Nauczyciele stracą przywileje emerytalne?

Nauczyciele muszą zadbać o zdrowie, bo jeszcze długo przyjdzie im pracować, zanim przejdą na emeryturę. Rząd uważa, że groźba nabawienia się chorób gardła i nerwic to żadna wymówka. Nauczyciele będą musieli pracować do 65. roku życia (mężczyźni), a n do 60 (kobiety).

Nauczyciele, którzy planują przejść na wcześniejszą emeryturę i myślą, że uda im się to zrobić bez problemów, powinni się pospieszyć. Wielu z nich, jeśli nie zrobi tego w tym roku, to w przyszłym nie będzie już miało takiej możliwości. Rząd chce od 2009 roku postawić tamę dla masowego przechodzenia na tzw. pomostówki .Wiadomo już, że emerytalna tama to cios wymierzony m.in. w nauczycieli, bo np. górnicy zachowają swoje przywileje. Tymczasem tylko nieliczni „pedagodzy” przejdą na wcześniejszy wypoczynek. Będą to osoby, którym dziś do emerytury brakuje kilku lat.

Rządowy projekt reformy emerytur zakłada, że zmieniona zostanie  Karta Nauczyciela, czyli ustawa gwarantująca pedagogom różne przywileje. Z Karty mają być wykreślone przepisy o prawie do emerytury dla nauczycieli w wieku 60 lat i nauczycielek w wieku 55 lat, o ile przepracowali oni w szkole 20 lat i 10 w innych miejscach.

Zamiast wcześniejszej emerytury, starsi nauczyciele będą mogli przechodzić na specjalny urlop nauczycielski. Ma on wynosić maksymalnie pięć lat.

Competitive Skills
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mariamn

Bardzo jest przykro czytac czy słuchac - dlaczego nauczyciel ma isc na wczesniejsza emeryture? a dlaczego nikt nie pyta o nauczycieli , którzy pracuja w szkolnictwie specjalnym? to jest taka sama praca jak pielegniarki a moze jeszcze trudniejsza z dziecmi uposledzonymi umyslowo, psychicznymi , uposledzonymi i umyslowo i fizycznie. Pielegniarki pracujac z takimi ludzmi niepelnosprawnymi moga przechpdzic na wczesniejsza emeryture a my nauczyciele ze szkolnictwa specjalnego NIE! moze Pani Minister i inni decydenci, którzy nie maja pojęcia o pracy nauczyciela w tego typie placowki POPRACOWALI BY TAK PRZEZ JEDEN MIESIAC , ale nie w warszawskiej szkole ale tak na prowincji!!! to moze OCZY sie im otworza , ze to jest bardzo trudna praca . Po 20 latach pracy w takiej placowce nauczyciel jest naprawde zmeczony.Wiadomo , ze nikt nie pracuje tylko 20 lat ale pracuje sie wiecej i majac lat 50-pare to wiadomo ze ma sie staz ponad 30lat pracy. I co ? mamy sobie szukac innej pracy np. jako sprzataczka czy kasjerka bo nerwy juz siadly i struny glosowe? To jest dopier nieszanowanie naszej prowesji. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.