Największa chińska inwestycja w Estonii w historii

Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje na marginesie zainteresowania Chińczyków, ale obecność inwestorów zza Muru w regionie systematycznie rośnie. Właśnie dokonali oni największego przejęcia w swojej historii w Estonii.

(fot. zhaoliang / YAY Foto)

W czwartek zrealizowano największą chińską inwestycję w Estonii w historii. Guangzhou Hangxin Aviation Technology kupiła Magnetic MRO, firmę zajmującą się obsługą techniczną samolotów z siedzibą w Tallinie. Kwota transakcji opiewa na 43 mln euro. Nowy właściciel ma pomóc spółce w globalnej ekspansji. Z drugiej strony akwizycja wpisuje się w sztandarową inicjatywę Państwa Środka pod rządami Xi Jinpinga - "Pas i Szlak", co podkreślił ambasador Chin w Estonii, wyrażając zadowolenie z historycznej umowy.

Estonia jest jednym z najmniejszych odbiorców chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej. Szacuje się, że firmy z Państwa Środka ulokowały w bałtyckim kraju równowartość zaledwie kilku-kilkunastu milionów dolarów, podczas gdy w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej są to kwoty rzędu kilkuset milionów, a na zachodzie UE nawet kilkudziesięciu miliardów.

W ostatnich latach chińskie inwestycje na świecie wyraźnie przyspieszyły. W 2017 r. Chińczycy wydali 30 mld euro na przejęcia firm z UE - wynika z szacunków Rhodium Group. Największą transakcją była akwizycja Logicoru - logistycznego giganta funkcjonującego w kilkudziesięciu krajach - przez CIC - chiński państwowy fundusz majątkowy. Chińczycy zapłacili za firmę ponad 12 mld euro. W ubiegłym roku sfinalizowano również największe na świecie chińskie przejęcie w historii - państwowy ChemChina nabył szwajcarską Syngentę za 43 mld euro.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 7 talmud

bzdurki do posmiania sie :)

! Odpowiedz
4 40 karbinadel

Gdyby Chiny miały taki kaprys, mogłyby kupić całą Estonię - i nawet by nie zauważyły, że im w kasie ubyło

! Odpowiedz
26 35 ajwaj

I OK
Wiele te 43 mln. € nie jest, ale moze nieco zatrzyma depopulacje mini-panstw baltyckich..
ONZ prognozuje wyludnienie (podobnie UKR + PL) tych "rajów na ziemi" z "remote control" neocon 80+ w ciagu 20-30 lat
I to z samodestrukcja tj. postepujaca emigracja mlodych, zdrowych, wyksztalconych i wychowanych z tych panstw

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz