Najszybszy Internet 3G

Z tradycyjnym dostępem do sieci "po kablu" sprawa jest względnie prosta – faktyczna prędkość połączenia jest zazwyczaj zbliżona do deklarowanej przez dostawcę usług. Bardziej wymagający mogą skorzystać z umowy typu SLA gwarantującej parametry transmisji. Sytuacja się komplikuje w przypadku operatorów GSM.

Teoretycznie każdy chwali się najszybszym dostępem do sieci "aż do 7,2 Mb/s", lecz w praktyce konia z rzędem temu kto na co dzień korzysta z takiego połączenia.

Było więc kwestią czasu kiedy operatorzy sięgną po twarde dane dokumentujące parametry ich sieci i przewagę nad konkurencją.

Pod koniec ubiegłego roku Plus GSM opublikował wyniki badania z którego wynika, że może pochwalić się najwyższym transferem danych wśród czterech operatorów telefonii komórkowej. Solidność przeprowadzonych pomiarów potwierdził Instytut Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Czerwona pozioma kreska pokazuje uśredniony wynik ze wszystkich miast poszczególnych operatorów. Maksymalna średnia szybkość transmisji danych Plusa wynosi 4851 kb/s. 

Wykonane w dziewięciu największych miastach Polski pomiary, zrealizowane w oparciu o przyjętą metodologię - potwierdzoną certyfikatem Instytutu - wykazały, że Polkomtel S.A. okazał się najlepszy w kategorii transmisji danych, a w szczególności w przypadku szybkości transmisji HSDPA. Pomiary wykonano w różnych obszarach miast, wewnątrz i na zewnątrz budynków - łącznie w 900 lokalizacjach  - po 100 lokalizacji w każdym mieście (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Kraków, Łódź, Katowice, Poznań, Lublin oraz Szczecin), w różnych warunkach, a więc wewnątrz i na zewnątrz budynków zlokalizowanych w różnych dzielnicach.

Średnio 2 Mb/s

Uśrednione wyniki (ze 100 lokalizacji) szybkości transferu danych pliku o wielkości 10 MB - z wykorzystaniem protokołu FTP pokazują, że średnia szybkość transmisji danych w sieci Plusa wynosi 2065 kb/s. Tuż za Plusem znalazł się Orange, kolejne miejsce zajęła Era, zaś Play znalazł się na szarym końcu. Podczas gdy w sieci Plus średni maksymalny transfer wyniósł 4851 kb/s, w sieci Play udało się uzyskać zaledwie około 1800 kb/s.

 

Czerwona pozioma kreska pokazuje uśredniony wynik ze wszystkich miast poszczególnych operatorów. Średnia szybkość transmisji danych Plusa wynosi 2065 kb/s. 

Z przeprowadzonych badań wynika również, że średnia dostępna szybkość transmisji przypadająca na jednego użytkownika (mieszkającego w jednym z dziewięciu miast, w których wykonane były pomiary) wynosi w przypadku Plusa 1994 kb/s i jest to również wartość największa wśród wszystkich operatorów.

 

Robert Kamiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl