REKLAMA

Najmniej zarabiający zapłacą niższą składkę na PPK

2018-05-30 11:34
publikacja
2018-05-30 11:34

Niższa składka pracownicza na PPK, czyli min. 0,5 proc., będzie prawdopodobnie dotyczyć 3,5-3,7 mln pracowników - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że będzie to wynikać z ustalenia progu na poziomie 110-115 proc. płacy minimalnej.

Nowy projekt ustawy o PPK zakłada, że uczestnik systemu będzie wpłacał do PPK 2 proc. wynagrodzenia, a firma zatrudniająca 1,5 proc., ale osoby uzyskujące wynagrodzenia nieprzekraczające 2.100 zł będą mogły płacić niższą składkę - nie miej jednak niż 0,5 proc. wynagrodzenia.

"Wiemy już na bazie rozmów po ogłoszeniu tych propozycji, że w państwa ocenie ten próg jest zbyt niski. (...) Przeprowadziliśmy analizy (dot. powiązania progu z poziomem płacy minimalnej - PAP) i patrzyliśmy na poziomy powyżej płacy minimalnej" - powiedział Borys podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego.

"Ustawienie go na poziomie 110 proc. płacy minimalnej objęłoby ok. 3,5 mln osób, czyli ponad 30 proc. osób, dla których dedykowany jest program. Poziom 120 proc. płacy minimalnej to zaś ok. 4 mln osób i zbliżylibyśmy się do 40 proc. osób, dla których dedykowany jest program" - dodał.

Jego zdaniem, ostateczne rozwiązanie będzie się kształtować pomiędzy tymi progami.

"Poziom 120 proc. jest już prawdopodobnie zbyt wysoki i powinien być to poziom 110-115 proc. płacy minimalnej, czyli 3,5-3,7 mln osób - ok. 1/3 pracowników, dla których dedykowany jest program. Wtedy, bazując na dostępnych danych, mielibyśmy pewność, że rozwiązanie to trafi do osób, które ze względu na sytuację materialną nie mogą sobie pozwolić na długoterminowe oszczędzanie" - powiedział. (PAP Biznes)

pud/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
1kazek1
najmniej zarabiający podobnie jak większość uważnych obserwatorów nic nie zapłaci na PPK po prostu natychmiast wypisze się z tego programu..To kolejne nabieranie ludzi..WArto zwrócić tu uwagę jak ograniczone jest prawo do dysponowania tymi niby swoimi środkami , brak jakiejkolwiek gwaranci zysku... Już lepsze jest OFE najmniej zarabiający podobnie jak większość uważnych obserwatorów nic nie zapłaci na PPK po prostu natychmiast wypisze się z tego programu..To kolejne nabieranie ludzi..WArto zwrócić tu uwagę jak ograniczone jest prawo do dysponowania tymi niby swoimi środkami , brak jakiejkolwiek gwaranci zysku... Już lepsze jest OFE bo tam można wszystkie środki wypłacić po 60 roku życia bez podatku Belki
cds_rate
To jest dokładnie OFE v. 2.0. :-)
Kasa płynie, jest prowizja za zarządzanie niezależnie od wyników, no i insiderskie info do robienia interesów na boku dla zarządzających. Nigdy więcej, wypisuję się od razu na 2 dzień po starcie. Będę oszczędzał, nawet więcej niż PPK, tylko w funduszach na zachodzie w aktywach.
antek10
OFE 2.0. - tylko naiwni włażą swoją grabą do tej samej rzeki dwa razy.
jasiek2017
najwieksza glupota jest wiara, ze Rzad cos pomoze i cos da. Jak juz ktos sie nie zna to lepiej kupic obligacje 10 letnie i zawsze miec do nich dostep.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki