Najwyżej od września

2019-10-29 17:52
publikacja
2019-10-29 17:52
Najwyżej od września

We wtorek WIG20 podtrzymał dobrą formę i zakończył dzień na plusie. Polski indeks blue chipów w początkowej fazie sesji znajdował się pod kreską, jednak w kolejnych godzinach sytuacja uległa znaczącej poprawie. Indeks dwudziestu największych spółek zakończył ostatecznie wtorkową sesję ze wzrostem o 0,7%, co ponownie było jednym z lepszych rezultatów na Starym Kontynencie, gdzie przeważały mieszane nastroje. WIG20 przetestował tym samym opór, który znajdował się na poziomie wrześniowego szczytu na poziomie 2217 pkt. Słabiej ponownie wypadła druga i trzecia linia spółek - mWIG40 zakończył ostatecznie dzień neutralnie, natomiast sWIG80 zaliczył zniżkę o 0,5%.

Wśród blue chipów największy wzrost został wygenerowany na akcjach Orange, które zyskały 7% - polski telekom opublikował lepsze od prognoz wyniki za 3Q2019 zarówno na poziomie zysku EBIT jak i przychodów. Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast akcje Aliora, które zostały przecenione o 2,7%. Wartość akcji wspomnianego banku od początku roku obniżyła się o 44,4%, co obok Jastrzębskiej Spółki Węglowej (spadek YTD na poziomie 68,1%) plasuje go na drugim miejscu w niechlubnym rankingu najsłabszych spółek WIG20.

Sezon wynikowy za oceanem znajduje się w zaawansowanej fazie - ponad 40% spółek indeksu S&P500 podało już swoje wyniki. Okazuje się, że w tej grupie prawie 80% podmiotów zaskoczyło pozytywnie wielkością zysku przypadającego na akcję, natomiast konsensus dotyczący poziomu przychodów został przekroczony w 64% przypadków. Mniej optymistycznie wygląda natomiast zmiana zagregowanych zysków, która aktualnie kształtuje się na poziomie -3,7% r/r, co sugeruje, że mieliśmy do czynienia z trzecim kwartałem z rzędu, podczas którego odnotowano ujemną wartość tego wskaźnika.

Patrząc zatem na rynek przez pryzmat sezonu wynikowego, pojawiają się uzasadnione wątpliwości w kwestii utrzymania się rekordowych poziomów na dłużej. Trzeba jednak zaznaczyć, że ranga czynników czysto fundamentalnych uległa w ostatnich czasach zauważalnej degradacji. W praktyce oznacza to, że indeksy giełdowe znajdują się aktualnie głównie pod wpływem polityki handlowej i monetarnej, natomiast obiektywne liczby odgrywają rolę drugoplanową. W momencie pisania komentarza amerykański indeks S&P500 zyskuje 0,2%, natomiast Nasdaq traci 0,3%. Po zakończeniu jutrzejszej sesji poznamy wyniki Apple oraz Facebooka, które najprawdopodobniej będą kluczowymi bodźcami dla indeksu Nasdaq w najbliższych dniach.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki