REKLAMA

Najlepszy listopad w historii indeksu S&P500

2020-12-01 08:33
publikacja
2020-12-01 08:33
Najlepszy listopad w historii indeksu S&P500

Wprawdzie ostatniej sesji listopada nie można zaliczyć do najbardziej udanych, jednak ogólny bilans poprzedniego miesiąca wypadł wyjątkowo dobrze. W poniedziałek WIG20 zakończył dzień ze spadkiem o 1,2% generując przy tym wysokie obroty, które przekroczyły 2,5 mld zł. Spory wolumen wynikał z przetasowań w ramach indeksu MSCI Poland, w przypadku którego dotychczasowe miejsce Lotosu i mBanku zajęło Allegro. Spadkowy los polskiego indeksu blue chipów podzieliły też benchmarki reprezentujące małe i średnie spółki - sWIG80 zaliczył zniżkę o 1,1%, a mWIG40 stracił 1%. Nie inaczej działo się też w pozostałej części Starego Kontynentu, gdzie większość europejskich parkietów łapała oddech po świetnym listopadzie, a skala zniżek w przypadku najważniejszych indeksów oscylowała w granicach 1%.

Wśród największych polskich spółek pozytywnie wyróżniały się wczoraj akcje CD Projekt (+7,39%), Allegro (+2,76%), PKN Orlen (+3,40%) oraz JSW (+3,21%). Dwie pierwsze ewidentnie nie partycypowały w listopadowej euforii z uwagi na przypisywane im przez inwestorów cechy spółek „wzrostowych”. Co ciekawe, na początku sesji największym ciężarem dla indeksu WIG20 były akcje PKN Orlen, jednak po ogłoszeniu nowej strategii i wizji dywidendowej rynkowy sentyment uległ zmianie o sto osiemdziesiąt stopni. Po drugiej stronie rynku znalazło się niestety aż szesnaście spółek, co pokazuje szeroką skalę wczorajszej wyprzedaży. Najmocniej traciły banki, które w trakcie listopadowego rajdu odbiły w granicach 40%. Wśród mniejszych spółek na uwagę zasługuje z kolei 18-proc. przecena akcji Biomedu Lublin - inwestorzy wyraźnie wystraszyli się rezygnacji prezesa w momencie gdy prace nad „polskim lekiem na koronawirusa” teoretycznie powinny znajdować się na ostatniej prostej.

W poniedziałek spadki nie ominęły również Wall Street - S&P500 stracił 0,5%, jednak i tak tegoroczny listopad był dla amerykańskiego indeksu najlepszy w historii. Natomiast najwyższą od 1987 r. stopę zwrotu zaliczył Dow Jones, który szczególnie partycypował w wywołanej „szczepionkową euforią” rotacji sektorowej. Warto zauważyć, że prawie trzy czwarte światowych indeksów zakończyło poprzedni miesiąc z dwucyfrową stopą zwrotu.

W momencie pisania komentarza większość indeksów azjatyckich zdecydowanie zyskuje. Na uwagę zasługuje lepszy od konsensusu chiński przemysłowy PMI według Caixin za listopad, który z wartością 54,9 pkt. znajduje się najwyżej od grudnia 2010 r. Odczyt wpisuje się w pozytywną wymowę wczorajszych danych (PMI dla większych firm) i wskazuje, że poprawa koniunktury przenika także do mniejszych przedsiębiorstw. Lekkie wzrosty obserwujemy również na poturbowanym w ostatnim czasie złocie, które wczoraj zdołało zatrzymać się na wsparciu w okolicach 1765 USD/oz. Tymczasem rozmowy w ramach spotkania OPEC+ zostały przesunięte na czwartek - według źródeł Reutersa w kartelu poszerza się grono producentów sceptycznie nastawionych do utrzymywania limitów w obecnej formie.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki