REKLAMA

Najwyższe emerytury w Polsce ma 45 osób

2020-01-22 17:55
publikacja
2020-01-22 17:55

Tylko cztery kobiety znalazły się w gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia w kraju. Najwyższe emerytury w Polsce (10 tys. zł brutto i powyżej) otrzymuje 45 osób.

/ Pexels

Wśród nich są prawdziwi rekordziści, świadczenia przekraczające 20 tys. zł dostają cztery osoby: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Najwyższa emerytura w kraju to 22.482,56 zł. Cała czwórka wykazała się bardzo długim stażem pracy: od 57 do 61 lat. Trójka z nich przeszła na emeryturę po przekroczeniu 80 roku życia.

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec października 2019 r. świadczenia emerytalne pobierało 5,86 mln osób, o milion więcej niż w 2015 roku. Przeciętna emerytura wyniosła 2 379,19 zł i była wyższa o 100,73 zł niż przed rokiem.

Jak podaje portal Prawo.pl, z grona 45 „najbogatszych” emerytów tylko 2 osoby miały relatywnie niski staż pracy. Mężczyzna otrzymujący 12.448,01 zł na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat, po przepracowaniu 30 lat i 3 miesięcy. Inny mężczyzna, któremu ZUS wypłaca 10.978,08 zł, pracował 34 lata i 2 miesiące, a na emeryturę przeszedł w wieku 67 lat. Pozostali pracowali na swoje świadczenia znacznie dłużej.

Monika Gładoch, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Prawa Pracy przyznaje, że zaskakujące są nie tylko sumy wypłat, ale staż pracy, wynoszący średnio 50 lat.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
karmelino
Raczej nie chodzi tutaj o potencjalnego Kowalskiego... a raczej o kogoś kto zarabia grubo ponad średnią krajową. Wiem po sobie, bo przy moich zarobkach jak mi wyliczyli dodatkową kase z ppk to bedzie to około 70tys. Fakt, że cokolwiek, ale grubo daleko mi do takich sum
andregru
Z pewnością są to ludzie za których składki do ZUS wpłacało społeczeństwo .
sammler
Dodajmy, że artykuł zawiera istotne niedopowiedzenie. Chodzi wyłącznie o emerytury z FUS wypłacane przez ZUS. Pobierający dużo wyższe emerytury sędziowie, prokuratorzy czy generałowie mają swój własny "ZUS" (resortowy).
silvio_gesell
Jeśli wychowali dużo płatników składek, to czemu nie.
antek10
Biskup Głódź bierze 15 tysi emeryturki mimo że nie przepracował ani dnia. Pisi rząd to załatwił.
sztos1
Pisi rząd ... bzdura . Pisz prawdę albo wcale .
jokx
Czy te emerytury liczą osoby pobierajcie emerytury mundurowe, sędziowskie ? Mam wątpliwości ponieważ nie są one wypłacane przez ZUS
sztos1
Szkoda , ze jak zwykle podaje się emerytów "zusowskich" a pomija się emerytów mundurowych szczególnie tych z wysokimi stopniami tam to te kilkadziesiąt osób z emerytura powyżej 10000 pln to tyle co nic .Tam jest polska elita emerytalna młodych świadczeniobiorców .
talmud
trzeba podwyższyć gojom wiek emerytalny do 85 lat zeby popracowali sobie jak tak bardzo Lubia & kupili pare mieszkań na inwestycje
wtedy państwo ma szanse ze polowa z tych "pracusi" mogole żadnych świadczeń nie zobaczy....
crank
Ja będę pracował dłużej jeśli mi zdrowie pozwoli żeby mieć ciut lepsza emeryturę. Zresztą ci co muszą idą odrazę i maja małe swidzenia ci co popracują kilka lat dłużej biorą odrazę lepszy hajs

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki