REKLAMA

Nasz kapitał to ludzie: Polacy bezrobotni ale przedsiębiorczy?

2005-11-22 07:44
publikacja
2005-11-22 07:44
Polska jest krajem o najwyższej stopie bezrobocia w Unii i najniższym udziale pracujących w wieku produkcyjnym (51,7 proc. na koniec 2004 r.). Za to jesteśmy najbardziej przedsiębiorczym narodem w Europie.

Niestety, otoczenie gospodarcze, podatki i koszty pracy, skutecznie hamują rozwój przedsiębiorczości. Tak ocenili polską rzeczywistość eksperci z Centrum im. Adama Smitha w ,Raporcie otwarcia". Raport, choć powstał w momencie przekazywania władzy nowemu rządowi, jest niezależną od polityki "fotografią" państwa - zapewnili przedstawiciele centrum. Jak wyliczył ekspert dr Robert Gwiazdowski, polscy przedsiębiorcy wysyłają rocznie do różnych instytucji (głównie do ZUS i urzędów skarbowych) prawie pół miliarda stron dokumentów. Przedsiębiorców ma prawo kontrolować 40 różnych instytucji, a samo otwarcie firmy jest jednym z najdroższych wśród nowych członków UE (kosztowniejsze jest tylko na Węgrzech).

- Te rzeczy trzeba poprawić (...) Oczywiście wielu wskaźników nie da się zmienić w ciągu 12 miesięcy, ale te, które dotyczą administracji, biurokracji, które bardzo obciążają polskich przedsiębiorców, zmienią się w sposób znaczący - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz, który przysłuchiwał się prezentacji raportu. Marcinkiewicz, wśród pięciu najważniejszych bolączek polskiej gospodarki, wymienił niedoskonałe prawo gospodarcze, utrzymującą się monopolizację rynków, brak dobrze skonstruowanej trzeciej władzy, korupcję i - na ostatnim miejscu - koszty pracy, w tym związane z ubezpieczeniami społecznymi.

Niezależnie od tego, czy nowej ekipie się powiedzie, czy też nie, jest jedna rzecz, która napawa optymizmem. Zdaniem wiceprezesa centrum Andrzeja Sadowskiego, najważniejszym kapitałem, jakim dysponuje Polska, jest kapitał ludzki. Polska stoi przed ogromną szansą - wchodzi w życie ostatni wyż demograficzny Europy, mamy 10 milionów młodych ludzi, którzy powinni zostać w kraju.

Dziennik Bałtycki
(VIK, PAP)
Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki