REKLAMA

Nałożono sankcje na Wiktora Medwedczuka i przeloty Kijów-Moskwa

2021-02-19 20:48
publikacja
2021-02-19 20:48
fot. Andreas Wolochow / Shutterstock

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) uchwaliła w piątek sankcje wobec 19 firm i ośmiu obywateli, w tym Wiktora Medwedczuka i samolotów mających obsługiwać trasę Kijów-Moskwa. Zapadły również decyzje w sprawie Donbasu i bezpieczeństwa energetycznego.

„RNBO uchwaliła sankcje wobec 19 osób prawnych i ośmiu fizycznych. Są wśród nich firmy, do których należy pięć samolotów. Sankcje zastosowano również wobec firm, które obsługują te samoloty” – poinformował sekretarz Rady Ołeksij Daniłow. Samoloty te miały wykonywać rejsy do Rosji wbrew ukraińskim przepisom.

Sankcje personalne dotyczą trojga obywateli Ukrainy i pięciu Rosjan. Zostaną wprowadzone na trzy lata na mocy dekretu prezydenta i rozciągną się na majątek i aktywa wskazanych osób. Jako ich uzasadnienie Daniłow wymienił postępowanie karne w sprawie finansowania terroryzmu.

Jak pisze portal Unian.net, wśród osób objętych sankcjami jest m.in. jeden z liderów partii Opozycyjna Platforma – Za życie, Wiktor Medwedczuk, który jest uważany za lobbystę interesów Kremla i jego małżonka Oksana Marczenko.

Według komunikatu RBNiO w czasie piątkowego posiedzenia zapadła również decyzja o „niezwłocznych działaniach na rzecz przywrócenia społeczeństwu majątku państwowego – części rurociągu Samara- Zachód, mierzącego w sumie 1433 km. Zalecono również ustalenie, „okoliczności, w jakich własność państwowa trafiła do rąk prywatnych”.

W czasie posiedzenia Rady, któremu przewodniczył prezydent Wołodymyr Zełeński, omawiano również kwestie działań ukraińskich sił w Donbasie. Jak przekazał Daniłow, ta część ustaleń jest tajna.

Powiedział jednak, że w związku z zaostrzeniem sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy zapadła decyzja o rewizji i możliwej nowej redakcji pięciu scenariuszy z grudnia 2019 r., dotyczących działań na terytoriach okupowanych. (PAP)

just/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki