Nastroje inwestorów na GPW coraz lepsze

2019-06-27 17:30
publikacja
2019-06-27 17:30
Nastroje inwestorów na GPW coraz lepsze

Sytuacja na rynkach niezmiennie „kręci się” wokół rozpoczynającego się szczytu G-20 oraz spotkania Trump-Xi. Nad ranem nastroje inwestorów poprawił hongkoński dziennik „South China Morning Post”, w którym napisano o rzekomych uzgodnieniach dotyczących wznowienia negocjacji. Radość nie trwała jednak długo, gdyż klika godzin później Wall Street Journal doniósł, jakoby prezydent Xi Jinping planował przedstawić kilka kluczowych warunków, w tym między innymi warunek wycofania sankcji nałożonych na markę Huawei. Jeżeli spekulacje te okazałby się prawdziwe, biorąc pod uwagę dotychczasową postawę prezydenta D. Trumpa, spełnienie warunków Chin wydaje się być mało prawdopodobne. Natomiast to w praktyce oznacza, że po spotkaniu w Oscace, rozmowy handlowe najprawdopodobniej nadal będą znajdować się w zawieszeniu.

Na wieść o wspomnianych doniesieniach WSJ, kluczowe europejskie parkiety oddały całość zwyżek wypracowanych na początku sesji. Sytuacja zaczęła jednak stabilizować się wraz z odbiciem kontraktów na główne amerykańskie indeksy. WIG20 w stosunkowo zmiennym otoczeniu zewnętrznym poradził sobie nie najgorzej. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zwyżką o 0,8%, osiągając przy tym obroty na poziomie 680 mln zł. Wśród polskich large capów, największą skalą wzrostów mogła pochwalić się Jastrzębska Spółka Węglowa (wzrost o 7,2%), natomiast po drugiej stronie rynku znalazły się akcje Orange ze stratą na poziomie 3,2%. Przyzwoitą sesję zaliczyła druga i trzecia linia spółek - mWIG40 zyskał 0,6% a sWIG80 1%.

Tymczasem zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, nastroje na GPW są najlepsze od stycznia 2018 r. W najnowszej ankiecie, ponad połowa respondentów oczekuje hossy w zbliżającym się drugim półroczu 2019 r. Mogłoby się zdawać, że nasze blue chipy próbują rekompensować „przespany” pierwszy kwartał, choć parkiety zagraniczne również w ostatnim czasie nie były łatwą konkurencją. Perspektywa łagodzenia polityki monetarnej za oceanem sprawiła, że niespełna tydzień temu obserwowaliśmy nowe rekordy indeksu S&P500, które zostały wypracowane na zasadzie „im gorzej, tym lepiej”. Tym bardziej pozostajemy zgodni z nieśmiało powracającym optymizmem na GPW, dostrzegając przy tym dodatkowo rosnące zainteresowanie Polską wśród inwestorów zagranicznych.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki