Awans Polski w rankingu największych gospodarek UE i świata

W 2018 r. Polska wyprzedziła Szwecję i Argentynę pod względem wielkości PKB i awansowała w rankingu największych gospodarek świata na 22. miejsce, a w klasyfikacji Unii Europejskiej na 7. pozycję. 

Produkt krajowy brutto Polski zwiększył się w ubiegłym roku realnie o 5,1 proc. i po przeliczeniu sięgnął na koniec 2018 r. 586 mld dolarów - wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dynamiczny wzrost gospodarczy sprawił, że Polska wyprzedziła w rankingu największych gospodarek świata wolniej rosnącą Szwecję (+2,3 proc.) i pogrążoną w recesji Argentynę (-2,5 proc.). Korzystnie na naszą pozycję wpłynęło również umocnienie złotego (średni kurs w 2018 r.) do dolara, podczas gdy korona szwedzka nieznacznie osłabiła się do "zielonego". Argentynie oprócz spadku PKB ciążyło również załamanie miejscowej waluty.

W efekcie Polska awansowała w rankingu największych gospodarek świata na 22. miejsce, a w unijnym - na 7. Wkrótce Polska ma zyskać po jednej pozycji w obu zestawieniach. W 2020 r. powinniśmy przeskoczyć Tajwan i znaleźć się tuż za czołową dwudziestką globu. Awans w rankingu UE może nam dać opuszczenie wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Na kolejny skok będzie trzeba poczekać kilka lat dłużej. Prognoza MFW sięga do 2024 r. i w tym roku mamy być o krok (raptem 400 mln dol.) od wyprzedzenia Szwajcarii. Można zatem domniemywać, że według obecnego stanu wiedzy Funduszu, Polska awansuje do grona 20. największych gospodarek świata w 2025 r.

PKB Szwajcarii (kolor granatowy), Tajwanu (żółty), Polski (niebieski), Szwecji (pomarańczowy), Argentyny (szary)
PKB Szwajcarii (kolor granatowy), Tajwanu (żółty), Polski (niebieski), Szwecji (pomarańczowy), Argentyny (szary) (Bankier.pl na postawie danych MFW)

Warto jednak pamiętać, że szacunki są obciążone bardzo niepewną prognozą dot. kursów walutowych i dość regularnie (MFW publikuje raport co pół roku) ulegają zmianie. Poza tym nominalna wielkość PKB nie ma ogromnego znaczenia, to raczej kwestia prestiżu i wizerunku. Bardziej istotny jest wskaźnik PKB per capita, który lepiej oddaje zamożność społeczeństwa. Wielu ekspertów jest również zwolennikami PKB per capita przeliczanego parytetem siły nabywczej (PSN) lokalnej waluty, czyli uwzględniającego poziom cen w gospodarce. W tych kategoriach Polska zajmuje odpowiednio 59. (awans o 1 oczko wobec '17 r.) i 48. pozycję na świecie (uwzględniając Hongkong i Macao jako odrębne od Chińskiej Republiki Ludowej podmioty), a na koniec 2024 r. mają to być miejsca 48. i 45. Tymczasem Szwecja plasuje się oczywiście znacznie wyżej - w czołowej dwudziestce. W 2018 r. PKB per capita wynosiło w skandynawskim kraju niemal 54 tys. dol., a w Polsce - nieco ponad 15 tys. dol. Różnica po uwzględnieniu poziomu cen była mniejsza: szwedzki PKB per capita w PSN był o 66 proc. wyższy.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
49 54 bha

Cóż z tego że największe jak są coraz bardziej zadłużone już po uszy na Biliony dolarów do spłaty całych społeczeństw na wieczność Pokoleń.

! Odpowiedz
115 195 grzegorzkubik

Jestem naprawdę zadowolony. Czy Grzesiu Schetyna to widzi? Mówił o bałaganie w polskiej gospodarce a jest na odwrót.

! Odpowiedz
132 127 psokal

A czy druga strona widzi o ile miejsc awansowaliśmy po 2004 roku? Pewnie widzą, ale to nie przeszkadzało im bredzić ze kraj jest w ruinie - tak długo aż ludzie w to uwierzyli. Pozdrowienia dla pana prezydenta który uważa ze UE jest wyimaginowaną wspólnotą z której nic dla Polski nie wynika.

! Odpowiedz
125 112 xxpp

Słabo. Za Gierka byliśmy w pierwszej 10.

! Odpowiedz
16 29 leonidass

Ależ mi się ten artykuł podoba.
PS. Do bankier.pl - takie wywiady powinny być u was, a nie na gazecie :)

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24652456,czy-polska-przetrwa-kolejna-fale-globalizacji-nadchodzi-szok.html#s=BoxMMtImg1

! Odpowiedz
8 2 rozwielitek

To chyba redakcja dislajkuje ;P

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada rozwielitek

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
87 76 nellington

Rozumiem, ze kible w Intercity wyczyscimy dopiero jak bedziemy w dwudziestce?

! Odpowiedz
67 153 andrzej_warszawski

brawo Polska! : )
Autorzy prognozy słusznie zalozyli kontynuacje obecnej polityki gospodarczej kraju po jesiennych wyborach !

! Odpowiedz
134 116 karbinadel

Polityka, która preferuje łupienie najbardziej przedsiębiorczych i rozdawnictwo, to prosta droga do Wenezueli

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil