REKLAMA

Nastroje gospodarstw domowych pogorszyły się

2019-01-10 08:14
publikacja
2019-01-10 08:14
fot. Rafał Kuźma / FORUM

Nastroje gospodarstw domowych uległy pogorszeniu, co może przełożyć się na spowolnienie dynamiki konsumpcji prywatnej - wynika z badania IRG SGH "Kondycja gospodarstw domowych IV kw. 2018".

Wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych IRG SGH (IRGKGD) zmniejszyła się o 1,3 pkt. do wysokości -9,6 pkt. Jest zarazem niższa od zanotowanej rok wcześniej (o 7,2 pkt.).

"Szczyt optymizmu konsumentów mamy za sobą, a tendencja średniookresowa jest spadkowa. Spodziewane w całej gospodarce światowej, jak i Polsce, spowolnienie wzrostu gospodarczego nie pozostaje bez wpływu na nastroje konsumentów" - napisano w komentarzu.

Autorzy badania podają, że pogorszeniu uległy trzy składowe (spośród czterech) wskaźnika IRGKGD; najbardziej oceny przyszłej sytuacji na rynku pracy i przewidywanych oszczędności, w mniejszym zaś stopniu prognozy przyszłego stanu gospodarki krajowej.

"Pogorszenie się nastrojów polskich gospodarstw domowych może oznaczać osłabienie dynamiki realnej konsumpcji prywatnej w nadchodzących kwartałach" - napisano. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki