Netanjahu próbuje nie dopuścić do nowych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ

2017-01-08 18:43
publikacja
2017-01-08 18:43
fot. DDP / FORUM

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił w niedzielę swój rząd, że "podejmowane są wielkie wysiłki", aby nie dopuścić do uchwalenia nowych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, podobnych do tej, która potępiła zakładanie żydowskich osiedli na ziemiach okupowanych.

"Dzieli nas zaledwie kilka dni od konferencji paryskiej (15 stycznia) i mającej nastąpić niewiele dni później debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Czynimy wielkie wysiłki, aby zapobiec nowym, tego rodzaju rezolucjom" ONZ przeciwko Izraelowi - poinformował szef rządu izraelskiego w komunikacie wydanym przez jego biuro.

Netanjahu obawia się, że najbliższy międzynarodowy szczyt w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie, który odbędzie się w Paryżu, doprowadzi do nowego międzynarodowego potępienia izraelskiego osadnictwa na ziemiach palestyńskich, zanim Donald Trump obejmie 20 stycznia stanowisko prezydenta USA.

Poważne obawy szefa izraelskiego rządu budzi również możliwy do przewidzenia rezultat szczytu paryskiego, jakim będzie zapewne wzmocnienie i zaakcentowanie międzynarodowego poparcia dla rozwiązania polegającego na zagwarantowaniu istnienia dwóch niepodległych państw - Izraela i Palestyny.

Popiera je prezydent Barack Obama jako klucz do ustanowienia trwałego pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Netanjahu podziękował amerykańskiemu Kongresowi, w którym przewagę mają Republikanie, za to, że w ubiegły czwartek skrytykował przegłosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucji 2334, która domaga się zaprzestania izraelskiej kolonizacji okupowanych ziem palestyńskich. Uchwalenie rezolucji stało się możliwe, ponieważ przedstawiciel USA w Radzie wstrzymał się od głosu.

ik/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki