Najlepsze bankowe aplikacje mobilne - marzec 2018

analityk Bankier.pl

Najlepsze aplikacje mobilne mają mBank i Bank Zachodni WBK - wynika z rankingu przygotowanego przez redakcję Bankier.pl. Na tle konkurencji wyróżnia je szeroki zakres dostępnych funkcji i usług wykraczających poza standardowe opcje bankowości mobilnej.

Bankowość mobilna wydaje się stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak w rzeczywistości jest już pełnoletnia. W 2000 roku Wielkopolski Bank Kredytowy (dziś BZ WBK) uruchomił oparty na zapomnianej już dziś technologii WAP serwis informacyjny. Oczywiście taką usługę trudno porównywać z bankowością mobilną, jaką znamy obecnie, jednak ziarnko zostało zasiane i przez kolejne lata bankowcy pracowali nad rozwojem kolejnych funkcji. Przełomem stało się udostępnienie pierwszych aplikacji mobilnych napisanych na system iOS. W 2009 roku zrobił to Raiffeisen Bank, udostępniając program Mobilny Bank. Później historia potoczyła się już szybko.

(YAY Foto)

Początkowo aplikacje mobilne miały być jedynie uzupełniającym kanałem dostępu do konta z ograniczoną liczbą dostępnych operacji. Z biegiem czasu zaczęły doganiać swoją starszą siostrę – bankowość internetową. Dziś niektóre aplikacje mobilne oferują już więcej niż desktopowe wersje systemów transakcyjnych. Można za ich pomocą płacić w sklepach, skanować faktury, kupować bilety komunikacji miejskiej, kupować ubezpieczenia turystyczne na ostatnią chwilę, wykonywać błyskawiczne przelewy na numer telefonu i wiele innych. Nie wspominając już o podstawowych funkcjach, takich jak obsługa rachunku czy zlecanie przelewów. Jak wynika z danych serwisu PRNews.pl, z bankowości mobilnej korzysta obecnie blisko 9 mln klientów banków, z czego 5,6 mln używa w tym celu aplikacji.

Najlepsze bankowe aplikacje mobilne

W najnowszym rankingu Bankier.pl postanowiliśmy przyjrzeć się programom mobilnym. Instytucjom finansowym zadaliśmy łącznie 30 pytań o funkcje aplikacji. Pytania zostały pogrupowane na cztery kategorie główne: metody logowania i autoryzacja transakcji, płatności, zarządzenie finansami osobistymi i usługi dodatkowe.

W kategorii Metody logowania i autoryzacja transakcji braliśmy pod uwagę to, w jaki sposób można autoryzować swoją tożsamość w aplikacji. Analizowane były sposoby logowania i autoryzacji transakcji. Do zdobycia - 4 punkty.

W kategorii dotyczącej płatności punktowaliśmy aplikacje za opcje umożliwiające wykonywanie płatności telefonem i dokonywanie wypłat z bankomatów. Uwzględniliśmy tu m.in. HCE, wypłaty z bankomatów (Blik lub PeoPay), przelewy na telefon oraz płatności przy wykorzystaniu kodów QR lub funkcji OCR (do skanowania faktur). Do zdobycia było 10 punktów.

Najwyżej punktowana była kategoria, która mieściła funkcje związane z zarządzaniem finansami. Nie ocenialiśmy tu jednak tak podstawowych funkcji, jak możliwość sprawdzenia salda, historii, czy wykonania przelewu na rachunek do innego banku – te opcje oferują dziś już wszystkie banki. Braliśmy natomiast pod uwagę m.in. możliwość zakładania lokat i kont oszczędnościowych, obsługę rachunków walutowych, możliwość zakupu i sprzedaży walut, wnioskowanie o karty płatnicze i kredyty na klik, możliwość sprawdzenia salda przed zalogowaniem i zarządzenia kartami – czasowe blokowanie, zastrzeganie, zmiana limitów. Do zdobycia było łącznie 20 punktów.

W ostatniej kategorii - "usługi dodatkowe" - banki mogły zdobyć 14 punktów. Uwzględnialiśmy tu funkcje niestandardowe, ale przydatne w codziennym bankowaniu. Można było zdobyć punkty m.in. za możliwość zakupu biletów z aplikacji, wykupienia ubezpieczeń, zapisywania paragonów czy kart lojalnościowych.

Nie wszystkie banki odesłały odpowiedzi, tym samym zostały zdyskwalifikowane i nie uwzględniliśmy ich w rankingu.

Najlepsze aplikacje mobilne banków

Lp.

Bank

Metody logowania i autoryzacji transakcji

Płatności aplikacją i wypłaty gotówki

Zarządzanie finansami

Usługi dodatkowe

Suma punktów

1

mBank

3

10

16

9

38

BZ WBK

2

10

16

10

38

2

ING Bank

3

8

20

6

37

3

Bank Millennium

3

10

14

8

35

Pekao

4

6

18

7

35

PKO BP

3

10

16

6

35

4

Alior Bank

3

10

18

1

32

TMUB

3

8

16

5

32

5

Getin Bank

3

8

14

4,5

29,5

6

Orange Finanse

2

8

10

5

25

7

eurobank*

2

2

12

1

17

8

Citi Handlowy

2

4

6

3,5

15,5

9

BGŻ BNP Paribas

3

6

4

0

13

10

Envelo Bank

1

2

5

3

11

11

Credit Agricole

1

0

4

3

8

* Ocenie została poddana najnowsza wersja aplikacji, które nie zawiera jeszcze m.in. płatności HCE. Klienci mogą korzystać wciąż ze starej wersji.

 Źródło: Bankier.pl, banki, stan na 13.03.2018 r.

Liderami zestawienia zostały ex aequo mBank i BZ WBK, które zdobyły po 38 pkt. Oba oferują klientom rozbudowane aplikacje, z opcjami wykraczającymi poza standardowe funkcje bankowości mobilnej. Aplikacja mBanku oferuje wszystkie dostępne na rynku opcje płatnicze – HCE, Blika czy wypłaty z bankomatów. Do mniej standardowych można zaliczyć wskaźnik tempa wydatków, pełną obsługę rachunku maklerskiego, tworzenie celów oszczędnościowych czy możliwość podpięcia do Google Pay karty, bez jej fizycznego posiadania. 

BZ WBK ma z kolei podpięty do aplikacji pasaż finansowy. Jego klienci mogą kupować bilety komunikacji miejskiej, ubezpieczenia, zamawiać taksówki czy nawet kwiaty. Z poziomu aplikacji BZ WBK można też wyłączyć pasek magnetyczny karty czy porozmawiać wideo z doradcą. 

Drugie miejsce zajął ING Bank Śląski, który podpiął do swojego programu system RWD. Oznacza to, że klient ma dostęp do wszystkich funkcji wersji desktopowej systemu w swojej aplikacji. A oprócz tego do usług charakterystycznych dla programów mobilnych, czyli płatności HCE, Blika, logowania odciskiem palca czy zapisywania paragonów.

2,2 mln osób zrezygnowało z bankowości internetowej na rzecz aplikacji

Na trzeciej pozycji znalazły się programy oferowane przez Bank Millennium, Pekao i PKO BP. Każdy z tych programów posiada unikatowe funkcje, ale zabrakło im punktów przyznawanych na przykład za kantor walutowy (PKO BP, Millennium) czy Blika (Pekao). Wśród dodatkowych ciekawych funkcji aplikacja banku Millennium jako jedyna na rynku pozwala na zakup ubezpieczeń komunikacyjnych, w programie Pekao można autoryzować przelewy odciskiem palca, a wśród unikatowych funkcji IKO znajdziemy na przykład czeki Blik.

Wygodna aplikacja mobilna jest w stanie zastąpić klientowi desktopowy serwis transakcyjny. I tak już się dzieje. Z raportów serwisu PRNews.pl wynika, że banki mają dziś 2,2 mln klientów mobile only. To osoby, które nie logują się do swoich rachunków z poziomu komputerów, bo wszystkie operacje wykonują na smartfonach.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 theke

Albo mega długie logowanie. w Go mobile jest chyba szybki podgląd?

! Odpowiedz
0 0 jugisyn

Tak, możesz sobie podejrzeć stan konta ale nie wartościowy więc to plus ;).

! Odpowiedz
0 0 theke

nie wydaje mi sie ,że jest to napieranie banków na klientów. Po prostu w dzisiejszych czasach aplikacja jest łatwa i szybka, pozwala zaoszczędzić czas , stąd też chęci aby była dobrze zrobiona

! Odpowiedz
0 0 zuziix

Dobrze zrobiona apka oszczędza nerwów. Ile to człowiek się czasem namęczył żeby się chociaż zalogować a tu błąd i błąd

! Odpowiedz
0 0 lemka odpowiada zuziix

@zuziix no najgorzej jak błąd za błędem i nie można czegoś zrobić :x i zawsze człowiekowi się wtedy najbardziej śpieszy :D Trzeba uciekać od takich banków to bo szkoda nerwów, a apka ja widać to ważna część bankowości.

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada lemka

Prawda ! Trzeba uciekać, rozumiem jeszcze jakby nie było wyboru, ale teraz jest tyle banków że jest w czym wybierać

! Odpowiedz
0 0 jugisyn

W BNP mając konto już jakiś czas na aplikację złego słowa nie powiem, bo jest na prawdę dobra. Ale czy to jest wyznacznik? Pewnie dla wielu osób tak chociaż ja bardziej cieszę się z możliwości wpłat za darmo z planetcashy.

! Odpowiedz
0 0 theke

wpłat , czy wypłat? Plantecash`y jest faktycznie dużo więc to nie problem je znaleźć gdzieś

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada theke

wypłat* chyba w planetach nie da się wpłacać nie? Jakoś nigdy nie sprawdziłem...

! Odpowiedz
0 0 lemka odpowiada jugisyn

@jugisyn Chyba nie ma takiej możliwości w BGŻ, z drugiej strony częściej się wypłaca niż wpłaca [przynajmniej w moim przypadku] a jak potrzeba wpłącić to są oddziały bgż dostepne , więc mała strata:)
@theke planatcashe są praktycznie na każdym kroku, nawet w mojej osiedlowej biedronce jest wstawiony bankomat :D

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada lemka

Ale mi o wpłaty w planetach chodziło bo bgż ma wpłatomaty jak każdy porządny bank :) Po co tracić czas na wpłacanie w banku jak można to załatwić przy bankomacie.

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada jugisyn

to jest mega wygodne rozwiązanie, co prawda w bankach już się tak długo nie czeka jak kiedyś, ale masz rację po co tracić czas w placówce jak teraz są takie prkatyczne rozwiązania

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada zuziix

A nie czeka się w bankach dlatego, że ludzie są w stanie coraz więcej rzeczy załatwić online, przez aplikację lub przy bankomacie :) Chociażby promocje, są najczęściej związane z korzystanie z aplikacji mobilnych jak teraz ten zwrot do 320zl w koncie optymalnym

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada jugisyn

i chwała im za to że ludzie wraz z rozwojem również nie stoją w miejscu :) na czym polega na promka ? Płacisz po prostu aplikacją mobilną i dostajesz hajs ?

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada zuziix

Płacisz bezgotówkowo i otrzymujesz zwrot do 3% kwoty tych transakcji w danym miesiącu. Tylko musisz spełnić warunek 3 przelewów przy użyciu aplikacji mobilnej ;)

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada jugisyn

no dlatego dopytuję ;] wpłat nie nie maja

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada lemka

fakt, pod biedronkami sa bardzo często. I dobrze , przydaje się. I gdyby za każdą wypłate trzeba było płacić 2 zł... o zgrozo..

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada jugisyn

wpłacać to bym wpłacał w oryginalnym bgż , w wpłatomacie. Szybko i bez bólu

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada jugisyn

czytałem o tej promocji. A przelewy z apki idą co chwilę więc nie trudno spełnic wymogi

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada theke

Czytając trochę o tej promce trafiłam jeszcze na jakąś wzmiankę na temat darmowych karnetów elektronicznych na obiekty sportowe, skorzystał ktoś z tej promki ?

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada zuziix

Też widziałem taką akcję i to się nazywało konto dla aktywnych bodajże. Z tego co wiem to te dwie promocje się nie łączą więc trzeba wybrać to co bardziej nam pasuje - karnet vs zwroty :)

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada theke

Jeżeli tak dużo płacisz przez aplikację aktualnego banku to faktycznie warto. Te promocje są dla nowych klientów więc jeżeli masz już konto w BGŻ to raczej się nie załapiesz

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada jugisyn

ahhh szkoda :( trzeba dokonać wyboru albo łatwa kasa albo darmowe karnety, no ale co jak co trzeba się chyba zapisać i skorzystać z takiego bonusu fajnego !

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada zuziix

Pewnie. Jeżeli chcesz zmienić konto to czemu nie. Można sobie na przykład fajną formę do wakacji zrobić!

! Odpowiedz
0 0 wifi7 odpowiada jugisyn

takie warunki to żadne warunki. jak najbardziej do ogarniecia :)

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada jugisyn

jest możliwośc dostania karnetów na różne obiekty sportowe, od kortu tenisowego po siłownie,czy basen, zależy od miasta

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada theke

ale ciekawe czy w małych miejscowościach też przyjmują takie karnety bo pewnie w dużych nie ma z tym problemu ;p

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada zuziix

Jest lista obiektów gdzie możesz skorzystać,ale mniejsze miasta tez widziałem wiem spoko

! Odpowiedz
0 0 theke

Dla bardzo istotna jest aplikacja i zmieniłem konto ostatnio, ponieważ apka się zacinała i wylogowywała. Teraz mam optymane w BGŻ

! Odpowiedz
0 0 zuziix

aplikacja teraz jest bardzo ważna bez problemu można zrobić przelew czy sprawdzić stan konta, no chyba ze apka się zatnie :p od dawna jesteś ich klientem ?

! Odpowiedz
9 22 marcin321

Nie rozumiem tego parcia banków na wciskanie na siłę klientom tych aplikacji.

! Odpowiedz
2 11 teqnkka

Też nie rozumiem wciskania, za to podczas wyboru banku kierowałem się głównie tym jak dobra jest aplikacja mobilna.

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada teqnkka

A ja się wolałem kierować tym czy konto mam darmowe i jakie otrzymam korzyści. Bo z aplikacji mobilnej korzysta się od czasu do czasu, a ewentualne opłaty można ponosić cyklicznie.

! Odpowiedz
0 0 theke odpowiada jugisyn

Może korzystasz okazjonalnie. U mnie jest to dosyć częste, kilka razy dziennie.
@jugisyn, a jakie korzyści masz na myśli? Tu procentów nie ma ;p

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada theke

Darmowe prowadzenie, darmowe wypłaty, darmowa karta do konta, darmowe wypłaty za granicą? :) Procenty w bankach to wiesz... żadna zachęta ;)

! Odpowiedz
0 0 wifi7 odpowiada jugisyn

bardzo ciekawa jest ta oferta :o długo korzystasz z ich usług?

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada wifi7

Od niedawna ale konto optymalne ma w mojej rodzinie kilka osób juz od dłuższego czasu. Warto korzystać z promocji dla nowych klientów więc jeżeli planujesz zmianę banku to chyba to jest dobry moment :)

! Odpowiedz
0 0 wifi7 odpowiada jugisyn

wlasnie szukam nowego banku bo moj doprowadza mnie do szału. a tutaj mamy ciekawa oferte i w dodatku te benefity dla nowych osob :)

! Odpowiedz
0 0 wifi7 odpowiada jugisyn

Jestem ciekawy co to za promocja :)

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada wifi7

Kilka postów wyżej jest napisane jakie to promocje :) O zwrotach do 320zł nawet trochę szerzej pogadaliśmy :)

! Odpowiedz
0 0 lemka odpowiada jugisyn

@jugisyn Teraz na świeżo mają promocję, gdzie przy zakładaniu konta optymalnego można otrzymać nawet 200zł :D
@wifi7 A co jest dla Ciebie ważne ? Co chcesz żeby bank oferował?

! Odpowiedz
0 0 jugisyn odpowiada lemka

Teraz jest 200zł? Znowu coś nowego wymyślili? Dla mnie to i tak za późno bo konto już założone, a jak się domyślam to znowu jest promocja dla nowych klientów

! Odpowiedz
0 0 zuziix odpowiada jugisyn

Nie powiem bank umie zachęcić klientów, aż chyba sama się zastanowię nad zmianą banku,przy okazji jeszcze z takim bonusem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne