REKLAMA

"Najpierw mieszkanie" dla bezdomnych w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku

2020-02-25 06:28
publikacja
2020-02-25 06:28

Trzy miasta: Warszawa, Wrocław i Gdańsk zdecydowały się na nowatorskie w polskich warunkach rozwiązanie. Na czym ono polega? Bezdomny dostaje miejsce w mieszkaniu bez żadnych warunków wstępnych - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Srdjan Randjelovic / Pexels

Jak przypomina w rozmowie z "DGP" Tomasz Pactwa z urzędu m.st. Warszawy, stolica od lat 90. działa w oparciu o "drabinkowy system wychodzenia z bezdomności", gdzie początkowym szczeblem jest schronisko czy noclegownia. Przekonuje, że te metody wsparcia wobec osób długotrwale bezdomnych nie są skuteczne. Dlatego - tłumaczy - Warszawa przystąpiła do programu "Najpierw mieszkanie".

Program chwali w rozmowie z "Dziennikiem" Tomasz Olech z Towarzystwa im. św. Brata Alberta. ">>Najpierw mieszkanie<< to przewrót kopernikański we wspieraniu ludzi doświadczających bezdomności chronicznej, również z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami" - mówi.

"DGP" przypomina, że metoda, którą chcą zastosować władze Warszawy, Wrocławia i Gdańska, powstała w środowisku psychiatrów nowojorskich w 1998 r., w organizacji Pathways to Housing. Choć - jak czytamy - początkowo budziła kontrowersje, później okazała się skuteczna. "Po 5 latach w USA okazało się, że 8 na 10 uczestników programu jest w stanie utrzymywać mieszkanie. Rzadziej wymagali hospitalizacji, również psychiatrycznej, zdecydowanie rzadziej sięgali po alkohol" - pisze "Dziennik".

Dodaje, że na program zdecydowała się później Finlandia, a obecnie działa on także w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Czechach i na Węgrzech. "Dlaczego w Polsce zdecydowały się na niego akurat Warszawa, Gdańsk i Wrocław? W dużych aglomeracjach są największe skupiska osób doświadczających bezdomności" - tłumaczy "DGP".

mkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
hfjdj
Buehehehehehehe... widzicie janusae biznesu? Wy macie kredyty na 30 lat a oni za friko. Powiem wiecej... z waszych pieniedzy! Buehehehehe

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki