REKLAMA

Naukowcy: zmiany klimatu w Wielkiej Brytanii już są widoczne

2021-07-29 17:18
publikacja
2021-07-29 17:18
Naukowcy: zmiany klimatu w Wielkiej Brytanii już są widoczne
Naukowcy: zmiany klimatu w Wielkiej Brytanii już są widoczne
fot. Andrés García / / Pexels

W Wielkiej Brytanii już mają miejsce wpływające na życie ludzi zmiany klimatu, czego dowodzą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - napisano w opublikowanym w czwartek przez urząd meteorologiczny Met Office dorocznym raporcie o stanie klimatu.

Jak wskazano, rok 2020 był trzecim najcieplejszym, piątym najbardziej wilgotnym i ósmym najbardziej słonecznym w historii, a żaden inny rok nie znalazł się w pierwszej dziesiątce jednocześnie we wszystkich trzech kryteriach. Naukowcy z Met Office stwierdzili też, że w ciągu ostatnich 30 lat średnia temperatura w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,9 stopnia Celsjusza, a suma opadów zwiększyła się o 6 proc. w porównaniu z okresem 1960-1990.

"Wiele osób uważa, że zmiany klimatyczne wydarzą się w przyszłości, ale to dowodzi, że klimat w Wielkiej Brytanii już teraz się zmienia. Ponieważ nadal się on ociepla, będziemy widzieć coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów i powodzie" - powiedział główny autor raportu Mike Kendon.

Według raportu, rok 2020 był trzecim najcieplejszym w Wielkiej Brytanii od 1884 roku, a wszystkie lata znajdujące się w pierwszej dziesiątce miały miejsce od 2002 roku. Ubiegły rok był jednym z najmniej śnieżnych w historii, a opady śniegu występowały głównie na obszarach górskich i na północy kraju. Wiosna 2020 roku była w Wielkiej Brytanii najbardziej słoneczna od kiedy prowadzone są pomiary, a liczba godzin słonecznych była większa niż zazwyczaj jest latem. Rok 2020 był piątym najbardziej wilgotnym w historii, a sześć spośród 10 lat z największą sumą opadów miało miejsce od 1998 roku.

W raporcie napisano również, że rośliny reagują na zmiany klimatu. W przypadku szeregu popularnych gatunków krzewów i drzew w 2020 roku liście pojawiały się średnio o 10,4 dnia wcześniej niż przeciętna dla okresu 1999-2019. Ale również oznaki jesieni pojawiły się wcześniej - w 2020 roku liście z drzew spadły średnio 4,3 dnia wcześniej w stosunku do wspomnianego okresu bazowego.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Ochrona klimatu

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wtomek
Jakiś absurd by porównywać ostatnie 10 lat w zakresie zmian pogodowych. Nie ma chyba nikogo kto by twierdził, że klimat się nie zmienia, uczą tego szkołach podstawowych. Problem polega na tym, że to co było dotychczas ,człowiek nie był w stanie regulować ani mieć na to wpływ. Obecnej generacji pseudouczonych wydaje Jakiś absurd by porównywać ostatnie 10 lat w zakresie zmian pogodowych. Nie ma chyba nikogo kto by twierdził, że klimat się nie zmienia, uczą tego szkołach podstawowych. Problem polega na tym, że to co było dotychczas ,człowiek nie był w stanie regulować ani mieć na to wpływ. Obecnej generacji pseudouczonych wydaje się , że odkryli źródła i przyczyny zmian, które wg. nich są szybsze niż kiedykolwiek były. Szkoda czasu na dyskusje, można poprawić jakość powietrza w dużych skupiskach …ale nie zatrzymamy zmian klimatu które są nie do zatrzymania. Temperatura ziemi podnosiła się , aż powstało życie, które zawdzięczamy powstaniu gazów cieplarnianych!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki