Najwięcej nieruchomości w Polsce wśród cudzoziemców kupują Ukraińcy, Białorusini i Niemcy

Najwięcej nieruchomości w Polsce kupują Ukraińcy, Białorusini, Niemcy i Holendrzy - wynika z przedstawionego w piątek w sejmie sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji za rok 2018 r. ws. realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

(YAY Foto)

"W 2018 roku cudzoziemcy uzyskali łącznie 241 zezwoleń na nabycie 302 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 25,48 ha, w tym 41 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 14,19 ha" - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, który przedstawił w piątek w sejmie sprawozdanie z realizacji w 2018 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Wiceminister SWiA dodał, że wydano 89 zezwoleń na nabycie 109 lokali mieszkalnych oraz użytkowych o łącznej powierzchni 5 668,63 metra kwadratowego i 5 zezwoleń na nabycie udziałów w spółkach, będących właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce o powierzchni 6,82 ha.

"Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, małopolskim, pomorskim, dolnośląskim i śląskim. Wśród podmiotów, którym wydano zezwolenia, dominowały te reprezentujące obywatelstwo lub kapitał z Ukrainy i Białorusi" - przekazał Tułajew.

W 2018 roku minister wydał ponadto 8 decyzji odmawiających cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowej, lokali oraz akcji lub udziałów.

"Wynikało to z niewykazania przez cudzoziemców trwałych więzi z Polską, bądź braku spełnienia innych ustawowych przesłanek uzasadniających wydanie zezwolenia" - poinformował Tułajew.

Tułajew wyliczył także, że z danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze wynika, iż cudzoziemcy zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o zezwolenie w 2018 roku nabyli nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni ponad 5 tys. ha na podstawie 7334 zarejestrowanych transakcji, w tym nieruchomości rolne i leśne o łącznej powierzchni ponad 798 ha (na podstawie 1044 zarejestrowanych transakcji) oraz lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni ponad 603 tys. m kw. (na podstawie 9197 transakcji).

W 2018 r. najwięcej nieruchomości gruntowych cudzoziemcy nabyli w województwach: śląskim, mazowieckim i łódzkim. Wśród nabywców "dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał z Niemiec, Holandii i Luksemburga".

Do tego zarejestrowano 182 transakcje nabycia udziałów lub akcji w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 3926 ha.

W dyskusji, która miała miejsce po przedstawieniu sprawozdania wniosek o jego odrzucenie zgłosiło PSL, powołując się m.in na brak gwarancji ochrony polskiej ziemi.

Do głosowania w tej sprawie sejm przystąpi na następnym posiedzeniu.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 picolla

new.flatfy.md

! Odpowiedz
1 0 picolla

W pełni zgadzam się z autorem. Mój przyjaciel z Ukrainy pracuje w Polsce. Niedawno miałem zamiar kupić mieszkanie w Warszawie, ale mój syn wszedł do Kiszyniowa. Potem spojrzał na mieszkanie w nowym budynku w Kiszyniowie https://new.flatfy.md/bloc-locativ-de-pe-mircea-cel-batran-chisinau. Cena jest tam niższa niż w Warszawie.

! Odpowiedz
4 17 carlito1

A czy ktoś się zapytał za co kupują? Bo jak Polak zwłaszcza koło 30 lat kupi mieszkanie to kontrola murowana..... Bo przecież to nie możliwe..... Ale oficjalnie Polak na mieszkanie odkłada 9 lat.......

! Odpowiedz
8 13 jasiek2017

A co to Ciebie interesuej za co kupuja ? Nie Twoj problem. Zreszta nikogo. Wszyscy na tym korzystaja, ze "obcy" inwestuja w Polske i widza w naszym kraju kraj gdzie chcieliby zyc.

! Odpowiedz
2 39 fred_

Zaraz zaraz. Przeciez niedawno nasz forumowy kolega wypisywal, ze wiekszosc mieszkan w PL wykupuja na pniu skandynawowie itd. Cos tu sie kupy nie trzyma albo ktos klamie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne