"Najniższa emerytura w 2017 podniesiona do min. 1000 zł"

Najniższa emerytura zostanie w przyszłym roku ustawowo podniesiona do min. 1000 zł - zapowiada minister Elżbieta Rafalska. Obecnie wynosi ona 882,56 zł.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Jak szacujemy, nie będzie to kwota niższa niż 1000 zł" - poinformował dziennik "Fakt", cytując minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

Rafalska dodała, że rząd w przyszłym roku nie wypłaci jednorazowych dodatków do emerytur.

Pod koniec czerwca minister Rafalska przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego stanowisko strony rządowej w sprawie proponowanego wskaźnika wzrostu emerytur i rent w 2017 r., powiedziała PAP, że przygotowywane warianty będą się mieściły w granicach kwot przeznaczonych na przyszłoroczną waloryzację oraz rezerwy na ewentualny jednorazowy zasiłek, dla otrzymujących najniższe świadczenia.

Rafalska przypomniała wtedy, że ustalona przez Radę Ministrów propozycja wskaźnika, to wzrost wszystkich świadczeń o 0,88 pkt. proc. ponad w stosunku do obecnych kwot. Na ten cel zarezerwowane zostanie - według założeń budżetowych - 1 mld 680 mln zł. Dodatkowo 1,5 mld zł będzie w rezerwie na jednorazowe dodatki.

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Od 2011 r. liczba świadczeń niższych od minimalnych wzrosła z 23 tys. do 76 tys. Wzrost przekroczył więc 200 proc.

"Skąd ten skok? Do grona emerytów dołączają już osoby, które objął nowy, wprowadzony pod koniec lat 90. system. W nim zaś rośnie grupa tych, którzy ani nie odłożyli odpowiedniej sumy, ani nie mają odpowiedniego stażu pracy, by uzyskać minimalne świadczenie, które wynosi dziś ok. 880 zł miesięcznie" - pisał w czerwcu "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1999 r. z każdej wpłaconej składki musi być po osiągnięciu wieku emerytalnego wyliczone świadczenie. I to bez względu na staż pracy. "Dzieje się tak, nawet, jeśli ktoś wpłacił jedną czy dwie składki. Stąd biorą się emerytury po 24 grosze" wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy i była prezes ZUS.

"Reforma z 1999 r. miała mobilizować do aktywności i opłacania składek na ZUS. Dane pokazujące wypieranie emerytur minimalnych przez jeszcze niższe dowodzą jednak, że tak się nie stało" - podsumowuje dziennik.

Rząd pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego

Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - poinformował pod koniec lipca rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 r.

"Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - powiedział na briefingu w Sejmie rzecznik rządu.

"W stanowisku rządu znalazł się dodatkowo zapis, sugestia czy zalecenie, aby najwcześniejszym terminem obowiązywania tej nowej ustawy był termin 1 października 2017 r." - podkreślił Bochenek. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.

Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej: "Rząd pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego".

(PAP)

nik/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~wandzia1

ja mam rente głodowom bo aż 628zł67 gr jest mi bardzo ciężko a za razem przykro wychowałam dwoje dzieci niepełno sprawnych idla tego nie miałam tlu lat stażu pracy może mi ktoś poradzi co mam z tym zrobić żeby mi podwyższyli emeryt ure WANDA

! Odpowiedz
3 3 ~Maciek

Dają 46 zł w tamtym roku dali jednorazowo czyli nic nie dali to tak jak 23 zł rocznie teraz podwyżka czynszu,leków,gaz,prąd i żywności czyli do waloryzacji jeszcze dopłać matma na nowy rok ile stracisz nic nie zyskasz plus podatek jak pyta kolega brutto czy netto do Tysiąca,

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 31 ~Brunetto

Mówicie o kwotach brutto czy netto? Emerytura ma wynosić 1000zł brutto czy netto?

! Odpowiedz
1 1 ~tadeusz

Brutto

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

854 netto najnizsza...

! Odpowiedz
7 9 ~Anna

Brawo, Pani Minister. W rzadzie emerytura pewnie jakies 20000, dla ludzi swieckich 1000 zl, po 30 latach pracy. Wielki wyczyn. Prosze chc jeden mc przezyc za takie wieeelkie pieniadze a pozniej liczyc na oklaski. Żenada

! Odpowiedz
4 14 ~Ratajcz

Proszę osób niepełnosprawnych i chorych nie nazywać kombinatorami i leserami dobrze?to bardzo krzywdzące i kłamstwo przedewszystkim.Jestem rencistka bo wcześnie zachorowałam i pracuję na pół etatu bo całego nie mogę.Pozdrawiam tych,którzy się ze mną zgadzają.I kropka.

! Odpowiedz
9 16 ~ada

dlaczego ludzie dobrze sytułowani dostają 500+ np pan Ziobro ?

! Odpowiedz
8 16 ~Marcin

A dla czego 500+ dostają osoby które nie głosowały na PIS niech idą do pani Kopacz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne