalizacji wynoszącej niemal 149 mld USD. Oznacza to, że Netflix wyceniany jest na blisko 80-krotność zysku netto za ostatnie cztery kwartały.

Ale najwięcej emocji budzą liczby w rachunku przepływów pieniężnych. Tylko w IV kw. Netflix odnotował niemal 1,5 mld USD ujemnych przepływów z działalności operacyjnej. To nowy rekord. Rok temu spółka „przepaliła” nieco ponad 1,2 mld USD. W całym 2019 roku Netflix na działalności operacyjnej odnotował ujemne przepływy finansowe w kwocie 2,9 mld USD.

Spółka spodziewa się, że w 2020 roku „przepali” 2,5 mld dolarów, w dalszym ciągu pozyskując gotówkę z rynku długu. Na koniec 2019 roku Netflix miał na bilansie 14,8 mld USD długoterminowego zadłużenia. To o 4,4 mld USD więcej niż rok wcześniej.

Mamy zatem do czynienia z potencjalnie bardzo niebezpieczną sytuacją. Netflix zaciąga coraz większy dług, aby finansować coraz wyższe nakłady na własne produkcje i marketing, lecz równocześnie notuje malejący wzrost liczby klientów. Jeśli w którymś momencie przychody zaczną zwalniać, spółce grozi popadnięcie w niekontrolowaną spiralę zadłużenia. A mówimy tu o firmie wycenianej na blisko 150 miliardów dolarów i mającą niemałą wagę w giełdowych indeksach.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
rezystancja
netflix.com jest spoko
detektorjusia
Cieszmy się i radujmy dopóki kapitał nie ma w co inwestować i płynie w stronę śmieci. Obym tylko zdążył z szortem jak się to zacznie sypać :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki