Nastawienie do przyjęcia euro bez większych zmian, dominują sceptycy

W marcu 2015 r. 52 proc. Polaków, o 1 pkt więcej niż w grudniu 2014 r., uważa, że przyjęcie przez Polskę euro byłoby niekorzystne, zaś 23 proc. ocenia taki ruch neutralnie - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych w TNS Polska. Pozytywnie o wejściu do strefy euro wypowiada się 15 proc. badanych.

Polacy w większości przeciw wprowadzeniu euro (fot. SZYMON LASZEWSKI / FORUM)

"Wyniki uzyskane w marcu 2015 roku nie uległy zmianie w porównaniu z tymi z grudnia 2014 roku" - napisano w omówieniu sondażu.

Z badania TNS wynika, że 67 proc. Polaków uważa, iż waluta europejska nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych, a 10 proc. Polaków uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych.

Zdaniem 53 proc. Polaków przyjęcie wspólnej waluty europejskiej w Polsce wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę, a 24 proc. badanych uważa, że zamiana złotego na euro będzie dla naszej gospodarki korzystna. 8 proc. jest zdania, że nie będzie miała żadnego wpływu.

41 proc. ankietowanych jest zdania, że Polska nigdy nie powinna przyjąć wspólnej waluty europejskiej. 19 proc. respondentów sądzi, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 12 proc. jest zdania, że powinno to nastąpić za około 6-10 lat, a 13 proc., że w ciągu 5 najbliższych lat. 15 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.

"W porównaniu z wynikami z poprzedniego pomiaru, udział zwolenników nowej waluty spadł o 5 punktów procentowych" - napisano w raporcie TNS.

"Odsetek przeciwników wprowadzenia euro w naszym kraju pozostał na tym samym poziomie" - dodano.

Badanie przeprowadzono w dniach 13-18 marca 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

fdu/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~trondu

jak na razie niewielu kandydatów wypowiedziało się na temat euro http://strefawalut.pl/newsroom/rynek-walut-euro-w-polsce-poglady-kandydatow-na-prezydenta-183, a szkoda - chętnie bym się dowiedział co myśli na ten temat np pani Ogórek, myśle że powinien być jakiś zakres tematów na który wszyscy kandydaci powinni się wypowiedzieć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~miro

gajowy bronek bedzie sszkokowany i zamieszany, przeciez polacy tak go kochają a nie akceptują jego POmysłu

! Odpowiedz
0 5 ~ss

precz z euro

! Odpowiedz
7 1 ~as

Euro nie jest złym pomysłem. Jedynym warunkiem jest przewaga eksportu nad importem. U nas lipa

! Odpowiedz
1 15 ~as

Niech mi ktoś da JEDEN porządny argument za wyzbyciem się wpływu na podaż pieniądza we własnym kraju i w zasadzie rezygnację z suwerenności w tym zakresie. JEDEN. Bo brak ryzyka kursowego do mnie nie przemawia w dobie tak szerokiego wachlarza zabezpieczeń (np. opcje).

! Odpowiedz
0 10 ~a_propos


Jedyny argument jest taki, gdy masz gospodarkę dominującą na danym obszarze i chcesz zmniejszyć koszty transakcji i zlikwidować konkurencyjny przemysł (vide Niemcy)

! Odpowiedz
8 10 ~fil

Kryzys pokazuje, że jednak trzeba było wejść do strefy dolarowej a nie do euro.

! Odpowiedz
0 5 ~Mason

Zwłaszcza wtedy, kiedy dolar był po 2 złote

! Odpowiedz
12 4 ~GOLDMAN

DLATEGO TEN NAROD ZAWSZE BEDZIE UPODLONY I ZNIEWOLONY I MOZE MIEC PRETENSJE TYLKO DO SIEBIE ,WIDAC NA NIC WIECEJ NIE ZASLUGUJE?

! Odpowiedz
2 9 ~Alex

Ale może chociaż potrafią pisać po polsku, z polskimi literkami i bez odstępu przed przecinkiem?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/PLN 0,35% 4,2855
2020-01-29 22:02:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil