Największe ataki hakerskie w 2016 r. Te firmy padły ofiarą cyberprzestępców

Wielka kradzież bitcoinów

Ze stratami musieli liczyć się także internauci inwestujący w wirtualną walutę bitcoin. W sierpniu doszło do sporego spadku wartości bitcoina w związku z zawieszeniem handlu na jednej z giełd. Skradziono z niej bowiem 119 756 bitcoinów, co stanowiło wtedy równowartość ponad 64 mln dolarów. Kurs spadł wtedy o ponad 100 dolarów i za wirtualną walutę płacono w efekcie około 540 dolarów.

Po prawie pół roku wartość bitoina sporo wzrosła – 12 grudnia cena wyniosła 778 dolarów. – Dominujące w medialnych komentarzach wyjaśnienie bitcoinowej hossy tradycyjnie związane jest ze wzrostem niepewności na światowych rynkach. W tym roku dodatkowym czynnikiem fundamentalnym jest „wojna z gotówką” prowadzona przez władze Indii, co zwiększa popyt mieszkańców tego ludnego kraju na wirtualną walutę. Nie bez znaczenia jest też popyt ze strony Chin (największy bitcoinowy rynek na świecie), gdzie władze walczą z kolei z odpływem kapitału – pisał Michał Żuławiński w artykule: „Bitcoin najdroższy od 3 lat

LinkedIn – kradzież 6,5 mln loginów z hasłami

Pecha miało także kilka serwisów społecznościowych. Jednym z zaatakowanych był portal LinkedIn. Dane logowania 117 mln użytkowników zostały w maju tego roku wystawione na sprzedaż za 5 bitcoinów.

Wyciek nastąpił w wyniku ataku na serwis z 2012 roku – wtedy jednak informowano o znacznie mniejszej skali – 6,5 mln loginów i haseł. Po czterech latach w jednym z serwisów w sieci Tor pojawiło się jednak znacznie więcej kont na sprzedaż. Na nieszczęście serwisu, informacje te pojawiły się w internecie tuż przed sprzedażą serwisu i mogły wpłynąć na jego końcową cenę.

Twitter, Netflix i Spotify

Choć Twitter nie miał w tym roku problemu z wyciekiem danych, w wyniku ataku przestały działać serwery obsługujące całą witrynę. Do ataków na serwerownię mieszczącą się w Stanach Zjednoczonych doszło w październiku 2016 r. Twitter nie był jednak jedyną ofiarą, bo na problemy narzekali także klienci innych serwisów.

Hakerzy próbowali wykraść dane z serwerów firmy Dyn, która poza Twitterem obsługuje także serwis Netflix, Spotify czy Reddit. Celem był system DNS, co skutkowało zablokowaniem witryn przez przestępców.

Rosja – dane do 272 mln kont mailowych na sprzedaż

Mniej szczęścia mieli Rosjanie. W maju 2016 roku doszło do dużego wycieku danych, w którym ucierpieli użytkownicy największych firm prowadzących usługi poczty elektronicznej: Gmaila, Hotmaila, Yahoo i Mail.ru.

– Eksperci Hold Security, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, na jednym z internetowych forum napotkali rosyjskiego hakera przechwalającego się, że jest w posiadaniu danych dotyczących 900 milionów kont. Po wyeliminowaniu duplikatów okazało się, że dane dotyczą 57 miliona kont z serwerów Mail.ru, 40 milionów kont z Yahoo, 33 milionów z Microsoft Hotmaila i 24 milionów z Gmaila – pisał Sebastian Kaczmar w artykule: „Wykradziono dane 272 milionów kont mailowych”.

Ostatecznie okazało się, że 0,45 proc. danych jest nowa, a haker, który wystawił je na sprzedaż, zadowolił się jedynie umieszczeniem przez firmę Holden Security pochlebnych komentarzy na swój temat. W zamian otrzymała paczkę przejętych danych o wielkości 10 gigabajtów.

Netia – wyciek danych z formularzy kontaktowych

W mijającym roku nie zabrakło także ataków na polskie firmy. W lipcu ofiarą hakerów padł operator telekomunikacyjny Netia. Atak został przeprowadzony w czwartek 7 lipca, a już następnego dnia firma informowała o tym, że doszło do częściowego wycieku danych jej klientów.

Akcja obeszła się bez większych strat dla użytkowników. Wszyscy, których dane mogły zostać przejęte zostali poinformowani, a informacje szybko zostały zabezpieczone przez specjalistów.

„Atak” na ponad 200 banków w Polsce

W kwietniu do mediów trafiła także niepokojąca informacja o tym, że ponad 200 banków działających w Polsce zostało zaatakowanych przez złośliwe oprogramowanie – GozNym. O zagrożeniu informowało IBM X-force. Zagrożenie miało dotyczyć 17 banków komercyjnych i 230 banków spółdzielczych.

Pomimo szokujących nagłówków przedstawiciel firmy powiedział, że projekt posiada schematy ataku na polskie banki, ale same ataki się nie rozpoczęły. Strony z branży bezpieczeństwa IT snuły wnioski, że nagłośnienie sprawy miało jedynie na celu promowanie nowej spółki.

Im więcej usług internetowych zdobywa rynek, tym więcej okazji pojawia się dla hakerów do zdobycia danych klientów i użytkowników. W dzisiejszych czasach trudno zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami, co pokazywały przypadki zhakowania kont Mark Zuckerberga czy Sundara Pichai, szefa firmy Google. Warto zawsze zwracać uwagę na niepokojące sygnały i linki, które przychodzą w podejrzanej poczcie. Podstawową zasadą ruchu w internecie jest logowanie się do serwisów zawsze bezpośrednio ze strony głównej dostawcy. Jeśli to jednak firma padnie ofiarą hakerów, klient niewiele może zrobić.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jojo

Rutery domowych uzytkownikow zostały użyte do ataku na strone Dyn.
200 tys klientow eircom uzywajacych ruterow zyxel d100 w Irlandii zostało zattajowanych oraz 900 tys w Niemczech jest podatnych na ten atak. Odpowiedz ISP prosze zrestowac ruter i zmienić hasło domyślne.smieszne wsparcie techniczne ...

! Odpowiedz
0 0 ~Jojo

2tys w IE, sory za literowke ost ataki byly miedzy 22 listpoada - 3 gurdnia .

! Odpowiedz
0 2 ~Dyrektor

W artykule powinno się wpisać największe ODKRYTE. O tych naprawdę poważnych nie wiedzą jeszcze firmy i rządy, które padają ich pfiarami.

! Odpowiedz
1 2 ~niepelnosprawny_org

to sa duze emocje dziennikarzy, a nie włamania, to kliencie ych firm w ogole nie dbaja o bezpieczenstwo, chocby podstawowe, są naiwni jak dzieci...

! Odpowiedz
1 2 ~Gonzo

Ja ostatnio miałem atak hakerski na stronę. Nie wszyscy wiedzą jak duże koszty generuje taki atak. Nie dość, że mój sklep przed świętami przez 2 dni nie był dostępny to jeszcze koszt usunięcia wirusa. Moje straty szacuje na jakieś 1500 netto, a mam mały sklep internetowy z zabawkami!

! Odpowiedz
1 4 ~XYZ

Gonzo, my uzywamy to ochrony naszych stron webanti Problemy z wlamaniami sie skonczyly u nas zobacz moze ci to pomoze

! Odpowiedz
1 2 ~XYZ

Gonzo, my uzywamy to ochrony naszych stron webanti Problemy z wlamaniami sie skonczyly u nas zobacz moze ci to pomoze

! Odpowiedz
1 2 ~Gonzo odpowiada ~XYZ

webanti.com ? Darmowa opcja wystarczy do ochrony strony?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.