REKLAMA

Nauczyciel i lekarz w czołówce najniebezpieczniejszych zawodów w Polsce

Justyna Niedbał2013-08-22 13:45
publikacja
2013-08-22 13:45
Każdego dnia 6,3 tys. osób na świecie ginie w pracy lub umiera z powodu chorób zawodowych. Co 15 sekund 160 osób ulega wypadkom przy pracy – najczęściej z powodu nieprawidłowego zachowania się pracownika. W zeszłym roku tylko w Polsce urazom (a w 348 przypadkach śmierci) uległo łącznie 91 tys. osób. Co ciekawe, wśród najbardziej niebezpiecznych zawodów pojawia się nauczyciel i lekarz.

najniebezpieczneijsze zawody w Polsce

foto: thinkstock

Aby sprawdzić, które zawody są najbardziej niebezpieczne, posłużyliśmy się współczynnikiem wypadkowości przypadającym na tysiąc osób z danej grupy zawodowej. W tym celu porównaliśmy liczbę wypadków, które miały miejsce w zeszłym roku, w poszczególnych sekcjach według Polskiej Klasyfikacji Działalności do liczby zatrudnionych w danych sekcjach.

Najwięcej wypadków przy pracy w 2012 roku zanotowano w województwie śląskim (12,9 tys.), wielkopolskim (11 tys.) oraz mazowieckim (10,7 tys.). Większość z nich to wypadki tzw. „lekkie”. 70 proc. poszkodowanych to mężczyźni. Wypadki przy pracy w 2012 r. przyczyniły się łącznie do 3,3 mln dni niezdolności do pracy u poszkodowanych. Oznacza to, że jedna osoba, która odniosła w pracy wypadek była na zwolnieniu lekarskim przez średnio 36 dni.

Najbardziej zagrożeni - nauczyciele i lekarze

Po obliczeniu współczynnika wypadkowości okazało się, że najbardziej zagrożeni są pracownicy zajmujący się szeroko pojętą edukacją, pracownicy opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej oraz związani z kulturą i rozrywką. Wynika z tego, że np. 282 pracowników na 1000 z sektora związanego z edukacją uległo w zeszłym roku wypadkowi przy pracy lub borykało się z chorobą zawodową.

Sektor Liczba osób wykonujących daną profesję Liczba wypadków przy pracy i chorób zawodowych w tej grupie w 2012 roku Współczynnik wypadkowości
Edukacja 17 tys. 4724 282
Opieka zdrowotna oraz pomoc społeczna 106 tys. 7699 73
Kultura i rozrywka 16 tys. 911 57
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz statystyk GUS.

Kolejną zagrożoną grupą są osoby zajmujące się dostawą wody oraz gospodarowaniem ściekami i odpadami, ze współczynnikiem wypadkowości 20. Następną grupą obarczoną wysoką wypadkowością są osoby zajmujące się budownictwem – w tej grupie współczynnik wyniósł 19, gdyż jest ich łącznie 427 tys., zaś wypadki w zeszłym roku przydarzyły się ponad 8 tys.

Jak rozliczyć wypadek samochodu w jednoosobowej firmie?»Jak rozliczyć wypadek samochodu w jednoosobowej firmie?
Z kolei jeżeli pod uwagę weźmiemy tylko liczbę wypadków, to najwięcej ich zdarza się w przetwórstwie przemysłowym (ponad 30 tys. rocznie). To jednak bardzo szeroka kategoria, do której zalicza się między innymi produkcję artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych, produkcję wyrobów włókienniczych i odzieży, wyrobów ze skór wyprawionych, produkcję drewna i wyrobów z drewna, produkcję papieru, a także wyrobów gumowych, metali i wyrobów z metali oraz produkcja sprzętu transportowego.

O ile zagrożenie wypadkami przy pracy nie dziwi w branżach takich jak budownictwo czy przemysł, to edukacja czy kultura nie są już tak oczywiste. Trzeba pamiętać, że GUS w swoich statystykach bierze pod uwagę również choroby zawodowe, do których w wielu przypadkach przyczynia się stres, nadmierne nadgodziny, wrogie środowisko pracy, strach przed jej utratą, a także brak ruchu.

Najczęstsze wypadki przy pracy

Rodzaj wypadku w pracy związany jest z miejscem, gdzie jest ona wykonywana. Najwięcej ich zdarza się w miejscach produkcji przemysłowej, w biurach, placówkach naukowych, szkołach i zakładach usługowych. Co ciekawe, tylko 917 wypadków wydarzyło się w ubiegłym roku w obiektach sportowych, w czasie pracy, chociaż wiele osób uważa, że to kontuzje są jednym z najpopularniejszych urazów.

Rodzaj wypadku przy pracy, który występuje najczęściej Liczba w 2012
kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi
substancjami i preparatami chemicznymi
2,9 tys.
kontakt z ostrymi przedmiotami 15 tys.
uwięzienie, zmiażdżenie 5,8 tys.
obciążenie fizyczne lub psychiczne 11 tys.
Źródło: Dane Głównego Urzędu Statystycznego.

W omawianiu wypadków przy pracy nie pomija się też obciążenia fizycznego lub psychicznego (w tym oddziaływania promieniowania, hałasu, światła lub ciśnienia), a także przejawów agresji ze strony człowieka lub zwierzęcia.

 »Kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w pracy? 

Podczas, gdy w Polsce wypadki i choroby zawodowe najczęściej dotykają nauczycieli, lekarzy, pielęgniarki i artystów, na świecie najbardziej zagrożone są osoby zajmujące się połowem ryb, wycinką lasów i wydobyciem surowców, takich jak ropa naftowa czy węgiel kamienny.

Wszędzie jednak do wypadku najczęściej dochodzi z uwagi na nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Często winę za to ponosi również niewłaściwy stan czynnika materialnego (wady konstrukcyjne, materiałowe albo eksploatacyjne).

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Alexa
Chyba z powodu naduzywania alkoholu :)
~Andrzej z Polkowic
więc teraz ja, górnik dołowy w KGHMie z pensją 8 tys zł będę musiał robić śniadania mojej Zosi - nauczycielce bo okazuje się, że to Ona ma pracę niebezpieczną a nie ja!!!
~Paweł Rucin
Ta statystyka to jakaś kompletna bzdura. Pani Justyna bardzo niedbale przygotowała ten artykuł. W edukacji nie pracuje 17 tys osób, samych nauczycieli jest blisko pół miliona, podobnie z opieką zdrowotną.
Miałem bankier.pl za troszkę bardziej profesjonalny portal.
Po co publikować takie dyrdymały
~doręczyciel
Coś w tym jest - kilkanaście lat przepracowałem w szkolnictwie wyższym i średnim po czym zostałem.....doręczycielem..I nie narzekam mimo kilkunastogodzinnej pracy dziennie..Dużo ruchu-schudłem kilkanaście kilo..
~Asdf!
tych z "pomoc społeczna" w tabelce można spokonie zaliczyć jako urzędników.
~minona
jak widać, manipulując statystykami można uwiarygodnić nawet największą bzdurę

jedyny rozsądny wniosek jaki można wyciągnąć z tego artykułu
~1959
Łączy ich używanie niebezpiecznego narzędzia-...długopisu i bezkarności.
~Caesar
Czyli nie waleczni i szaleńczo ryzykujący życie POlicjanci ani nawet nie 122 generałów wszelkiej rodzaju broni ...
~Kasia
czyli praca nierobów góniczych nie jest niebezpieczna, tylko drą ryuje, ze chca po 15 latach na emeryturkę i palą opony? powinni robic do 67 roku i niech sie ciesza, ze mają prace
~Caesar
Zdaje się na przodku ciągle są wolne miejsca dla chętnych do lekkiego życia...Więc ja bym się jednak od górników odturlał...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki