Netanjahu: jeśli wygram, ogłoszę aneksję Doliny Jordanu

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu, terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

(FORUM)

"Ogłaszam dziś, że po ustanowieniu nowego rządu, mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu i na terenach na północ od Morza Martwego” - powiedział Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Izraelski premier wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh w reakcji na słowa Netanjahu oświadczył, że "przywódca Izraela jest głównym niszczycielem procesu pokojowego".

Autonomia Palestyńska oburzona zapowiedzią

Władze Autonomii Palestyńskiej z oburzeniem zareagowały na słowa premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który zapowiedział, że jeśli wygra wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, części palestyńskiego Zachodniego Brzegu.

Członkini Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny Hanan Aszrawi powiedziała, że aneksja "zrujnuje wszelką szansę na pokój". "

"To byłoby rażące naruszenie prawa międzynarodowego, rażąca kradzież ziemi, czystki etniczne. To zniszczy nie tylko szansę na doprowadzenie do dwupaństwowości, ale także pogrzebie szanse na pokój" - powiedziała Aszrawi, cytowana przez agencję AFP.

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh w reakcji na słowa Netanjahu oświadczył, że "przywódca Izraela jest głównym niszczycielem procesu pokojowego".

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Zajmuje powierzchnię ok. 2400 km kwadratowych i stanowi ok. 30 procent terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. (PAP)

zm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 heimir

Przecież te tereny są już dawno zasiedlone przez Żydów, i wysiedlone z Palestynczyków. To tylko formalność.

! Odpowiedz
9 3 grab

To nie jest nasza sprawa i nie powinni Polacy się nią interesować!

! Odpowiedz
15 8 marxs

no nie wierzę przecież łone takie uczciwe od nas chcą 300 mld $ za 447 za straty i majątki których już nie ma a tu chcą ukraść następny kawał ziemi
ps.Polska powinna uzależnić wypłatę za 447 od zwrotu Palestyńczykom ich ziem i Syryjczykom Wzgórz Golan uczciwość obowiązuje obie strony chyba

! Odpowiedz
25 12 talmud

URRRRRRRA URRRRRRA URRRRRRRA .......bedzie ostro.....chiny rosja syria iran turcja....raaaaaaazem

! Odpowiedz
1 6 borat123

Na posterunku tawariszcz -adna kapiejka dla ciebia.

! Odpowiedz
11 60 django

Jak ja wygram wybory to zbombarduję Izrael i posadzę tam kaktusy.

! Odpowiedz
97 10 jkendy

Zważywszy, jest to wylęgarnia popieranych przez Iran terrorystów, to dziwię się ze Izrael nie zrobił tam porządku 10 lat temu.

! Odpowiedz
7 79 loosac

Gdyby Rosja anektowała Polskę, też bym został terrorystą.

! Odpowiedz
13 102 leszczykowy

Putin robi to samo, sankcje z całego świata, a jak żyd to robi to wszyscy klaszczą. Coś tu jest nie tak...

! Odpowiedz
1 24 django

Jak by Putin powiedział, że jak wygra wybory to anektuje Ukrainę, to Zachód by się chyba zesrał.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil