112-latek z Japonii uznany za najstarszego mężczyznę świata

112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe jest najstarszym mężczyzną na świecie – uznała w środę organizacja Guinness World Records. Sędziwy mieszkaniec prefektury Niigata uwielbia słodycze i uważa, że kluczem do długowieczności jest uśmiech i unikanie stresu.

(fot. Kyodo / Reuters)

Watanabe, który urodził się 5 marca 1907 roku, otrzymał w środę certyfikat Guinnessa potwierdzający, że jest najstarszym żyjącym mężczyzną świata. Przejął ten tytuł po innym Japończyku, Masazo Nonace, który zmarł w styczniu w wieku 113 lat.

Watanabe ukończył studia rolnicze, a później przez 18 lat mieszkał na Tajwanie. Tam ożenił się z Mitsue, która urodziła mu piątkę dzieci. Pod koniec drugiej wojny światowej służył w wojsku – napisano na stronie internetowej Guinness World Records.

Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości Joetsu i pracował jako urzędnik. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnował z aktywnego stylu życia: w rodzinnym gospodarstwie uprawiał owoce i warzywa. Do 2007 roku pielęgnował również miniaturowe drzewka bonsai, a jego okazy były prezentowane na lokalnych wystawach.

Najstarszy mężczyzna świata uwielbia również słodycze, szczególnie brązowy cukier, pudding i ptysie – napisano na stronie organizacji.

Watanabe ma pięcioro dzieci, 12 wnuków, 16 prawnucząt i jednego praprawnuka – podała agencja Kyodo, powołując się na krewnych mężczyzny. Obecnie mieszka w domu opieki w rodzinnym mieście i według personelu placówki cieszy się dobrym zdrowiem.

W styczniu 2019 roku Watanabe zdradził dziennikarzom lokalnej gazety sekret swojej długowieczności: nie złościć się i mieć na twarzy uśmiech.

Najstarszym żyjącym człowiekiem świata jest według Guinnessa Japonka Kane Tanaka, która obchodziła niedawno 117. urodziny. Zaszczytny tytuł dzierży ona od lipca 2018 roku, gdy w wieku 117 lat zmarła inna Japonka, Chiyo Masako.(PAP)

anb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 10 wektorwg

Kamienice zwracano ich pełnomocnikom

! Odpowiedz
1 3 maryjanek

ciekawe czy lubi wypic?

! Odpowiedz
10 73 rimet1

118 lat....Buahahahaha. W Warszawie sądy oddawały kamienice 120, 130, a nawet 140 latkom.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne