Narasta proceder przemytu imigrantów na pokładzie jachtów

We Włoszech narasta zjawisko przemytu nielegalnych imigrantów na wybrzeża tego kraju na pokładzie jachtów - podaje tygodnik "L'Espresso" w niedzielnym wydaniu. Jak twierdzi, procederem tym zajmują się gangi przemytników rosyjskich, ukraińskich i gruzińskich.

(fot. Umit Bektas / Forum/Reuters)

Tygodnik podkreśla, że jest to aspekt nielegalnej imigracji do Włoch, o której nie mówi szef MSW Matteo Salvini, inicjator zaostrzenia polityki migracyjnej i zamknięcia portów dla statków organizacji pozarządowych, zabierających ludzi z łodzi i pontonów na Morzu Środziemnym.

Jednocześnie, zaznacza się w artykule, stale narasta "ciche zjawisko" przemytu ludzi na pokładach często luksusowych jachtów, wysyłanych zazwyczaj z Grecji w stronę wybrzeży włoskiego regionu Apulia, a niekiedy na Sycylię. Za tym procederem stoją potężne klany ze wschodu, powiązane z rosyjską mafią i tureckimi organizacjami przestępczymi.

To "jachty-widma", często zapisane na fikcyjne firmy i pływające pod amerykańską banderą - podkreśla się. Jednostkom tym udaje się niepostrzeżenie dotrzeć na wybrzeże. Ludzie opuszczają je w pośpiechu i natychmiast uciekają.

Włoskie pismo, powołując się na śledczych, informuje, że na każdym przewożonym jachtem nielegalnym imigrancie przemytnicy zarabiają do 10 tys. euro. Wysyłają ich w grupach średnio po 70 osób, a takich rejsów jest około 5 tys. rocznie.

W ten sposób do Włoch uciekają głównie Kurdowie i Irakijczycy, a także Pakistańczycy i mieszkańcy Kosowa. Pierwsze kontakty z gangami przemytników zawierają w Stambule.

"L'Espresso" informuje, że włoskie służby zdołały aresztować grupę przemytników. Jeden z nich, Rosjanin zatrzymany na pokładzie jachtu, miał pełne kieszenie dolarów i rubli. Zwraca się też uwagę, że w proceder zamieszanych jest też wielu Ukraińców. 60 z nich zostało aresztowanych przez Włochów w ciągu czterech ostatnich lat.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ndz/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 17 karbinadel

Skoro już wszyscy się wreszcie zgadzają, że jest to nielegalna imigracja, a nie żadni uchodźcy, to dlaczego nie odstawia się tych ludzi natychmiast do kraju pochodzenia? Niech tam składają wnioski o azyl w odpowiednich ambasadach

! Odpowiedz
0 2 1a2b

Bo to jest ogólnoświatowa zmowa. Gdyby Europa była moją własnością to poradziłbym sobie z tym problemem w ciągu tygodnia. Trzeba naprawdę chcieć, żeby tak było jak jest, bez tego ten proceder by tak nie rozkwitał.

! Odpowiedz
0 0 krispier

Dlatego tak ważne jest nadchodzące głosowanie do parlamentu EU, trzeba głosować na ludzi (nie ważne z jakiej partii) którym nie brak odwagi do przeciwstawienia się zachodnioeuropejskiemu lewactwu.

! Odpowiedz
0 4 krispier

Obóz świętych - Jean Raspail ; książka wydana 40 lat temu, a jak prawdziwa na dzisiejsze czasy - tyle w temacie nielegalnej imigracji.

! Odpowiedz
1 15 bha

Niestety coraz bardziej nienormalny i zachłanny,chory świat....

! Odpowiedz
9 5 kaczka-po-smolensku

zachłaność to piękna cecha to z niej się bierze bogactwo

! Odpowiedz
3 25 talmud

.....bo to sa inzynierowie programisci & lekarze z afryki...

! Odpowiedz
0 0 matpoz1

Trochę to dziwne bo osoba z takimi kwalifikacjami bez problemu dostanie się legalnie do Europy czy, któregoś z krajów anglosaskich, na wizę pracowniczą, czyżby mainstrimowe media wprowadzały opinie w błąd na temat migrantów?

! Odpowiedz
6 37 abcx

10 tys. euro? kto za to tyle płaci? żeby taką sumę uzbierać trzeba by sprzedać ok 10 wielbłądów, w Afryce trzeba bogatym człowiekiem żeby tyle ich mieć. Nawet dla przeciętnego polaka jest mocno droga taka przejażdżka jachtem

! Odpowiedz
1 18 distefano

Pewnie jeszcze żony i dzieci sprzedają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil