Naukowcy łatwiej pozyskają fundusze na realizację pomysłów

2018-01-31 15:36
publikacja
2018-01-31 15:36
FORUM

Naukowcy będą mieli łatwiejszą drogę do pozyskiwania funduszy na realizację swoich pomysłów. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dzisiaj umowie między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Narodowym Centrum Nauki. W ramach programu TANGO na projekty z pogranicza badań podstawowych i badań służących przemysłowi przeznaczono 40 mln złotych.

Profesor Maciej Chorowski dyrektor NCBR wyjaśnia, że naukowcy, których pomysły mają szansę na komercjalizację i którzy już korzystają z grantów w ramach NCN będą mieli łatwiejszą ścieżkę ubiegania się o wsparcie NCBR. Zdaniem profesora współpraca zmierza do tego, aby prace badawcze, bardzo interesujące pod względem naukowym, zawsze finansowane z pieniędzy podatników nie stawały się zakopanymi talentami. Jak wyjaśnia Maciej Chorowski, dzięki środkom finansowym talenty polskich naukowców będzie można pomnażać.

Zdaniem wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina porozumienie pomoże wielu ważnym naukowym projektom przejść fazę wdrożeń. "Budujemy pomost między szeroko rozumianą nauką a gospodarką i drugi pomost między naukami stosowanymi, a naukami stosowanymi i podstawowymi" - mówi Jarosław Gowin. Jego zdaniem dzięki temu projektowi wiele badań polskich naukowców znajdzie zastosowanie gospodarcze przez co polska nauka będzie mogła szerzej oddziaływać na naukę światową.

Trzecia edycja konkursu TANGO zostanie ogłoszona pod koniec marca.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/kano

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki