REKLAMA
WEBINAR

Narodowy Bank Polski znów kupił złoto

Krzysztof Kolany2023-06-07 14:16główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-07 14:16

W maju Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o blisko 20 ton – wynika z obliczeń Bankier.pl. Byłby to więc drugi miesiąc z rzędu, w którym polskie władze monetarne zwiększyły zasoby królewskiego metalu.

Narodowy Bank Polski znów kupił złoto
Narodowy Bank Polski znów kupił złoto
/ NBP

Na koniec maja pozycja „złoto monetarne” wyceniana była na 16,59 mld dolarów wobec 15,52 mld na koniec kwietnia – wynika z opublikowanych w środę przez NBP danych o oficjalnych aktywach rezerwowych. NBP nie informuje w tym raporcie o ilości posiadanego kruszcu. Ale bazując na danych LBMA, można policzyć, że na koniec maja było to ponad 8 468,25 tys. uncji trojańskich.

Tymczasem na koniec kwietnia NBP raportował posiadanie 7 828 tys. uncji królewskiego metalu. Jeśli nasze obliczenia są poprawne, to w maju w bilansie Narodowego Banku Polskiego przybyło blisko 640,25 tys. uncji złota, co w przeliczeniu daje ok. 19,9 ton. Oznacza to, że polskie rezerwy złota zostały powiększone do ok. 263,4 ton.

Jeśli te dane zostaną potwierdzone w statystykach „płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych”, oznaczać to będzie drugi z rzędu miesiąc, w którym NBP zwiększał stan posiadania złota. Przypomnijmy, że w kwietniu polski bank centralny dokonał zakupu 14,8 ton kruszcu. Było to wówczas pierwsze istotne zwiększenie stanu rezerw złota od blisko czterech lat.

Na początku lipca 2019 roku NBP poinformował o zakupie stu ton złota i przewiezieniu połowy polskich rezerw złota do krajowych skarbców. Wcześniej pierwszych w XXI wieku zakupów „barbarzyńskiego reliktu” NBP dokonał we wrześniu 2018 roku.

W ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania NBP był praktycznie taki sam jak na początku roku. Wygląda na to, że od wiosny NBP zaczyna wywiązywać się z zeszłorocznych obietnic swojego prezesa.

Banki centralne zbroją się w złoto

Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polska i Węgry dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.

W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1 135,7 ton. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że większość tych zakupów nie została oficjalnie zaraportowana przez władze monetarne w statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. O sprawie pisaliśmy już jakiś czas temu przy okazji publikacji statystyk za III kwartał.

Wiadomo, że za część (i to raczej niewielką) oficjalnie odpowiadał Ludowy Bank Chin, który po listopadzie ujawnił 32 tony kruszcu. Możliwości jest kilka. Być może Chińczycy w kolejnych miesiącach (i latach) będą stopniowo "odnajdować" złoto w swoim skarbcu. Drugim podejrzanym jest Rosja, która na skutek zachodnich sankcji mogła zamienić część swoich rezerw walutowych na złoto umożliwiające dokonywanie anonimowych transakcji z pominięciem oficjalnego sektora bankowego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (79)

dodaj komentarz
sterl
Giełdy złota nie mają surowca i potrzebują papieru, że ktoś kupił zapłacił , ale niczego nie dostanie..NBP nie ma nawet gdzie tego trzymać..
inpay
Krzysztof, a pod względem przepływów finansowych da się ustalić czego ubyło na zakup tego złota? Konkretnie czy rezerwy dolarowe / euro zostały użyte na te zakupy, jakie jest źródło finansowania tych zakupów?
polllo
Za PiS Polska kupiła więcej złota niż od czasów wojny do rządów PO. Budżet kraju wzrósł z około 270 mld do 607 mld. Dlug publiczy mimo duzego socjalu i covida spadl w stosunku do PKB. Wzrost gospodarczy od pandemi najwiekszy w Europie. Bezbrobiocie spadło do poziomów jakich przez 30 lat nie było, a dzieciaki na marszu Tuska wołają Za PiS Polska kupiła więcej złota niż od czasów wojny do rządów PO. Budżet kraju wzrósł z około 270 mld do 607 mld. Dlug publiczy mimo duzego socjalu i covida spadl w stosunku do PKB. Wzrost gospodarczy od pandemi najwiekszy w Europie. Bezbrobiocie spadło do poziomów jakich przez 30 lat nie było, a dzieciaki na marszu Tuska wołają za rodzicami PiS do piekła ;-)
sterl
Widać te setki miliardów które dostaliśmy z UE i wielomiliardowe inwestycje z UE , ale się zatrzymało i setki miliardów długów poza budżetem sprytnie ukryte..
chlopekroztropek
Łżysz pisowski sekciarzu. Dług publiczny w latach 2015-2023 wzrósł z 1113 mld do 1511 mld, czyli o niemal 400 mld w niespełna 8 lat! Pieniadze na socjal nie wzięły się z likwidacji mafii vatowskich, tylko z zadłużenia. Kreatywną księgowością ukryli drugie tyle poza budżetem. Aby nie przekroczyć progu ostrożnościowego rząd celowo Łżysz pisowski sekciarzu. Dług publiczny w latach 2015-2023 wzrósł z 1113 mld do 1511 mld, czyli o niemal 400 mld w niespełna 8 lat! Pieniadze na socjal nie wzięły się z likwidacji mafii vatowskich, tylko z zadłużenia. Kreatywną księgowością ukryli drugie tyle poza budżetem. Aby nie przekroczyć progu ostrożnościowego rząd celowo utrzymuje wysoką inflację, tzw. podatek inflacyjny, który płacą wszyscy. Jak się sypie kasą na prawo i lewo, to nic dziwnego, że bezrobocie jest na niskim poziomie. Jak za Gierka. Prędzej czy później przyjdzie światowy kryzys gospodarczy i będzie płacz, bo wzrośnie bezrobocie i nie bedzie z czego tego długu rolować.
sterl
Zamiast mózgu..mamałyga. Zerowe bezrobocie ,ale ponad 40% w wieku produkcyjnym nie pracuje? Nie zapisują się już po zasiłek bo je zlikwidowano? ,a dług 2 bln ,.Pkb wzrosło, ale realna wartość złotówki spadła o połowę? Najwięcej złota kupiło PO :Gronkiewicz Walc ,a w każdym razie ponad pięć razy taniej?
prawnuk
no pis wykorzystał kiepski kurs złotego i drogie złoto robiąc zakupy.....Dług publiczny ocenisz gdy te 400 mld poza budżetem znajdzie sie w budżecie.
A propos wzrostu gospodarczego chodzi o wyspę Europa? bo jesteśmy w 3 dziesiątce w Unii.
Jak wysłałeś ludzi na emerytury to masz niskie bezrobocie
ministerprawdy
Ludzie - zrozumcie, że NBP to nie zwykły bank. Miarą jego skuteczności jest inflacja i wartość złotego. Efekt może sobie dowolnie wygenerować. Złoto, rezerwy walutowe biorą się z pustych złotówek które na ten cel są wypuszczane na rynek i które niszczą złotego. Im więcej pustego pieniądza tym rezerwy walutowe i złoto są wiecej warte Ludzie - zrozumcie, że NBP to nie zwykły bank. Miarą jego skuteczności jest inflacja i wartość złotego. Efekt może sobie dowolnie wygenerować. Złoto, rezerwy walutowe biorą się z pustych złotówek które na ten cel są wypuszczane na rynek i które niszczą złotego. Im więcej pustego pieniądza tym rezerwy walutowe i złoto są wiecej warte bo walutka krajowa upada. Super można efekt zrobić - skupić z rynku 100 mld Euro - wypuścić 500 mld złotych i utopić walutę - za chwilę to Euro jest warte 600 mld i mamy 100 mld zysku! No super. Wypłata zysku która poprzez rząd trafia na rynek i te 100 mld Euro już jest warte 700 mld i mamy kolejny zysk. Tak to działa!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki