REKLAMA

Nauczyciele pracują średnio 46 godzin tygodniowo

2013-06-07 17:46
publikacja
2013-06-07 17:46
Nauczyciele pracują 46 godzin i 40 minut tygodniowo. To średni czas pracy pedagogów, którzy prowadzą od 18 do 27 lekcji w tygodniu. Instytut Badań Edukacyjnych opublikował raport rocznego czasu pracy nauczycieli.

Szef IBE, profesor Michał Federowicz wierzy, że ten raport może prezentować rzeczywisty czas pracy nauczycieli. Zwraca jednak uwagę, że był on przygotowany na podstawie deklaracji pedagogów. Uważa, że to może oznaczać błąd metodologiczny, jako socjolog musi wierzyć swojemu rozmówcy.

Raport obejmuje tylko ten okres w roku, kiedy nauczyciel pracuje. Średni czas nie uwzględnia zatem wakacji czy ferii, kiedy w większości nauczyciele nie wykonują żadnych czynności związanych ze swoją pracą. Twórcy przedstawili w raporcie średni tydzień pracy nauczyciela, w którym nie występują żadne przerwy świąteczne. Takich tygodni w roku jest 27. Instytut tłumaczy, że nie udźwignął by badań, które musiałyby być prowadzone również w wakacje. Badając jednak czas pracy nauczyciela, uwzględniono tez weekendy, kiedy to nauczyciel może przygotowywać się do zajęć lub sprawdzać wypracowania.

Obecnie prowadzone są rozmowy na temat reformy ustawy Karta Nauczyciela. Jan Federowicz ma nadzieję, że ich raport pomoże w merytorycznej debacie na ten temat.

Raport wykazał, że tylko 15 procent nauczycieli pracuje 18 godzin, czyli dokładnie tyle ile wynosi pensum opisane w Karcie Nauczyciela. Co czwarty nauczyciel pracuje mniej. Więcej godzin ma ponad 60 procent pedagogów. Okazało się też, że co szósty nauczyciel pracuje w więcej niż jednej szkole. W tej grupie mogą być jednak takie osoby, które uczą w zespołach szkół.

Badania wykazały też, że tylko 6 procent tygodniowego czasu pracy nauczyciele poświęcają na tak zwaną papierkową robotę. Okazało się też, że prawie 80 procent nauczycieli uważa, że 18-godzinne pensum to odpowiedni wymiar pracy. 17 procent uznało, że to wręcz za mało. Tylko co dwudziesty nauczyciel uznał, że 18 godzin przy tablicy to zdecydowanie za dużo.

Raport IBE został przygotowany na podstawie deklaracji nauczycieli. Pedagog albo sam wypełniał ankietę internetową, albo był przepytywany przez ankietera z tego, co robił dzień wcześniej. W obu ankietach nauczyciel deklarował ile czasu dziennie poświęca na poszczególne czynności związane z wykonywanie zawodu. Oprócz liczby godzin przy tablicy, należał podawać też ile nauczyciel przygotowuje się do zajęć, a także ile czasu przeznacza na samodoskonalenie, sprawdzanie klasówek, spotkania z rodzicami czy planowanie wycieczek szkolnych.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Kamil Szwarbuła/dyd
Źródło:IAR
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~dk
z czego 20 godzin to siedzenie w pokoju nauczycielskim i pogaduchy przy kawie..
~denis
Ja mam sklep na wprost przystanku autobusowego w małej miejscowości Lekcje nie zaczynają się tutaj o ósmej bo autobus z pobliskiego miasteczka przyjeżdża o ósmej piętnaście Ostatni nauczyciel wraca do domu autobusem o czternastej pięć choć większość z nich o dwunastej dziesięć I to jest regułą Jak tym nauczycielom Ja mam sklep na wprost przystanku autobusowego w małej miejscowości Lekcje nie zaczynają się tutaj o ósmej bo autobus z pobliskiego miasteczka przyjeżdża o ósmej piętnaście Ostatni nauczyciel wraca do domu autobusem o czternastej pięć choć większość z nich o dwunastej dziesięć I to jest regułą Jak tym nauczycielom wyjdzie w tygodniu 46 godzin ???
~Bubu
Belfer pracuje też w domu.
~Ar2r
Udajemy, że nie widzimy JAK pracuje się w szkołach ?
WYŁĄCZAM TU ostatnich PRAWDZIWYCH PEDAGOGÓW.
Lekcja składa się z odpytywania, opieprzania totalnych (zdaniem pana "profesora") totalnych debili i na koniec dyktowania listy czego mają się nauczyć W DOMU na następna lekcję !!!
No taką ilość nienawiści
Udajemy, że nie widzimy JAK pracuje się w szkołach ?
WYŁĄCZAM TU ostatnich PRAWDZIWYCH PEDAGOGÓW.
Lekcja składa się z odpytywania, opieprzania totalnych (zdaniem pana "profesora") totalnych debili i na koniec dyktowania listy czego mają się nauczyć W DOMU na następna lekcję !!!
No taką ilość nienawiści i pogardy dla debilnych uczniów zwanych "bydłem" wymaga solidnego przygotowania. Co do fachowości i wiedzy z danej dziedziny to... raczej nie jest ona zbytnio wskazana :-(
~D.U.R.N.I.E
JA ROBIE TYLE GODZIN W TRZY DNI. WIELKIE MI HALO. ONI MAJĄ JESZCZE PRZERWĘ CO GODZINĘ I WAKACJE. O CZYM WY PISZECIE DURNIE!

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki