REKLAMA

Naukowcy: Maseczki i dystans obniżają o 1000 razy siłę koronawirusa

2020-10-21 16:10
publikacja
2020-10-21 16:10
fot. Artyom Geodakyan / Reuters

Właściwe użycie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego obniża o 1000 razy siłę koronawirusa w razie kontaktu z nim - ustalili włoscy naukowcy ze szpitala koło Werony. Tym tłumaczą lżejszy przebieg Covid-19 w okresie obowiązywania restrykcji.

Rezultaty badań klinicznych, przeprowadzonych w szpitalu Sacro Cuore Don Calabria w miejscowości Negrar na północy Włoch, zostały opublikowane w środę we włoskich mediach. Zamieszczono je też w międzynarodowym piśmie naukowym "Clinical Microbiology and Infection".

Analizie poddano 373 przypadki Covid-19, stwierdzone na pogotowiu między 1 marca, a końcem maja. U każdego pacjenta w testach zbadano poziom wiremii, czyli ilość wirusa - wyjaśniły koordynatorki badań Dora Buonfrate i Chiara Piubelli, cytowane przez agencję ADNKronos.

Jak dodały, następnie monitorowano każdego pod kątem tego, jak ciężki był przebieg i objawy choroby wywołanej przez koronawirusa.

Badaczki podkreśliły, że z prac tych wynika, że wraz z obniżeniem się szerzenia SARS-CoV-2 dzięki stosowanym środkom ochrony równolegle obniżyła się o 1000 razy siła wirusa wykrytego u pacjentów.

Jak zaznaczono, chorzy przywiezieni do szpitala w maju, a więc w okresie niskiego narażenia na zakażenie z powodu lockdownu i restrykcji oraz nakazu stosowania środków ochrony, byli w kontakcie z mniejszą "dawką" wirusa i mieli go mniej w organizmie w porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi w marcu.

To dzięki temu - według naukowców - osoby zakażone późną wiosną, gdy obowiązywały ścisłe restrykcje, miały lżejszy przebieg Covid-19 i występowało u nich mniejsze prawdopodobieństwo powikłań. Dzięki temu spadł wtedy odsetek chorych na oddziale intensywnej terapii.

To zdaniem badaczy najdobitniej wskazuje, jak istotne jest rygorystyczne przestrzeganie nakazu noszenia maseczek i dystansu społecznego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
carlito1
Ja mam super rozwiązanie problemu kowid. Trzeba przestać robić testy , ewentualnie robić je tylko osobom z objawami... I nagle się okaże że tylko ułamek jest chory. Ewentualnie zmienić nazwę testu na "grypę" i będziemy mieli epidemię grupy haha... A właśnie na grypę już nikt nie choruję??? Bo w tamtym Ja mam super rozwiązanie problemu kowid. Trzeba przestać robić testy , ewentualnie robić je tylko osobom z objawami... I nagle się okaże że tylko ułamek jest chory. Ewentualnie zmienić nazwę testu na "grypę" i będziemy mieli epidemię grupy haha... A właśnie na grypę już nikt nie choruję??? Bo w tamtym roku to już o tej porze znałem kilkanaście osób z grypą... A teraz ani jednej czy to z grypą czy tym całym kowidem
samsza
O ile zmniejsza dystans 2 metrów, bez masek ?
Dystans kilometra bez masek ?
A dwie seniorki siedzące obok siebie (bez dystansu) w maskach, co to daje ?
atx
no tylko czhemu jak było kilka milionów polaków najpierw na wiecach wyborczych a potem na plażach bez mach? i kichało pluło sikało to jakoś sie nie odbiło na mega wzrostach
ej naukofcy tłumaczyć co się stało ...a teraz nagle wszyscy się maskują i takie wzrosty

cineknt
chłopski rozum > naukowcy

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki