Awans Polski w rankingu największych gospodarek UE i świata

W 2018 r. Polska wyprzedziła Szwecję i Argentynę pod względem wielkości PKB i awansowała w rankingu największych gospodarek świata na 22. miejsce, a w klasyfikacji Unii Europejskiej na 7. pozycję. 

Produkt krajowy brutto Polski zwiększył się w ubiegłym roku realnie o 5,1 proc. i po przeliczeniu sięgnął na koniec 2018 r. 586 mld dolarów - wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dynamiczny wzrost gospodarczy sprawił, że Polska wyprzedziła w rankingu największych gospodarek świata wolniej rosnącą Szwecję (+2,3 proc.) i pogrążoną w recesji Argentynę (-2,5 proc.). Korzystnie na naszą pozycję wpłynęło również umocnienie złotego (średni kurs w 2018 r.) do dolara, podczas gdy korona szwedzka nieznacznie osłabiła się do "zielonego". Argentynie oprócz spadku PKB ciążyło również załamanie miejscowej waluty.

W efekcie Polska awansowała w rankingu największych gospodarek świata na 22. miejsce, a w unijnym - na 7. Wkrótce Polska ma zyskać po jednej pozycji w obu zestawieniach. W 2020 r. powinniśmy przeskoczyć Tajwan i znaleźć się tuż za czołową dwudziestką globu. Awans w rankingu UE może nam dać opuszczenie wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Na kolejny skok będzie trzeba poczekać kilka lat dłużej. Prognoza MFW sięga do 2024 r. i w tym roku mamy być o krok (raptem 400 mln dol.) od wyprzedzenia Szwajcarii. Można zatem domniemywać, że według obecnego stanu wiedzy Funduszu, Polska awansuje do grona 20. największych gospodarek świata w 2025 r.

PKB Szwajcarii (kolor granatowy), Tajwanu (żółty), Polski (niebieski), Szwecji (pomarańczowy), Argentyny (szary)
PKB Szwajcarii (kolor granatowy), Tajwanu (żółty), Polski (niebieski), Szwecji (pomarańczowy), Argentyny (szary) (Bankier.pl na postawie danych MFW)

Warto jednak pamiętać, że szacunki są obciążone bardzo niepewną prognozą dot. kursów walutowych i dość regularnie (MFW publikuje raport co pół roku) ulegają zmianie. Poza tym nominalna wielkość PKB nie ma ogromnego znaczenia, to raczej kwestia prestiżu i wizerunku. Bardziej istotny jest wskaźnik PKB per capita, który lepiej oddaje zamożność społeczeństwa. Wielu ekspertów jest również zwolennikami PKB per capita przeliczanego parytetem siły nabywczej (PSN) lokalnej waluty, czyli uwzględniającego poziom cen w gospodarce. W tych kategoriach Polska zajmuje odpowiednio 59. (awans o 1 oczko wobec '17 r.) i 48. pozycję na świecie (uwzględniając Hongkong i Macao jako odrębne od Chińskiej Republiki Ludowej podmioty), a na koniec 2024 r. mają to być miejsca 48. i 45. Tymczasem Szwecja plasuje się oczywiście znacznie wyżej - w czołowej dwudziestce. W 2018 r. PKB per capita wynosiło w skandynawskim kraju niemal 54 tys. dol., a w Polsce - nieco ponad 15 tys. dol. Różnica po uwzględnieniu poziomu cen była mniejsza: szwedzki PKB per capita w PSN był o 66 proc. wyższy.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
44 21 samsza

I dlatego Polskę (45 z 189) stać na 5G z biednych Chin (79 z 189) i 5K z Nowogrodzkiej (niesklasyf.)

! Odpowiedz
15 26 lelo1949

Puk ...puk w czółko sasza

! Odpowiedz
71 51 specjalnie_zarejstrowany1

Ranking ktory umieszcza Szwecje obok Argentyny jest po prostu komiczny

! Odpowiedz
42 74 histeryk

Prawda. Indonezja ma prawie dwukrotnie większe PKB niż Polska, a ludzie tam pracują za miskę ryżu, dzieciaki biegają boso po ulicach, a środkiem transportu klasy średniej nie jest używany passat w dieslu z Niemiec tylko riksza.

! Odpowiedz
9 26 hfjdj odpowiada histeryk

No bo amebki umyslowe maja problem z interpretowaniem czegokolwiek.

! Odpowiedz
14 13 hfjdj odpowiada histeryk

Srednia nie pasuje o pies i pan maja srednio po 3 nogi, ranking krajow wg pkb tez nie pasuje bo jeden kraj jest leoiej a drugi slabiej rozwiniety. Pasowaloby jakby wszystkie kraje byly tak samo rozwiniete albo jakby psy i ludzie mieli po 3 nogi. A tak to amebki sie gubia i protestuja.

! Odpowiedz
12 46 karbinadel

Ranking dotyczy wyłącznie wielkości PKB - nie ma więc nic wspólnego z poziomem życia czy zamożnością społeczeństwa. Tutaj pewnym wyznacznikiem byłoby dopiero PKB na głowę mieszkańca

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada karbinadel

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 pn1300 odpowiada hfjdj

statystyka sprawdza się zawsze przy dużych liczbach, tylko średnia to tylko jedna z podstawowych miar.

! Odpowiedz
1 0 hfjdj odpowiada pn1300

A jakie to sa duze liczby?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil