Neckermann Polska niewypłacalny. 3600 turystów za granicą

Neckermann Polska złożył oświadczenie o niewypłacalności - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Poza granicami kraju przebywa ok. 3600 klientów biura podróży.

(Reuters)

"25 września, w godzinach porannych biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności" - głosi komunikat przesłany przez biuro prasowe urzędu do redakcji Bankier.pl.

"Aby móc udzielić najszybszej pomocy turystom, marszałek uruchamia gwarancję ubezpieczeniową. Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro – obecnie poza granicami kraju przebywa ok. 3600 turystów." - napisano.

Zarząd Neckermann Polska złoży wniosek o ogłoszenie upadłości

"Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. („Spółka”, „Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą" - przekazało biuro podróży w oświadczeniu prezesa zarządu Macieja Nykiela.

Biuro poinformował przy tym, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska. "Działanie to jest podyktowane koniecznością wynikającą z przepisów art 21 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe" - napisano w komunikacie.

Neckermann Polska zapowiedział także, że zawiesza wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych.

Najgorsza sytuacja turystów jest w Tunezji, Turcji i na Majorce

Obecnie za granicą przebywa 3600 turystów Neckermann Polska, głównie w basenie morza śródziemnego.

Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce; turyści są wyrzucani z hoteli lub zatrzymywani w areszcie hotelowym - mówiła w środę Izabela Stelmańska zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego podczas konferencji poświęconej upadłości biura podróży Neckermann.

Wiceszefowa ds. kultury i promocji turystyki Urzędu Marszałkowskiego wskazała, że przedsiębiorcy będą próbowali odzyskać swoje środki. "Będą próbowali odzyskać pieniądze" - podkreśliła. I dodała: "możemy opłacić koszty pobytu tych turystów od teraz do końca pobytu. Ale nie jesteśmy w stanie i nie możemy regulować płatności zaległych z gwarancji ubezpieczeniowej".

Stelmańska powiedziała, że najgorsza sytuacja, z tego co wie, jest w Tunezji i Turcji oraz na Majorce. "Tutaj będą (skierowane - PAP) główne siły, będziemy się głównie skupiać na tych destynacjach" - mówiła.

Dodała, że z doświadczenia wynika, że w momencie kiedy przedsiębiorcy poza granicami kraju dowiedzą się o ogłoszeniu niewypłacalności Neckermann Polska. "Ta sytuacja będzie bardzo dynamiczna poza granicami kraju" - podkreśliła.

Stelmańska zwróciła się z apelem, by wszystkie rodziny, osoby przebywające poza granicami, które potrzebują pomocy kontaktowały się Urzędem Marszałkowskim za pośrednictwem strony internetowej www.mazovia.pl czy całodobowym call-center, który został udostępniony przez ubezpieczyciela Allianz Polska.

Można zgłaszać się po pieniądze

Specjalne infolinie dla klientów biura podróży Neckermann Polska

W związku ze złożeniem przez biuro podróży Neckermann Polska Marszałkowi Województwa Mazowieckiego oświadczenia o niewypłacalności, urząd przygotował dla klientów tego biura specjalne infolinie. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: +48 22 597 95 24, +48 22 597 95 43, +48 22 597 95 45 lub +48 22 597 95 41.

Środki z gwarancji ubezpieczeniowej mogą być przeznaczone w pierwszej kolejności na powrót turystów do kraju. Jeśli ich zabraknie, będzie uruchomiony II filar Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego - poinformowała w środę na konferencji prasowej zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego.

"Największe problemy są na Majorce, ponieważ to była destynacja związana głównie z pobytem turystów brytyjskich. Poza tym, Turcja, Tunezja. Wiem, że wieczorem w Egipcie były jeszcze regulowane płatności przez Neckermann Polska, żeby turyści mogli spokojnie przenocować. Na bieżąco na pewno będą do nas spływały informacje zarówno od hotelarzy, jak i turystów przebywających poza granicami" - powiedziała Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego.

Dodała, że na zimę Neckermann Polska sprzedał już 14 tysięcy wycieczek. Te wyjazdy "na pewno się nie odbędą" - stwierdziła.

Stelamńska podkreśliła, że poszkodowani turyści mogą zgłaszać się do urzędu marszałkowskiego po pieniądze. "Od lipca prawo polskie się zmieniło, zostaliśmy dostosowani do dyrektywy unijnej. Zmiana polega na tym, że środki z gwarancji ubezpieczeniowej mogą być przeznaczone w pierwszej kolejności na powrót turystów do kraju, na utrzymanie turystów na miejscu, opłacenie i dokończenie ich pobytu, jak również te środki, które nie zostaną wykorzystane, pokrywane są z gwarancji. Do tego akurat, jeżeli mówimy o Neckermannie będą dwie gwarancje uruchamiane, dlatego, że ci, którzy podpisywali umowy w 2018 roku, chronieni są gwarancją, która obowiązywała w 2018, osoby które podpisywały umowy w 2019, tam jest nowa gwarancja wystawiona, która obowiązywała od 1 stycznia 2019" - poinformowała.

Pierwsza gwarancja jest wystawiona na 30 mln zł, druga na 25 mln zł. "Do tego, jeżeli będzie brakowało środków na tych gwarancjach ubezpieczeniowych, mamy turystyczny fundusz gwarancyjny jako drugi filar zabezpieczenia i zostanie on wtedy uruchomiony, jeśli zabraknie środków na gwarancjach ubezpieczeniowych" - oświadczyła.

"Jeżeli były przypadki, że turyści byli zmuszeni do zapłacenia samodzielnie za pobyt tam w hotelu, to oczywiście powinni posiadać za to fakturę, rachunek, jakieś potwierdzenie wpłacenia tych środków, będą mogli się ubiegać o zwrot z gwarancji ubezpieczeniowej tych środków, które wpłacili" - podkreśliła.

W związku z niewypłacalnością Neckermann Polska marszałek województwa mazowieckiego uruchomił procedurę wynikającą z gwarancji ubezpieczeniowej na kwotę 25 mln zł - napisali w środę w oświadczeniu przedstawiciele Allianz Partners.

MSZ: konsulowie RP są gotowi do udzielenia pomocy klientom Neckermann Polska

Konsulowie RP w krajach, w których przebywają polscy turyści, monitorują sytuację i są gotowi do udzielenia niezbędnej pomocy konsularnej - zapewniło w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oświadczył, że samorząd województwa mazowieckiego przejmuje opiekę nad klientami Neckermann Polska.

"Będziemy starali się zapewnić albo dokończenie pobytu, albo bezpieczny powrót do kraju" - mówił w środę Raboszuk. Jak dodał, z informacji od prezesa Neckermanna wynika, że za granicą jest 3600 turystów, głównie w basenie Morza Śródziemnego.

Zbankrutował właściciel Neckermanna

Wczoraj Neckermann Polska poinformował, że wstrzymuje wyloty na Zakynthos i Majorkę w dniu 24 września oraz wyloty we wszystkich kierunkach dzień później. Zablokowano również możliwość dokonywania jakichkolwiek nowych rezerwacji na dowolny sezon wakacyjny na 48 godzin.

W piątek władze największego i najstarszego biura podróży Thomas Cook, będącego właścicielem Neckermann Polska, poinformowały, że znalazło się ono na skraju bankructwa. W poniedziałek firma ogłosiła upadłość. Brytyjski rząd rozpoczął akcję sprowadzania do kraju ok. 155 tys. turystów z W. Brytanii, którzy akurat przebywali na zagranicznych wycieczkach z tego biura. Operacja Matterhorn, bo tak ją nazwano, jest największą repatriacją obywateli brytyjskich w czasach pokoju. Rząd wyczarterował w tym celu 46 samolotów.

W opublikowanym dziś oświadczeniu prezes Neckermann Polska pisze, że "polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki.

Nykiel podkreśla, że wszyscy klienci biura są "objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym" oraz "mogą zgłaszać się do WP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) w celu zaspokojenia swoich roszczeń".

Zadbaj o polisę na wyjazd. Ceny już od kilku złotych.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 9 niunius666

Z jednej strony im współczuję a z drugiej strony jak słyszę że pojechali na wycieczkę i mają tylko 100euro w kieszeni to żenada. To coś takiego niech wraca hulajnogą. A najlepiej ludzie tego pokroju niech siedzą w domu i wstydu oszczędza lub polskie morze.

! Odpowiedz
4 15 innowierca

Byl artykul na Bankierze o wysokosci oszczednosci posiadanych przez rodziny w Polsce , gdzie niespodziewany wydatek typu wysiadl telewizor, to problem finansowy ,I zeby wysuplac 1500 PLN w danym miesiacu , to trzeba dopozyczyc.Tak wlasnie zyje w Polsce pseudo-klasa srednia , ktora ma hipoteke , uzywane auto I chwali sie wycieczkami na Fejsbuczku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 innowierca odpowiada innowierca

Ale przykro ze nazywasz ludzie "tego pokoju"
To sa nasi rodacy, dobrzy ciezko pracujacy ludzie, tylko takie sa zarobki w Polsce ze ludzie korzysta ja z linii kredytowej w banku zeby wyjechac, to skad nagle maja wyciagnac 1000 EUR zeby oplacic hotel w razie nieprzewidzianych wydarzen. Nawet oszczednosci buforowe w Polsce posiada mala grupa pracujacych (moze 20 %) a to tylko 6 wynagrodzen.
Dla wiekszosc pracujacych odlozyc 6 wynagrodzen to abstrakcja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 innowierca odpowiada innowierca

*tego pokroju "

! Odpowiedz
0 11 xxpp

Poczekajcie kilka kwartałów. Kiedy zaczną padać banki, też będzie do dostatniej minuty komunikat, że wszystko jest ok i "wasze lokaty są bezpieczne."

! Odpowiedz
1 15 open_mind

A szok będzie dopiero jak któregoś poranka zabraknie wszystkim kredytu. Jak na razie to po cichu pompuje w banki FED. Szukajcie w Google wpisując „overnight repo market”

! Odpowiedz
1 3 silvio_gesell

Generalnie bank centralny zawsze może wpompować płynność w rynek międzybankowy skupując obligacje - oczywiście pod warunkiem, że są jeszcze jakieś obligacje na zbyciu.

! Odpowiedz
29 8 brunon3444

gówno państwo zawiodło na pełnej linni trzeba było wysłać lot po swoich ludzi i zapewnić im bezpieczny powrót do domu a później to państwo powinno z perspektywy swojej siły walczyć o zwrot pieniędzy od prywatnego ubezpieczyciela .Co z tymi którzy nie mają środków im Wiesław konsutant udzieli miniratki na miejscu dno i kilo mułu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 53 karbinadel

Listę hotelarzy, którzy zachowują się jak gangsterzy, powinno się opublikować, żeby ludzie wiedzieli, kogo unikać.

! Odpowiedz
3 33 polak1978

Nie rozumiem jednego mechanizmu. Dlaczego Neckrmann Polska skoro ma się tak dobrze to nie może dokończyć wycieczek aktualnych turystów sprowadzić ich do kraju i Game Over. Dlaczego muszą ogłaszać niewypłacalność ? Spólka-Macocha kasę zajumała czy jak ?

! Odpowiedz
0 21 innowierca

Moze dlatego ze w dzisiejszych czasach stabilna sytuacja finansowa spolki oznacza ze akurat im
kasy wystarcza od pierwszego do pierwszego na styk, czyli nie brakuje ale sejf pusty.
A skoro Cook jest (byl) wlascicielem zadluzonym po uszy to raczej zamiatal na biezaco kazdy grosz ktory sie uchowal w Neckerman.

! Odpowiedz
30 26 gumball

Na twoją antypisowską obsesję psychiatria nie przewiduje żadnego lekarstwa. Jest jednak rada: nie rozmnażaj się.

! Odpowiedz
39 16 jonh_bastard

Niech zdycha parszywe niemieckie biuro

! Odpowiedz
5 36 forfun

oburza łganie w zywe oczy 2 dni temu

! Odpowiedz
57 30 grab

Brytyjski rząd czarteruje samoloty aby przywieźć do kraju swoich obywateli, a nasz rząd wysyła rządowy samolot bo grupkę siatkarzy którym uciekł samolot. Teraz już wiecie jaki mamy rząd bo tak jest na każdym kroku!

! Odpowiedz
70 27 stachsgh

Witam !!
Stać ich na wycieczki, to niech się dodatkowo ubezpieczają lub niech organizują sobie powrót na własną rękę.
Na biednych nie trafiło.
Last minute last holiday

! Odpowiedz
15 52 karbinadel

Kolejny, który ma kłopoty ze zrozumieniem słowa pisanego: wyjazdy były ubezpieczone, a koszty awaryjnego powrotu są pokrywane właśnie z funduszu gwarancyjnego

! Odpowiedz
1 38 leonidass

Prezes Neckermanna w poniedziałek zabrał głos, by uspokoić swoich klientów i współpracowników. Jak zapewnia, "Neckermann Polska Biuro Podróży Spółka z o.o., jako odrębna Spółka polskiego prawa handlowego, prowadzi dalej normalną, codzienną, operacyjną działalność". Maciej Nykiel zaznacza, że "wszyscy polscy klienci biura, zarówno ci którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem. (...) Wszystkie biura Neckermann w całej Polsce są dzisiaj otwarte i normalnie funkcjonują."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 65 kimdzongtusk

Czyli jak wpłacam na swoją wycieczkę to tak na prawdę nie wpłacam na swoją tylko kogoś innego ? No zupełnie jak u Madoffa albo w ZUS-ie .

! Odpowiedz
2 22 _xyz

Jak ktoś wraca do Rzeszowa i ma koło 14 lat, to linie AirMarshal bezpłatnie zapraszają na pokład

! Odpowiedz
2 21 eagleeye

@brunon3444 kpiną było by żeby publiczne pieniądze wyrzucać na ludzi którzy świadomie w poniedziałek wyjeżdżali na wakacje gdzie w TV z tego co pamiętam ze o TC mówiono już w piątek i ze do nich należy N.Polska to po pierwsze. Po drugie ponoć biuro było ubezpieczone a do tego jest jakiś fundusz na który składają się tour operatorzy a więc są na to środki. To że hotelarze postępują mało etycznie to po trzecie bo tym samym przy upadku takiego molocha oni sami na tym stracą. Takim zachowaniem nigdy już tam Ci którzy zostali tak potraktowani tam nie pojadą na pewno chyba ze desperaci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
78 23 brunon3444

Polaczków do aresztów hotelowych a po brytyjczyków państwo wysyła samoloty ten rząd do kpina na resorach

! Odpowiedz
7 84 piano350

Zawsze można na piechotę lub autostopem. A z Tunezji najlepiej zabrać się pontonem z azylantami.

! Odpowiedz
23 81 --__hubert__---__--__--__--__-

Reatin Neckermann za 2018 A+ , to pokazuje że dziś nawet rating nie może być wiarygodny !
Zawsze przed zakupem wycieczki warto sprawdzić rating biur podróży , teraz należy podchodzić do tego jeszcze bardziej ostrożnie.
Swoją drogą dziwię się jak można jechać za granicę nie mając w razie czego pieniędzy na powrót , szczególnie w dobie kart kredytowych . Polacy jednak dalej nie potrafią podróżować !
Teraz cała ta grupa tanich turystycznych wycieczek wydzwania po ambasadach płacząc że nie ma za co wrócić .
Fundusz gwarancyjny za nim zadziała posiedzą sobie na chodniku lub lotnisku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 96 wiktoria007

Tak ten biznes skonstruowany jest. Wszystko na kredyt. Płacisz dziś za wczasy w 2020 r. a kasa leci za hotel innego Kowalskiego w roku bieżącym. Piramida. Czy mogłoby być inaczej? Mogłoby, ale wycieczki byłyby droższe. A klient (nie tylko w Polsce) patrzy głównie na cenę. Do czasu, aż się na tym przejedzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 46 niedowiary

25.09 - hmmm pewnie VAT'u nie zapłacą ;)

! Odpowiedz
38 51 iwonka50

Problemy Pierwszego Świata. A może tak ruszyć głową i samemu podróżować?

! Odpowiedz
9 28 wiktoria007

Można, ale w sezonie będzie o wiele drożej. Przelotu i hotelu tanio się nie kupi. Poza sezonem zaś jak najbardziej warto próbować

! Odpowiedz
11 33 detektorjusia

Tak, najlepiej udać się pieszo na wakacje z plecakiem i namiotem oraz myć się w rzece. Wtedy żadne bankructwo niegroźne.

! Odpowiedz
2 46 eagleeye

Tak tak sam widziałem w TV jak w poniedziałek rano N.Polska wysyłał turystów świadomie na "problemy"

! Odpowiedz
3 145 szyszekk

to fajnie, ze dwa dni temu byl oficjalny komunikat, ze sa w pelni wyplacalni i rentowni

! Odpowiedz
23 46 karbinadel

"polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki" - bo pewnie im centrala nie pozwoliła działać. Szkoda, bo to było dobre biuro. Dobrze jednak, że mają odpowiednie ubezpieczenia, i to nie skarb państwa będzie płacił za zwiezienie turystów do kraju

! Odpowiedz
1 38 pis_po_jedno_zlo

Takie komunikaty to standard i wiadomo od razu, że to kłamstwo. Dałem im czas na ogłoszenie bankructwa do końca piątku, została spora rezerwa. Pamiętacie jak Amber Gold dzień przed ogłoszeniem upadłości wydał komunikat, że sytuacja jest stabilna i wszyscy otrzymają swoje środki?:D

! Odpowiedz
0 29 zygi44

W tej branży to niestety standard. "Mistrzostwem" to była akcja sprzed paru lat jak jedno biuro przed południem podpisywało umowy i prosiło o wpłaty na wycieczki a w południe ogłosili upadłość. Przed obiadem odwiedzasz biuro, płacisz za wycieczke, wracasz do domu i włączasz TV, a tam wszyscy trąbią, że biuro upadło i wycieczki odwołane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 2 search odpowiada pis_po_jedno_zlo

Takie same zapewnienia masz gdy kupujesz obligacje rzadu PIS. Tu na pewno ci zwroca lecz o duzo nizszej wartosci, bo wartosc zeżre inflacja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne