Najwięcej firm od lat planuje podwyżki pensji

2 na 5 firm planuje podwyżki wynagrodzeń w tym kwartale - wynika z "Szybkiego monitoringu" NBP. Mocno zwiększył się odsetek przedsiębiorstw szykujących "znaczne" wzrosty pensji. Jest to głównie efekt gwałtownej podwyżki płacy minimalnej.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Blisko 39 proc. przepytanych przez NBP przedsiębiorstw przewiduje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale. To o 4 p. proc. więcej niż w październikowej edycji badań i najwięcej od co najmniej 2014 r. Wówczas podwyżki planowało ok. 15 proc. firm.

Analitycy banku centralnego, że wysoki odsetek ankietowanych szykujących (a właściwie już wdrożonych) podwyżki może mieć związek ze wzrostem płacy minimalnej. Od 1 stycznia wynosi ona 2600 zł miesięcznie i 17 zł za godzinę. Stawka zwiększyła się aż o ponad 15 proc., z czego wynika także prawdopodobnie gwałtowny wzrost (z ponad 2 proc. do ponad 7 proc.) odsetka przedsiębiorstw oczekujących "znacznych" podwyżek. Jak wskazuje NBP, w obecnej edycji badania w grupie badanych firm jest "ponadprzeciętny udział firm zatrudniających pracowników z wynagrodzeniem minimalnym".

(NBP)

40 proc. badanych firm wskazało na negatywne oddziaływanie podwyżki płacy minimalnej na ich kondycję.

W grudniu przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób przekroczyło 5600 zł. "Jednakże po uwzględnieniu raportowanej przez GUS inflacji CPI realna dynamika „średniej krajowej” wyniosła zaledwie 2,75% rdr i był to jeden z najniższych wyników w ostatnich dwóch latach. Jeszcze w styczniu 2019 roku realne wynagrodzenia rosły w tempie 6,7% rdr" - pisał Krzysztof Kolany.

Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że w przyszłym roku płaca minimalna ponownie wzrośnie o ponad 15 proc. i sięgnie 3000 zł miesięcznie brutto.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 do_niczego

Dostałem 20 zł podwyżki na miesiąc za to kilka dni temu przyjechały nowe maszyny warte jakieś 500 tyś zł.Oczywiście można pracować po 12 godzin dziennie bo tak szef chce i wymaga.

! Odpowiedz
3 9 bha

Cóż ...tak jest od dawna żerując na jak najniższych się da płacach zatrudnionych można sprawić firmie nowy sprzęt. Żałosna pseudo polityka wyzysku od lat kosztem pracowników i nie tylko.

! Odpowiedz
17 13 aleks__

PIS = socjalizm
Socjalizm = bieda

! Odpowiedz
1 13 bha

Obiecanki cacanki.....A rotacje coraz większe z tych planów .

! Odpowiedz
2 48 fakty

Tymczasem tydzień temu na Bankierze :
"Jak pokazuje badanie Grant Thornton, obecnie już tylko 20 proc. firm planuje w najbliższym roku podnosić pracownikom wynagrodzenia w ujęciu realnym, a więc o więcej niż wynika to z inflacji (prezentowane dane to wskaźnik netto, czyli odsetek firm planujących wzrost minus odsetek firm planujących spadek). Tak niski odsetek ostatnio odnotowaliśmy pięć lat temu. Przed rokiem wynosił on 36 proc., a dwa lata temu – 31 proc." - napisano w raporcie.

Zdecydujcie się panowie z Bankiera, bo tracicie resztki wiarygodności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 innowierca

@fakty
Pisali tez kilka miesiecy temu ze funt zrowna sie z dolarem przez Brexit. Mlyn sie kreci, wypluwa artykuly w zastraszajacym tempie. Setki, tysiace wpisow miesiecznie, a kto by tam pamietal. Robia kase, bo po to istnieja. Wazne zeby umiec czytac miedzy wierszami i wyciagnac cos dla siebie. Ja zawsze pisze zeby portal i forum traktowac bardziej na luzie, a nawet rozrywkowo.
Jezeli inwestycyjnie to oczywiscie nigdy bezposrednio. Kazdy sklep zawsze zachwala swoje produkty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 innowierca odpowiada innowierca

Dodatkowo 3 artykuly wyzej " Pesymizm wyziera z opinii polskich managerow" :))
Co tam, wazne ze weekend blizej. Pozdro.

! Odpowiedz
56 26 marxs

kolejne PISdurnoty i PISpropaganda po co firmy mają podwyższać pensje jak ruszyły już masowe zwolnienia i recesja także ,ciekawe co PISty zrobia z tymi 2 mln Ukraińców dla których lada moment pracy niet wywalą z roboty Polakow czy Ukraińców?

! Odpowiedz
37 22 marxs

Oceny sytuacji ekonomicznej ankietowanych przedsiębiorstw dość wyraźnie pogorszyły się, należy liczyć się z możliwością wyraźnego pogorszenia kondycji przedsiębiorstw w 2020 r., a aktywność inwestycyjna może się osłabiać - wynika z "Analizy sytuacji sektora przedsiębiorstw"
a więc bankrutujace i upadające firmy bedą dawać wielkie podwyżki pracownikom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 28 wizytator

Widzę wielkie poruszenie pracodawców w temacie podwyżki płacy najniższej. Wygląda na to, że pół Polski pracuje za 400EU. To chyba nie świadczy dobrze o rynku pracy. Bo albo oszukuje się państwo płacąc pod stołem, albo jesteśmy manufakturą europy.
Problemu bym nie widzał jeżeli np. u mnie zarabiają ponad 3 tys. brutto to co mnie obchodzi podwyżka minimalnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.