Nastroje gospodarstw domowych pogorszyły się

Nastroje gospodarstw domowych uległy pogorszeniu, co może przełożyć się na spowolnienie dynamiki konsumpcji prywatnej - wynika z badania IRG SGH "Kondycja gospodarstw domowych IV kw. 2018".

Wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych IRG SGH (IRGKGD) zmniejszyła się o 1,3 pkt. do wysokości -9,6 pkt. Jest zarazem niższa od zanotowanej rok wcześniej (o 7,2 pkt.).

"Szczyt optymizmu konsumentów mamy za sobą, a tendencja średniookresowa jest spadkowa. Spodziewane w całej gospodarce światowej, jak i Polsce, spowolnienie wzrostu gospodarczego nie pozostaje bez wpływu na nastroje konsumentów" - napisano w komentarzu.

Autorzy badania podają, że pogorszeniu uległy trzy składowe (spośród czterech) wskaźnika IRGKGD; najbardziej oceny przyszłej sytuacji na rynku pracy i przewidywanych oszczędności, w mniejszym zaś stopniu prognozy przyszłego stanu gospodarki krajowej.

"Pogorszenie się nastrojów polskich gospodarstw domowych może oznaczać osłabienie dynamiki realnej konsumpcji prywatnej w nadchodzących kwartałach" - napisano. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne