REKLAMA
NOWE DANE Z USA

Największa krótka pozycja na CD Projekcie. Amerykański fundusz odważnie gra na spadki

Michał Kubicki2023-01-24 14:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-24 14:36

Według rejestru krótkich pozycji KNF-u Point72 Asset Management jeszcze zwiększył swoją pozycję netto na akcjach CD Projektu. Zgodnie z danymi, amerykański fundusz hedgingowy ma największą pojedynczą „krótką pozycję” na akcjach producenta "Cyberpunka 2077". 

Największa krótka pozycja na CD Projekcie. Amerykański fundusz odważnie gra na spadki
Największa krótka pozycja na CD Projekcie. Amerykański fundusz odważnie gra na spadki
fot. sdx15 / / Shutterstock

W rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z datą 20 stycznia 2023 r. (piątek) widnieje aktualizacja, świadczącą o zwiększeniu przez amerykański fundusz hedgingowy Point72 Asset Management swojej pozycji na akcjach CD Projektu do 1,41 proc. Według historycznych danych KNF-u to największa pojedyncza pozycja krótka na akcjach największego polskiego producenta gier.

Fundusze z historycznie największą krótką pozycją na akcjach CD Projektu
Fundusz  Pozycja netto (proc.) Data aktualizacji pozycji
Point72 Asset Management, L.P. 1,41 20.01.2023
Melvin Capital Management LP 1,12 30.12.2020
Kintbury Capital LLP 1,03 27.05.2022
Marshall Wace LLP 0,91 04.12.2018
AQR Capital Management, LLC 0,9 28.10.2022
Dane KNF

W przeszłości duże pozycje (w okolicach 1 proc. akcji netto) na akcjach CD Projektu budowały m.in. Melvin Capital czy Marshal Wace, czyli fundusze, które w przeszłości doświadczyły tzw. short squeeza na GPW. To sytuacja przymusowego zamykania krótkich pozycji poprzez kupno akcji na rynku. Jej przejawem jest dynamiczny wzrost ceny akcji „shortowanej” spółki.

W styczniu 2021 r. Melvin Capital został zmuszony do zamykania pozycji na CD Projekcie w konsekwencji swoich poczynań na akcjach słynnej spółki Games Stop. Teraz jest łącznikiem z funduszem Point72, bo Melvin Capital m.in. od niego pożyczał wtedy ok. 750 mln dolarów, by ratować swoją płynność. Zresztą założycielem Melvina jest Gabe Plotkin, były współpracownik Stevena Cohena, założyciela Point72.

Po raz pierwszy Point72 Asset Management pojawił się z pozycją na akcjach CD Projektu w marcu 2022 r., jednak do maja balansował na granicy progu 0,5 proc., którego przekroczenie zobowiązuje do raportowania pozycji w ramach krótkiej sprzedaży. W ubiegłoroczne wakacje zwiększał zaangażowanie w „grę na krótko”, jednak w połowie września znów zszedł blisko progu. Od tego czasu już systematycznie buduje coraz większą pozycję, która obecnie wynosi ponad 1,42 mln akcji, wartą po cenie z piątku ponad 188 mln zł.

Bankier.pl

W tym samym czasie kurs CD Projektu zaliczył prawdziwy rajd, zyskując w krótkim czasie blisko 100 proc., a także kilka mocniejszych obsunięć. Od kilku tygodni kurs jednak konsoliduje się ponad poziomem 130 zł, czekając na kolejne impulsy nadające kierunek kursowi. Tych w 2023 r. nie powinno brakować, a najważniejszym ma być premiera płatnego dodatku "Phantom Liberty" do" Cyberpunk 2077" (oficjalnej daty premiery jeszcze nie ma).

Ciągłe powiększenie krótkiej pozycji może dziwić, zawłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że CD Projekt otrząsnął się po katastrofie debiutu „Cyberpunka 2077”, przedstawił ambitne plany wydawnicze, a aktualizacje i marketing poprawiły sprzedaż gry. Poza tym cały rynek jest na fali wzrostowej, a gra na spadki w takim otoczeniu to jak stąpanie po kruchym lodzie. Co zatem może stać za tak zdecydowaną strategią Point72?

Według Macieja Kietlińskiego z DM XTB kurs CD Projektu mógł wyczerpać potencjał wzrostowy, do którego kontynuacji potrzebne byłyby konkretne czynniki zachęcające popyt do kupna akcji. Ekspert uważa, że bardziej prawdopodobna w krótkim terminie jest realizacji dotychczasowych zysków niż dalsze wzrosty.

„Zwiększanie krótkich pozycji na akcjach CD Projektu może być spowodowane przejściowym brakiem kluczowych triggerów wzrostowych, które występowały w okresie wrzesień - grudzień (premiera serialu na Netflixie Edgerunners, premiera gry Wiedźmin 3 w wersji na konsole nowej generacji czy premiera serialu Wiedźmin: Rodowód Krwi). Powyższa sytuacja sprzyja przejściowej realizacji zysków, ponieważ akcje spółki od dołka z 7 września zyskały na wartości ponad 65 proc.” – mówi Maciej Kietliński.

Faktycznie widać, że kurs CD Projektu zachowuje się gorzej, niż indeks bazowy WIG20, który zyskał już od początku roku ponad 7,5 proc. przy wzroście producenta gier w tym czasie o 4,5 proc. Czy jednak inwestorzy mogą liczyć na jeszcze jeden short squzeeze?

„Potencjalny short squezee może nastąpić w sytuacji, w której spółka poda szczegółowe informacje dotyczące premiery dodatku do gry Cyberpunk 2077, którego premiera zaplanowana jest w tym roku” – przewiduje ekspert DM XTB.

W takim wypadku chętnych do odkupienia akcji byłoby więcej, ponieważ według rejestru KNF-u wielkość wszystkich ujawnionych pozycji wynosi obecnie 4,78 proc., a CD Projekt jest najmocniej „shortowaną” spółką z polskiej giełdy, według oficjalnych danych. 

KNF
Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jas2
Skoro się o tym głośno mówi, wszystko będzie odwrotnie.
etre
Stare zagranie. Czytaj będzie góra. Jackowski juz od miesiąca straszy Armagedon czyli idzie hossa.
grzegorzkubik
pstrzezek pewnie chciałby kupować akcje by w czerwcu za tą kasę pojechać na wycieczkę. CD Project od razu spoidło poniżej swej pierwotnej ceny. Ci co wytrzymali stratę i przetrwali, po latach się wzbogacili. To, że się myliłem świ9adczy o tym ,ze inwestuję i się uczę. CD Project w 2022 spadło do ok 70 zł a dziś ma wartość prawie pstrzezek pewnie chciałby kupować akcje by w czerwcu za tą kasę pojechać na wycieczkę. CD Project od razu spoidło poniżej swej pierwotnej ceny. Ci co wytrzymali stratę i przetrwali, po latach się wzbogacili. To, że się myliłem świ9adczy o tym ,ze inwestuję i się uczę. CD Project w 2022 spadło do ok 70 zł a dziś ma wartość prawie 2 razy wyższą. Wedle analityków najbliższa jego wycena to ok 214 zł za analizą z investing. Pstrzezek nie bierze pod uwagę takich tematów jak COVID czy wojna.
iluminata_4
Po co w ogóle piszesz do tego lewaka pstrzezka? On jeszcze nie w Donbasie broniąc swojej u-krainy?
Co do shorta na CDP to sprawdźcie do kogo należy ten Point72? Jak Goldman Sachsa, albo JP Morgan to oni sobie przypilnują by akcje co najmniej pod 100 zł spadły.
grzegorzkubik
Do pstrzezeka. Buffett stracił w tym roku nawet 50% na niektórych spółkach. Aby to poczuć trzeba inwestować a czy pstrzezek posiada choćby konto maklerskie i czy czuł co to jest strata czy zysk?
https://comparic.pl/warren-buffett-rowniez-popelnia-bledy-na-czym-stracil-w-tym-roku/
kaszankanamaxa
Abstrahując od sensu istnienia tego czegoś dla rynku i akcjonariuszy (niewielu zarabia zwyczajnie grabiąc setki tysięcy pozostałych inwestorów) zastanawiam się czemu ma służyć ukrywanie shortujących pod progiem 0,5%. Dlaczego nie wykazać w arkuszu wszystkich hien grających na spadki? Nie zmieszczą się w arkuszu? Kto wie ile shortów Abstrahując od sensu istnienia tego czegoś dla rynku i akcjonariuszy (niewielu zarabia zwyczajnie grabiąc setki tysięcy pozostałych inwestorów) zastanawiam się czemu ma służyć ukrywanie shortujących pod progiem 0,5%. Dlaczego nie wykazać w arkuszu wszystkich hien grających na spadki? Nie zmieszczą się w arkuszu? Kto wie ile shortów siedzi na 0,3-0,49%.
misiosnechacz
Tak samo jak ukrywa się akcjonariuszy poniżej progu 5%. Dla inwestorów długoterminowych lokujących kapitał w solidne spółki shorty są obojętne.
monuz odpowiada misiosnechacz
Solidne spółki? Np. Tesla? To bajki, nie ma takich.
trollmaster
Cohen, Plotkin - co te mośki się tak na CDR uwzięły.
simonsoft8
mośki w CDP pracują żeby CDP mógł dług spłacić zaciągnięty na akcje

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki