REKLAMA

Największy szpital w Polsce zapowiada więcej szczepień

2021-01-14 17:41
publikacja
2021-01-14 17:41
fot. Filip Radwański / FORUM

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, największym w Polsce, od przyszłego tygodnia dziennie będzie więcej szczepień. Rozpocznie się podawanie drugiej dawki osobom już zaszczepionym.

"W poniedziałek rozpoczniemy podawanie drugiej dawki osobom już zaszczepionym. Nie oznacza to zastoju, jeśli chodzi o szczepienia nowych osób – będą one kontynuowane popołudniami" – powiedział w czwartek PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Szpital wykonuje od 300 do 400 szczepień dziennie od godzin rannych do wczesnopopołudniowych. Od przyszłego tygodnia szczepienia będą się odbywać także w godzinach późnopopołudniowych. Wstępnie placówka przewiduje średnio ok. 200 szczepień o takiej porze. Planuje też rozpocząć szczepienia weekendowe – pierwsze już w ten weekend. Według wstępnych szacunków w sobotę i niedzielę łącznie preparat przyjmie ok. 600 osób.

Dyrektor lecznicy zakłada, że docelowo uda się szczepić do 4 tys. osób tygodniowo.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzymuje już także zamrożone preparaty. Ma dwie certyfikowane lodówki do przechowywania produktu Pfizer-BioNTech. W jednej lodówce jest miejsca na od kilku do kilkunastu tysięcy dawek.

"Agencja Rezerw Materiałowych zgodziła się z naszym wnioskiem i otrzymaliśmy szczepionki zamrożone. Rozmrażamy je na bieżąco, odpowiednio do liczby osób zgłoszonych w danym dniu do szczepienia. Dzięki zamrożonym preparatom będziemy mogli szczepić także w weekendy" – wyjaśnił Jędrychowski.

Pierwsze dostawy szczepionek do szpitali zawierały preparaty rozmrożone, które zachowywały właściwości do 120 godzin. Aby otrzymać szczepionkę zamrożoną, dana placówka musi mieć lodówkę z odpowiednim certyfikatem poświadczającym, że nadaje się ona do przechowywania preparatu.

"Szczepienia przebiegają bezproblemowo. Po podaniach nie notowano poważnych dolegliwości. Praca szpitala nie jest zaburzona" – poinformował dyrektor.

Od początku szczepień, czyli od 27 grudnia do końca tego tygodnia, liczba osób, które zaszczepił szpital, wyniesie ok. 4,5 tys. Ok. 90 proc. zgłoszonego personelu (czyli z ok. 3 tys. osób zgłoszonych) samego szpitala przyjęło już pierwszą dawkę. Szpital szczepi też osoby z innych placówek medycznych, także pracowników i studentów kierunków medycznych.

Autor: Beata Kołodziej

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Nie wyjaśniono jak przebiega "otrzymuje już także zamrożone preparaty", specjalne lodówki w magazynie i w Krakowie, a w drodze ? - kurier mrozi ?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki