"Najniższa emerytura w 2017 podniesiona do min. 1000 zł"

Najniższa emerytura zostanie w przyszłym roku ustawowo podniesiona do min. 1000 zł - zapowiada minister Elżbieta Rafalska. Obecnie wynosi ona 882,56 zł.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Jak szacujemy, nie będzie to kwota niższa niż 1000 zł" - poinformował dziennik "Fakt", cytując minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

Rafalska dodała, że rząd w przyszłym roku nie wypłaci jednorazowych dodatków do emerytur.

Pod koniec czerwca minister Rafalska przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego stanowisko strony rządowej w sprawie proponowanego wskaźnika wzrostu emerytur i rent w 2017 r., powiedziała PAP, że przygotowywane warianty będą się mieściły w granicach kwot przeznaczonych na przyszłoroczną waloryzację oraz rezerwy na ewentualny jednorazowy zasiłek, dla otrzymujących najniższe świadczenia.

Rafalska przypomniała wtedy, że ustalona przez Radę Ministrów propozycja wskaźnika, to wzrost wszystkich świadczeń o 0,88 pkt. proc. ponad w stosunku do obecnych kwot. Na ten cel zarezerwowane zostanie - według założeń budżetowych - 1 mld 680 mln zł. Dodatkowo 1,5 mld zł będzie w rezerwie na jednorazowe dodatki.

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Od 2011 r. liczba świadczeń niższych od minimalnych wzrosła z 23 tys. do 76 tys. Wzrost przekroczył więc 200 proc.

"Skąd ten skok? Do grona emerytów dołączają już osoby, które objął nowy, wprowadzony pod koniec lat 90. system. W nim zaś rośnie grupa tych, którzy ani nie odłożyli odpowiedniej sumy, ani nie mają odpowiedniego stażu pracy, by uzyskać minimalne świadczenie, które wynosi dziś ok. 880 zł miesięcznie" - pisał w czerwcu "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1999 r. z każdej wpłaconej składki musi być po osiągnięciu wieku emerytalnego wyliczone świadczenie. I to bez względu na staż pracy. "Dzieje się tak, nawet, jeśli ktoś wpłacił jedną czy dwie składki. Stąd biorą się emerytury po 24 grosze" wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy i była prezes ZUS.

"Reforma z 1999 r. miała mobilizować do aktywności i opłacania składek na ZUS. Dane pokazujące wypieranie emerytur minimalnych przez jeszcze niższe dowodzą jednak, że tak się nie stało" - podsumowuje dziennik.

Rząd pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego

Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - poinformował pod koniec lipca rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 r.

"Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - powiedział na briefingu w Sejmie rzecznik rządu.

"W stanowisku rządu znalazł się dodatkowo zapis, sugestia czy zalecenie, aby najwcześniejszym terminem obowiązywania tej nowej ustawy był termin 1 października 2017 r." - podkreślił Bochenek. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.

Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej: "Rząd pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego".

(PAP)

nik/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 16 ~kinia

Niska Emerytura dlaNierobów a co z dziećmi chorymi gdzie renta socjalna wynosi netto 664zł.??????????

! Odpowiedz
8 18 ~ola

Po co się martwić socjalistyczny rząd zadba o obywatela jego wykształcenie, zdrowie czy emeryturę. To nic, że to na stosunkowo niskim poziomie ale jak ktoś nie ma ambicji to to wystarczy do przeżycia. Na tym polega socjalistyczna demokracja, że większość nie ma ambicji.

! Odpowiedz
4 5 ~CzySieStoiCzySieLezy

Ja nie mam ambicji więc mi pasuje.

! Odpowiedz
9 22 ~Mariusz

W przyszłym roku zostanie podniesiona do 1000zł a za kilka lat, jak już PiS doprowadzi Polskę do ruiny obniżona do zera.

! Odpowiedz
3 10 ~gajowy

Wszyscy macie malo a w lesie ci chorzy najpracoicci zbieraja jagody i nie nazekaja ,Ale nie roba sie nic nie chce

! Odpowiedz
4 16 ~amen

miała być druga JAPONIA ,trzecia IRLANDIA a będzie 4 BIAŁORUŚ :-) tylko u nas ten socjalistyczny przykurcz nie ma ani zony,ani dzieci...a i żadnych sportów nie uprawia ...no może po za zabawą ze swoim małym ? :-)

! Odpowiedz
0 6 ~Sensei

Prawdziwa rodzina: stary kawaler + kot.

! Odpowiedz
7 20 ~ksiadz

Wdrazamy projekt 1000 +, ten co przez cale zycie nic nie robil dostanie godna emeryture
Kazdy wie ze wysokows zalezy od satazu i wplacanych skladek. Nie rozumie bidolenia ludzi co cale zycie obijali sie a pozniej ale niska ta emrytura i rencina

! Odpowiedz
4 12 ~kol

prawda jest taka, że ci co najmniej robili mają syte emerytury. Przerobił parenaście lat i emeryturka a inny musi do 67 pracować by coś dostać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne