Naukowcy: Koronawirus unosi się w powietrzu dłużej, niż zakładano

Koronawirus utrzymuje się w powietrzu dłużej, niż sądzono, nawet przez minuty - wynika z badań czterech fińskich ośrodków badawczych, które w swoich pracach wykorzystały superkomputer i typową sytuację w sklepie spożywczym.

(Shutterstock)

Badania potwierdzają zasadność zaleceń, "by unikać większych skupisk ludzkich w zamkniętych pomieszczeniach publicznych", takich jak sklepy czy środki transportu publicznego - podkreślono w opublikowanym w poniedziałek raporcie z badań prowadzonych przez Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny (Ilmatieteen laitos).

Jak wyjaśniono w komunikacie, naukowcy badali, w jaki sposób mikroskopijne cząsteczki, unoszące się w powietrzu, które wydostają z dróg oddechowych w trakcie kaszlu, kichania lub mówienia, rozprzestrzeniają się dzięki strumieniowi powietrza. Badacze doszli do tego samego wstępnego wniosku - w sytuacji bazowej chmura aerozolu rozchodzi się w najbliższym otoczeniu także poza najbliższy obszar wokół osoby kaszlącej. Z drugiej strony chmura jednocześnie rozrzedza się, ale mijają "nawet minuty", zanim do tego dojdzie.

"Jeśli kaszlący nosiciel koronawirusa odejdzie z jednego miejsca, a w pobliżu pojawi się inna, to unoszące się w powietrzu cząsteczki aerozolu, zawierające wirusa, mogą przedostać się do dróg oddechowych tej osoby" - uważa adiunkt na uniwersytecie Aalto Ville Vuorinen, cytowany w komunikacie.

Jussi Sane, główny ekspert Fińskiego Instytutu Zdrowia i Sektora Opieki Społecznej (THL), jednostki odpowiedzialnej za monitorowanie w Finlandii rozwoju epidemii, podkreślił, że wstępne wyniki badań prowadzonych przez cztery ośrodki podkreślają zasadność wydanych zaleceń. THL jeszcze przed wprowadzeniem w połowie marca stanu wyjątkowego w kraju w związku z epidemią zalecił "pozostawanie w domu osobom chorym oraz zachowanie fizycznego dystansu".

"Według naszych wytycznych należy kaszleć w rękaw lub chusteczkę oraz zadbać o mycie rąk" - dodał Sane.

Naukowcy z czterech głównych fińskich ośrodków i instytutów niezależnie opracowali swoje modele, przy założeniu tej samej sytuacji wyjściowej - kaszlącego człowieka przemieszczającego się pomiędzy półkami sklepu spożywczego oraz typowej dla takiego pomieszczenia wentylacji.

W projekcie udział wzięło ok. 30 badaczy z różnych dziedzin, specjalizujących się m.in. w fizyce przepływu, fizyce aerozoli, wentylacji, wirusologii czy kontaktach społecznych. Do opracowania modelu wykorzystano superkomputer o wysokiej mocy obliczeniowej, dzięki któremu pierwsze wyniki uzyskano w ciągu tygodnia – podsumowano w opisie badania.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ zm/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 20 zenonn

Super. To badania na temat SARS CoV2 czy wszystkich drobin o rozmiarze i wadze tego wirusa?
Wirus "zwykłej" grypy nie jest tak szkodliwy? Szybko zdycha? Prątek gruźlicy też mało szkodliwy?
A żółtaczka typ B? Wirus HPV, CMV, EBV, HSV-1, próchnica, grzybica jamy ustnej?....

Kiedy rewolta?

! Odpowiedz
2 11 karbinadel

A jak jest przeciąg?

! Odpowiedz
0 2 itsofunny

Przeciąg jest chyba lepszym rozwiązaniem niż takie wiszące powietrze w bezruchu warto np. otworzyć klatkę w bloku bo i drzwi się nie dotyka i jest ruch powietrza

! Odpowiedz
0 0 zenonn odpowiada itsofunny

Uwięzieni w blokach w wentylacją wspólną dla pionów wdychają bakcyle sąsiada zamiast iść się przewietrzyć między najbliższe krzewy, drzewa.

Rządzący zrzucili zarazki z samolotów, satelitów, że odkaża się ulice, chodniki?

" Na ulice wyjechały polewaczki które za pomocą środka dezynfekującego zneutralizują te miejsca. Jednocześnie wyjechały również zamiatarki - czytamy na stronie MPUK.
Przystanki komunikacji miejskiej, przejścia do pieszych, miejsca dużego natężenia pieszego ruchu mogą być siedliskami nie tylko dla koronowirusa, ale również dla wirusa grypy, bakterii E coli, gronkowca, paciorkowców. Ponadto gromadzi się na nich kurz, ślina, martwy naskórek oraz resztki jedzenia, a to idealne środowisko dla drobnoustrojów."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 lightning_network

mało w tych artykułach konsekwencji...

"bazowej chmura aerozolu rozchodzi się w najbliższym otoczeniu także poza najbliższy obszar wokół osoby kaszlącej."

tylko kaszlącej? nie powinno być: kaszlącej, mówiącej lub oddychającej ?

! Odpowiedz
1 7 samsza

Jakby ktoś przekrzywiał maksymalnie głowę to i przy kichaniu by strzelił wirusem.
Przy normalnym mówieniu nie używa się siły, a badali tylko czy daleko odpływa, a nie czy w ogóle się wydostaje. Podczas krzyku pewnie byłoby inaczej.

! Odpowiedz
20 16 eagleeye

Nie no poważnie wszak to chyba oczywiste ze tak sie rozprzestrzenia grypa do picu nazwana urzedowo COVID19

! Odpowiedz
8 13 1984

Dla picu mogli to coś nazwać "Hiszpanką"...

Nie widzisz istotnej różnicy między grypą i koronawirusem to zamilcz bo sie ośmieszasz. A może jesteś naukowcem - biologiem, wirusologiem? W takim razie napisz dlaczego dwa różne wirusy uważasz za to samo. Johnson też lekceważył zagrozenie, obecnie leży pod tlenem - to ciągle nie daje do myślenia?

W Hiszpanii niemal tysiac ofiar każdego dnia ale zawsze trafi się melepeta który napisze o "zwykłej grypie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 chlopekroztropek odpowiada 1984

Ja widzę różnicę. Na grypę umiera więcej ludzi, a z kolei u 80-90% zarażonych koronawirusem choroba przebiega bezobjawowo. To co widzimy w mediach jest tylko czubkiem góry lodowej (staruszki 80+, palacze, różne choroby współistniejące, itd.)

! Odpowiedz
7 11 zenonn odpowiada 1984

Działanie dla resetu systemu, bankructwa zadłużonego świata, nwo?
Tta "epidemia" nie ma sensu? To tylko kolejna grypa.
Na zapalenie płuc w Polsce rocznie choruje 0,3mln ludzi, wielu umiera.
Na "zwykłą" grypę rocznie choruje 3mln Polaków, wielu umiera.
Więcej pieszych zginęlo w marcu w Polsce niż zmarło na covid, mimo że ruch samochodowy minimalny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil