REKLAMA

Narasta krytycyzm zagranicznych instytucji ratingowych wobec Polski

2001-06-25 10:50
publikacja
2001-06-25 10:50

Przybywa inwestycji

Polska utrzymuje pozycję lidera wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej pod względem wielkości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), ale spada w międzynarodowych rankingach atrakcyjności inwestowania.

Nasz kraj jest coraz krytyczniej postrzegany przez międzynarodowe instytucje oceniające atrakcyjność inwestowania w poszczególnych państwach - ubolewała w piątek podczas prezentacji najnowszego raportu o inwestycjach zagranicznych dr Barbara Durka z Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego (IKiCHZ). W tegorocznym rankingu konkurencyjności Międzynarodowego Instytutu Zarządzania Rozwojem w Lozannie Polska zajęła 47. miejsce, podczas gdy przed rokiem byliśmy sklasyfikowani na 43 pozycji. Według ocen Economist Intelligence Unit, koncentrujących się na najlepszym otoczeniu dla biznesu, Polska spadła z 29. na 31. miejsce. Amerykański Cato Institut oceniający wolność gospodarczą w 123 krajach przyznał nam 85. miejsce wobec 54. miejsca w 1995 roku.

Spada także nasza wiarygodność. Brytjskie czasopismo Economy prezentuje co roku ranking wiarygodności dla inwestorów. W ostatnim zajęliśmy 45. miejsce, co oznacza spadek o 3 miejsca w stosunku do września i o 2 miejsca w porównaniu z marcem 2000 roku.

Według IKiCHZ na tak negatywne oceny Polski wpływ miały głównie malejąca przejrzystość gospodarki, w tym procesów prywatyzacyjnych oraz pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne.

Tymczasem liczba zagranicznych inwestorów w Polsce zwiększa się z roku na rok. Pod koniec ubr. w naszym kraju istniało 44.229 podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. Inwestorzy zagraniczni odgrywają największą rolę w handlu - 65 proc., oraz w hotelach i restauracjach. Natomiast w przemyśle przetwórczym ich udział stanowi 53 proc. Najwyższy udział kapitału podstawowego (90 proc.) posiadają spółki z kapitałem zagranicznym w przemyśle samochodowym. Natomiast w grupie producentów sprzętu i aparatury radiowej, telewizyjnej, telekomunikacyjnej oraz wyrobów celulozowo-papierniczych.

MARCIN CZEKAŃSKI

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki