"Najniższa emerytura w 2017 podniesiona do min. 1000 zł"

Najniższa emerytura zostanie w przyszłym roku ustawowo podniesiona do min. 1000 zł - zapowiada minister Elżbieta Rafalska. Obecnie wynosi ona 882,56 zł.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Jak szacujemy, nie będzie to kwota niższa niż 1000 zł" - poinformował dziennik "Fakt", cytując minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.

Rafalska dodała, że rząd w przyszłym roku nie wypłaci jednorazowych dodatków do emerytur.

Pod koniec czerwca minister Rafalska przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego stanowisko strony rządowej w sprawie proponowanego wskaźnika wzrostu emerytur i rent w 2017 r., powiedziała PAP, że przygotowywane warianty będą się mieściły w granicach kwot przeznaczonych na przyszłoroczną waloryzację oraz rezerwy na ewentualny jednorazowy zasiłek, dla otrzymujących najniższe świadczenia.

Rafalska przypomniała wtedy, że ustalona przez Radę Ministrów propozycja wskaźnika, to wzrost wszystkich świadczeń o 0,88 pkt. proc. ponad w stosunku do obecnych kwot. Na ten cel zarezerwowane zostanie - według założeń budżetowych - 1 mld 680 mln zł. Dodatkowo 1,5 mld zł będzie w rezerwie na jednorazowe dodatki.

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Od 2011 r. liczba świadczeń niższych od minimalnych wzrosła z 23 tys. do 76 tys. Wzrost przekroczył więc 200 proc.

"Skąd ten skok? Do grona emerytów dołączają już osoby, które objął nowy, wprowadzony pod koniec lat 90. system. W nim zaś rośnie grupa tych, którzy ani nie odłożyli odpowiedniej sumy, ani nie mają odpowiedniego stażu pracy, by uzyskać minimalne świadczenie, które wynosi dziś ok. 880 zł miesięcznie" - pisał w czerwcu "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1999 r. z każdej wpłaconej składki musi być po osiągnięciu wieku emerytalnego wyliczone świadczenie. I to bez względu na staż pracy. "Dzieje się tak, nawet, jeśli ktoś wpłacił jedną czy dwie składki. Stąd biorą się emerytury po 24 grosze" wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy i była prezes ZUS.

"Reforma z 1999 r. miała mobilizować do aktywności i opłacania składek na ZUS. Dane pokazujące wypieranie emerytur minimalnych przez jeszcze niższe dowodzą jednak, że tak się nie stało" - podsumowuje dziennik.

Rząd pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego

Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - poinformował pod koniec lipca rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 r.

"Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - powiedział na briefingu w Sejmie rzecznik rządu.

"W stanowisku rządu znalazł się dodatkowo zapis, sugestia czy zalecenie, aby najwcześniejszym terminem obowiązywania tej nowej ustawy był termin 1 października 2017 r." - podkreślił Bochenek. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.

Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej: "Rząd pozytywnie o obniżeniu wieku emerytalnego".

(PAP)

nik/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~wandzia1

ja mam rente głodowom bo aż 628zł67 gr jest mi bardzo ciężko a za razem przykro wychowałam dwoje dzieci niepełno sprawnych idla tego nie miałam tlu lat stażu pracy może mi ktoś poradzi co mam z tym zrobić żeby mi podwyższyli emeryt ure WANDA

! Odpowiedz
3 3 ~Maciek

Dają 46 zł w tamtym roku dali jednorazowo czyli nic nie dali to tak jak 23 zł rocznie teraz podwyżka czynszu,leków,gaz,prąd i żywności czyli do waloryzacji jeszcze dopłać matma na nowy rok ile stracisz nic nie zyskasz plus podatek jak pyta kolega brutto czy netto do Tysiąca,

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 31 ~Brunetto

Mówicie o kwotach brutto czy netto? Emerytura ma wynosić 1000zł brutto czy netto?

! Odpowiedz
1 1 ~tadeusz

Brutto

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

854 netto najnizsza...

! Odpowiedz
7 9 ~Anna

Brawo, Pani Minister. W rzadzie emerytura pewnie jakies 20000, dla ludzi swieckich 1000 zl, po 30 latach pracy. Wielki wyczyn. Prosze chc jeden mc przezyc za takie wieeelkie pieniadze a pozniej liczyc na oklaski. Żenada

! Odpowiedz
4 14 ~Ratajcz

Proszę osób niepełnosprawnych i chorych nie nazywać kombinatorami i leserami dobrze?to bardzo krzywdzące i kłamstwo przedewszystkim.Jestem rencistka bo wcześnie zachorowałam i pracuję na pół etatu bo całego nie mogę.Pozdrawiam tych,którzy się ze mną zgadzają.I kropka.

! Odpowiedz
9 16 ~ada

dlaczego ludzie dobrze sytułowani dostają 500+ np pan Ziobro ?

! Odpowiedz
8 16 ~Marcin

A dla czego 500+ dostają osoby które nie głosowały na PIS niech idą do pani Kopacz

! Odpowiedz
9 6 ~robol

mam przepracowane bez przerwy 46 lat i dlaczego tylko brakoroby mają dostać tak wysoką podwyżkę , już raz tusk mi zalatwil waloryzację przy pomocy rzeplińskiego

! Odpowiedz
1 0 ~ewa

Czy pracowałes czy nie pracowałes i tak masz 1000zł emerytury .

! Odpowiedz
1 0 ~ewa

Czy pracowales czy nie pracowałes i tak masz 1000zł emerytury

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~ewa

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 0 ~em

Jak sie pracwalo tak sie ma. Kto chce prace zawsze

! Odpowiedz
0 1 ~HENIOL9

dlaczego wszyscy martwia sie o tych co pracowali krotko albo malo zarabiali.a co z tymi co zarabiali duzo ale zostali okradzeni przez rzad pani suchockiej.gdzie skladki placili od zarobku a emeryture ograniczyli do 250

! Odpowiedz
4 10 ~niki

Każdy kombiije jak się da . ten co ma narzeka bo chce więcej.wczasują się za granicą i płaczą że mają mało. Rozpasanie. Biedy nie znają. Opamiętajcie się ludzie.

! Odpowiedz
3 15 ~krystyna

Pracowałam 17 lat. Potem chowałam dwoje dzieci .zajmowałam się chorą mamą i babcią.gdy już mogłam iść do pracy to jej nie było. Bo czasy się zmiemiły i o pracę było trudno w moim wieku. Mam 700 emerytury.ratunku

! Odpowiedz
9 4 ~ania

Jak ktoś chce pracować, to pracę znajdzie. Żadna praca nie hańbi

! Odpowiedz
7 6 ~anafal

Mam 67 lat pracowałam 35 lat międzyczasie bez przerwy w pracy(tylko urlop macierzyński)wychowałam 3 dzieci było wstawanie o 5 rano-żłobek-przedszkole-szkoła- no i do pracy .Daliśmy radę!!!! Dzieci wykształcone!!!! -Nie było lekko ale dzisiaj nie narzekam.I nie zgadzam się na podwyżki emerytur tylko dla "biednych emerytów" Bo widzę,ze dzisiaj docenia sie tych którzy siedzieli w domu albo kombinowali 'a dzisiaj wielka krzywda!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 1 ~Rafalxxx070

Praca by się na pewno znalazła, tylko za bardzo się jej nie chciało szukać. 17 lat pracy, to malutko, więc z czego mieli naliczyć więcej?

! Odpowiedz
5 3 ~ojkonomist

czyli ZUS (państwo) przejmuje na siebie wypłatę kolejnego świadczenia społecznego (po 500+), zamiast dopłat dla autentycznie biednych przez opiekę społeczną. Tak się nie da, opamiętajcie się PIS-owcy. To wszystko musi mieć ścisłe powiązanie z dochodami osób czy rodzin.

! Odpowiedz
2 11 ~emerytka

Zamiast obniżać wiek emerytalny,czy też podnosić najniższe świadczenie do 1000 zł,wprowadzić i to natychmiast wyższa kwotę wolną od podatku,a to by zaraz podniosło odrobinę te niskie emerytury,a wszystko byłoby zgodne z orzeczeniem TK.

! Odpowiedz
2 13 ~anna

Ja nie czuje sie nierobem, jak to okresla wielu z was . MAM niska emeryture bo pracowalam 15 lat byłam pielegniarka wtedy służba zdrowia zarabiala grosze, wychowalam 5 dzieci one płaca swkładki zus za siebie i swojch pracowników. zachorowałam i przeszlam na rente inwalidzka ii grupy, po osiągnieciu wieku emerytalnego dostałam 600 zł emerytury. też czuje sie pokrzywdzona

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 ~oburzony

A taki Tusk i Rostowski na obiad wydają więcej niż niejwden kowalski ma na miesiąc z emerytury..Ci panowie nic dobrego nie zrobili dla polski i powinni być surowo rozliczeni za swoje działania szkodliwe dla ogółu obywateli

! Odpowiedz
8 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 4 ~mhm

Nie z emerytury — do minimalnej potrzebny jest okres składkowy, w przypadku mężczyzn — 25 lat, a wtedy emerytura nie może wynosić 34 gr.

Taki pasożyt i truteń może iść do pomocy społecznej, tam w postaci różnego rodzaju zasiłków i pomocy może dostać nawet więcej, niż 1 k. Mając samicę może też robić dzieci — oznacza to wyższe zasiłki z pomocy społecznej, no i oczywiście 500✝.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 14 ~Judasz

Emerytury powinny byc rowne dla kazdego i minimalne, wystarczajace tylko na przezycie, bo starsze pokolenie nie zgromadzilo zadnych oszczednosci. Wladza zniewala mlodych i pod grozba utraty wolnosci kaze placic na starszych. Przez to mlodzi nie maja szans, zeby zaoszczedzic i zgromadzic jakikolwiek kapital.

! Odpowiedz
5 16 ~ZgadzamSie

Dokładnie! Powinny być takie same emerytury dla każdego ale trochę wyższe niż 1000 zł brutto. Zero przywilejów. Jak ktoś więcej zarabia to niech sobie sam odkłada jak chce mieć więcej niż minimum na przeżycie.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~mhm odpowiada ~ZgadzamSie

@~Judasz, @~ZgadzamSie

OK, ale co ze składkami?
Emerytury równe, ale z czego finansowane?
Ze składek płaconych proporcjonalnie do zarobków?
Ktoś zarabiający 12 k ma płacić 10 razy więcej, niż ktoś zarabiający 1.2 k, ale emerytury dostaną jednakowe?

! Odpowiedz
1 1 ~Adam odpowiada ~mhm

to komuna w obecnym czarnym wydaniu. Naród biedny to głupi, a o taki własnie naród chodzi czarodziejom z kościoła katolickiego. Takimi głąbami lepiej się steruje.
Za 2 lata idę na emeryturę i nie wyobrażam sobie żebym zapierd... lając już 40 lat (obecnie mam 4-4,5 tyś na ręke) miał dostać tyle samo co jakiś obibok lub tzw. przedsiębiorca płacący minimum do ZUS. Taki klien śmiałby się w oczy gdyż już swój majatek zainwestował np. w postaci mieszkań na wynajem a do ZUSu łape wyciąga bo ma tylko 1000 zł emerytury.
Będzie wojna jak tak zrobią!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~mhm odpowiada ~Adam

„Będzie wojna jak tak zrobią!!!”
— ale jak tak nie zrobią, to będzie rewolucja zrobiona przez tych, co nie uskładali wystarczających środków, a też by chcieli emeryturę... Popatrz, jak teraz wszyscy się z troską pochylają nad biednymi frankowiczami, czy polisolokatowcami — a trzeba przyznać, że to są sprawy zupełnie nieporównywalne z zapewnieniem środków na utrzymanie w starości...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Franio

Twoje rozumowanie jest na poziomie 2 latka. Emerytury równe dla każdego? Taka sama dla kogoś, kto przepracował uczciwie 40 lat i dla obiboka i lesera? To by było bardzo nie uczciwe. Piszesz, że młodzi muszą płacić na starszych. No i co w tym jest dziwnego? Kiedyś starsi byli młodzi i również płacili na starszych. Tak było, jest i tak będzie drogie dziecko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~emerytki odpowiada ~ZgadzamSie

racja kto więcej zarabia niech sobie odkłada

! Odpowiedz
2 12 ~Ala

A gdzie zasilek pielegnacyjny.153 zl jest od niepamietnych czasow o tym jakos nikt nie wspomni. Wstyd i hanba!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 3 ~Jan

Tak, z tym zasiłkiem, to są naprawdę kpiny. 153 zł. od lat nie waloryzowany.

! Odpowiedz
7 11 ~ASER

Renta socjalna dla niepełnosprawnych tylko 644 zł WSTYD I HAŃBA!!!!!

! Odpowiedz
3 19 ~Emeryt

Dostaną rolnicy, prywaciarze na najniższej składce ZUS i artyści na umowach o dzieło. Dostaną Ci co nie liczyli na emeryturę i i mają kupę kasy z innych źródeł. A zwykli emeryci dostaną G...O

! Odpowiedz
10 19 ~dzisiaj_nie

zamiast prawa i sprawiedliwości mamy jakiś chory socjalizm, w którym ciągle szuka się głosów przyszłych wyborców - tym razem cwaniaków pracujących na czarno i nierobów, a zostawia na lodzie tych uczciwych którzy wiele lat pracowali. Kobieta po 35 latach pracy dostaje mniej jak 1500,00 zł, a ci co nie płacili składek dostana 1000,00. Super! Kiedy zaczynie się tworzyć się partia niezadowolonych (normalnych emerytów okradzionych przez nowy (i stary) system i tych którym obiecano skrócenie wieku emerytalnego? Jest ich na pewno ponad 3 mln albo więcej, bo reszta to uprzywilejowani i emeryci którzy wysoko zarabiali. Zamiast likwidować patologie w systemie ubezpieczeń społecznych, to robi się jakieś populistyczne ruchy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 ~lkjlkj

i bardzo dobrze. :) lepiej działać na rzecz obywateli by ci mieli za co żyć niż wspierać tych co mają za dużo. ludzie też muszą za coś chleb kupić.

! Odpowiedz
9 0 ~Gość

Najlepiej wymieniać w Pewnym Kantorze - szybko, tanio, bezpiecznie oraz w dobrych, komfortowych warunkach.

! Odpowiedz
2 11 ~kl

Katastrofy demograficznej nie zwalcza się inwestycjami w emerytów i to przy deflacji oraz już znacznej corocznej dotacji do wypłacanych emerytur

! Odpowiedz
6 3 ~asas

Podniosą emerytury, z MOPS nie będzie.....

! Odpowiedz
2 21 ~Erwin

A kto na te 1000zł zapracuje jak młodzi cały czas wyjeżdżają.?
Co będzie jak kasa z UE za dwa lata wyschnie, OFE już do końca wydoimy i nawet kasa z aukcji LTE zostanie przejedzona?
Rozumiem, że tylko kilka osób w Polsce się tym martwi.
Rząd mam to już zupełnie w ....

! Odpowiedz
7 29 ~autor

I jak zwykle, nie ma znaczenie czy ktoś płacił składki czy nie i tak ustawowo dostanie tyle samo. To tak do tych, którzy uważają, że nie musi być obowiązkowych składek. Cwaniacy nie będą odkładać a na starość wyjdą na ulicę, zagłosują na pis i dostaną tyle samo co płacący składki.

! Odpowiedz
2 14 ~mhm

Ale póki co nie ma chyba mowy o płaceniu emerytur minimalnych osobom bez odpowiedniego stażu? Oczywiście tacy i tak dostaną kasę z pomocy społecznej...

! Odpowiedz
1 16 ~aaaaa odpowiada ~mhm

@mhm
Właśnie podniesienie minimalnej emerytury to dopłata od podatników. A policz ile jeszcze ich będzie jak na emerytury przejdą kobiety po 60, a ile dodatkowo nierobów z 500+ (bo pracować się nie opłaca). W ten sposób rujnuje się kraj.

! Odpowiedz
0 7 ~silverbug

Polska rzeczywistość doskonale pokazuje, że przywileje dla cwaniaków pojawiają się właśnie w systemie z obowiązkowymi składkami (które są jedynie formą podatku i środkami które politycy mogą bezkarnie rozkraść). Argumentacja, iż podobne problemy pojawią się w systemie bez obowiązkowych składek nie ma poparcia w faktach i logice

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~mhm odpowiada ~aaaaa

Nie wiem w jaki sposób Twój wpis odnosi się do mojego :)

Wiadomo, że podnoszone emerytury minimalne będą opłacane przez podatników.
Ale nawet emerytury wyższe od minimalnych są częściowo opłacane przez podatników — FUS się przecież nie bilansuje, ciągle trzeba dopłacać z budżetu.
Z innej strony — jeszcze większe dopłaty z podatków będą na osoby, którym nawet minimalna emerytura nie przysługuje (bo np. pracowali na czarno) — na pewno skończy się na tym, że to państwo (czyli my, podatnicy) będzie ich utrzymywać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 20 ~ksiadz

Wdrazamy projekt 1000 +, ten co przez cale zycie nic nie robil dostanie godna emeryture
Kazdy wie ze wysokows zalezy od satazu i wplacanych skladek. Nie rozumie bidolenia ludzi co cale zycie obijali sie a pozniej ale niska ta emrytura i rencina

! Odpowiedz
4 12 ~kol

prawda jest taka, że ci co najmniej robili mają syte emerytury. Przerobił parenaście lat i emeryturka a inny musi do 67 pracować by coś dostać

! Odpowiedz
1 11 ~mhm

„Nie rozumie bidolenia ludzi” — bo ludzie są głupie...

Żyjemy w socjalizmie, próby wprowadzania liberalizmu w ostatnich 25 latach wyraźnie pokazały, że społeczeństwo woli totalitarny socjalizm — nawet, jak coś zarobią to zamiast oszczędzać na starość (czy to samodzielnie, czy zmieniając pracę na czarno na pracę z ZUS), to wolą wydać na konsumpcję, na wakacje, na samochód... A na starość i tak państwo każdym się zajmie — oczywiście z podatków tej części społeczeństwa, która jakoś sobie radzi, a zarazem uczciwie płaci podatki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 ~niepelnosprawny_org

minimalne pieniadze by przezyć nalezą sie kazdemu na emryturze w wieku emerytalnym, 1000 brutto to chyba około 800, to pozwala osobie oplacic mieszkanie i jako tako sie wyzywić, i co dostają z MOPS w takim wieku (lub nie dostają ) 400 netto to nie ma na co to wydawać

! Odpowiedz
3 3 ~abc odpowiada ~niepelnosprawny_org

Minimalną emeryturę dostają osoby, które pracowały za minimalną pensję, ale tylko przez 30 lat. Podwyżka nie obejmie osób, które mają 40 lat stażu czy tych, którzy nie pracowali na czarno. Jest to kolejne wspomaganie patologii i doprowadzi do ruiny Polski - celu wyborczego populistycznych socjalistów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 ~amen

miała być druga JAPONIA ,trzecia IRLANDIA a będzie 4 BIAŁORUŚ :-) tylko u nas ten socjalistyczny przykurcz nie ma ani zony,ani dzieci...a i żadnych sportów nie uprawia ...no może po za zabawą ze swoim małym ? :-)

! Odpowiedz
0 6 ~Sensei

Prawdziwa rodzina: stary kawaler + kot.

! Odpowiedz
3 10 ~gajowy

Wszyscy macie malo a w lesie ci chorzy najpracoicci zbieraja jagody i nie nazekaja ,Ale nie roba sie nic nie chce

! Odpowiedz
9 22 ~Mariusz

W przyszłym roku zostanie podniesiona do 1000zł a za kilka lat, jak już PiS doprowadzi Polskę do ruiny obniżona do zera.

! Odpowiedz
8 18 ~ola

Po co się martwić socjalistyczny rząd zadba o obywatela jego wykształcenie, zdrowie czy emeryturę. To nic, że to na stosunkowo niskim poziomie ale jak ktoś nie ma ambicji to to wystarczy do przeżycia. Na tym polega socjalistyczna demokracja, że większość nie ma ambicji.

! Odpowiedz
4 5 ~CzySieStoiCzySieLezy

Ja nie mam ambicji więc mi pasuje.

! Odpowiedz
6 16 ~kinia

Niska Emerytura dlaNierobów a co z dziećmi chorymi gdzie renta socjalna wynosi netto 664zł.??????????

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne