Najważniejsze zakupy Polaka? Papierosy, wódka i piwo

Najważniejsze zakupy Polaka? Papierosy, wódka i piwo. Wydajemy na nie co roku blisko 30 miliardów złotych (tyle wynosi dziura budżetowa) - wynika z badań firmy Nielsen. Dane te zdobyła "Gazeta Wyborcza".

To ewenement na skalę światową - pod względem spożycia wódki jesteśmy na czwartym miejscu - po Rosji, Ukrainie i USA. Dla porównania - na pieczywo wydajemy tylko około siedmiu i pół miliarda.

Co roku GUS bada budżet gospodarstw domowych. Polacy zawsze zaniżają wydatki na wódkę i papierosy. Wstydzą się przyznawać, że wydali pieniądze na używki - tłumaczy główny ekonomista Raiffeisen Banku Jacek Wiśniewski.

Co ciekawe, alkohol i papierosy kupują częściej ludzie o skromnych dochodach. Osoby o relatywnie niskich zarobkach , np. 1000 złotych potrafią wydawać na te używki 300-400 złotych. Często kosztem wydatków na żywność - zauważa psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego Janusz Czapiński.

Więcej o polskim piciu i paleniu na potęgę w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

"GW"/IAR/rch/pbp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gjk

jak by na to nie patrzec, to smutna prawda, ze duzo wydaja na te "niezbedne" rzeczy ludzie, ktorym tak naprawde brakuje pieniedzy. A potem narzekaja, ze panstwo ma im dawac! No i ida do wyborow albo i nie i tak czy inaczej robia zle...

! Odpowiedz
0 0 ~SLAW

Czy w tym kraju brakuje odważnego, który stawiłby czoła ochydnym zwyczajom kochanych rodaków i podjąłby walkę z tym co jest zgubą tego kraju. Luuudzie!!!!, niech żyje abstynencja!!!! nie dajcie się zniewalać!!!

! Odpowiedz
0 0 ~yo!

ty tez daj sobie spokój.

! Odpowiedz
0 0 ~MiśPuszatek

jak byśmy przestali pić i palić to ten kraj poszedłby calkowicie na psy- na 100% może to i dobry pomysl żeby to przyspieszyć,jeszcze nie lać do baku w aucie i zobaczymy jak będą śpiewać "indyki i inne domowe stworzenia" musimy to zrobić wszyscy przez kilka miesięcy.

! Odpowiedz
0 0 ~yo!

daj sobie spokój jeden z drugim.

! Odpowiedz
0 0 wombat

Jakiego Polaka? Tego statystycznego co ogląda Big Brother, czyta pisma wybiurcze, nienawidzi rządu wybranego w demokratycznych wyborach i zawsze jest ankietowany przez "badaczy" opinii publicznej? Jednego z tajemniczej grupy reprezentatywnej?
No cóż długo bo ponad 60 lat na takiego Polaka pracowaliście towarzysze :))) Nareszcie sukces, gratulacje czyż nie?

Pokaż cały komentarz !