Nepal: po raz pierwszy od czterech miesięcy otwarto przejście z Indiami

Mieszkańcy i handlowcy z południa Nepalu zlikwidowali w piątek blokady drogowe i namioty na ważnym przejściu granicznym z Indiami, pozwalając ciężarówkom na swobodny przejazd po raz pierwszy od czterech miesięcy.

Nepal: po raz pierwszy od czterech miesięcy otwarto przejście z Indiami
Nepal: po raz pierwszy od czterech miesięcy otwarto przejście z Indiami (fot. dutourdumonde / YAY Foto)

"Ciężarówki przejeżdżają bez przeszkód" - poinformował przedstawiciel nepalskiej policji. "Mamy nadzieję, że teraz będzie normalnie, ale nie możemy zapewnić, że to się utrzyma" - zastrzegł.

Trwające od września protesty ludu Madhesi, który domagał się m.in. większej autonomii i korzystniejszego wytyczenia granic prowincji, i połączony z nimi strajk generalny na południu kraju doprowadził do zablokowania tego ważnego przejścia na granicy nepalsko-indyjskiej. Nepal sprowadzał przez nie znaczną część paliwa i innych towarów. Blokada sprawiła, że w kraju zaczęło brakować paliwa i leków.

Rząd w Katmandu obiecał, że powoła specjalną komisję, która ma w ciągu trzech miesięcy wytyczyć granice w sposób korzystny dla Madhesi. Jednak największe nepalskie partie polityczne obawiają się, że jeśli cała tradycyjnie zamieszkana przez Madhesi równina Madhes, przez którą przebiegają wszystkie szlaki handlowe z Indiami, znajdzie się pod kontrolą Madhesi, tamtejsze władze zyskają zbyt duży wpływ na bezpieczeństwo dostaw, a tym samym na rząd centralny.

Od sierpnia ub. roku w starciach związanych z konfliktem między Madhesi a władzami w Katmandu zginęło ponad 50 osób.(PAP)

cyk/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil