Najniższy od 2014 roku poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania obniżyła w poniedziałek poziom zagrożenia terrorystycznego z "poważnego" na "znaczące", czyli do najniższego od sierpnia 2014 roku - poinformowała minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

"Pomimo zmiany poziomu zagrożenia terroryzm pozostaje jednym z bezpośrednich i największych czynników ryzyka dla naszego bezpieczeństwa narodowego" - zastrzegła jednak.

"Znaczący" poziom zagrożenia terrorystycznego jest trzecim w pięciostopniowej skali i oznacza, że atak może nastąpić bez ostrzeżenia.

Przez większość czasu w ciągu ostatnich pięciu lat poziom zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii był określony jako "poważny", co jest czwartym stopniem. W 2017 roku dwukrotnie podniesiono go na krótko do najwyższego poziomu - "krytycznego" - który oznacza, że atak w bliskiej przyszłości jest bardzo prawdopodobny.

W 2017 roku w Wielkiej Brytanii miały miejsce cztery zamachy terrorystyczne, w których śmierć poniosło łącznie 36 osób. Większość ofiar zginęła podczas koncertu Ariany Grande w Manchesterze. Pozostałe ataki miały miejsce na London Bridge i w pobliżu siedziby parlamentu.

Oceną zagrożenia terrorystycznego zajmuje się JTAC - komórka brytyjskiego kontrwywiadu, która wydaje rekomendacje w tej sprawie niezależnie od rządu.

Obniżenie poziomu zagrożenia zamachami nie dotyczy Irlandii Północnej; ze względu na inny charakter terroryzmu w tej prowincji oceny wydawane są odrębnie. W Irlandii Północnej zagrożenie pozostaje na poziomie "poważnym".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil