REKLAMA

Najlepiej i najgorzej płatne branże w Unii Europejskiej

2021-03-02 11:40
publikacja
2021-03-02 11:40
fot. Gajus / Shumee

Branża IT była w 2018 roku najlepiej płatną w dwunastu z 27 państw członkowskich w Unii Europejskiej. Dobrze radzili sobie zatrudnieni w działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz w dostawie energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i powietrza do układów klimatyzacyjnych. 

Jak wynika z danych Eurostatu, najlepiej płatnymi sektorami, biorąc pod uwagę średnie miesięczne zarobki brutto w euro, są: IT (12 na 27 państw członkowskich uznało ją za najlepiej płatną, a dla 4 innych państw jest to drugi pod względem zarobków sektor), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (najlepiej płatna branża dla Francji, na Węgrzech, na Malcie i w Szwecji) oraz branża zajmująca się dostawą energii - był to najlepiej płatny sektor dla sześciu państw, a na drugim miejscu znalazł się dla czterech innych krajów. 

Najgorzej opłacanym sektorem była działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. W niemal wszystkich państwach członkowskich to tam płacono najmniej. Inaczej było jedynie w Grecji, na Malcie, Słowenii i Chorwacji. Gorsze zarobki dotyczyły również usług administracyjnych o pomocniczych, które uplasowały się na drugim miejscu w rankingu najgorzej opłacanych branż w 12 krajach Unii Europejskich. 

/ Eurostat

Jak podaje Eurostat, najlepiej płatnym sektorem w Luksemburgu była edukacja, drugie miejsce zajęła również na Cyprze. Średnio opłacane były branże związane z handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów. Budownictwo było dobrze opłacane w Polsce, Estonii, na Łotwie, w Holandii i w Szwecji, niedoceniane natomiast w Chorwacji, Rumunii, na Węgrzech, w Portugalii i na Słowenii. 

W Polsce najlepiej opłacanymi branżami są: IT, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, górnictwo i wydobywani, zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, działalność profesjonalna i naukowa, administracja publiczna. Po drugiej stronie rankingu znalazły się usługi związane z zakwaterowaniem i gastronomią, usługi administrowania i działalność wspierająca, sztuka i rozrywka oraz edukacja. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bha
Płacą najczęściej %...... minimalne gruszki na wierzbie
grzegorzkubik
Właśnie dowiedziałem się, że Pan Hołowni ukończył Liceum w Białymstoku. Jakie zatem ma kwalifikacje na stanowisko premiera lub prezydenta?
pstrzezek
Podoba mi się ujęcie "Education" jako najlepiej płatnej branży ale tylko w jednym kraju (LU) Z tego co wiem to nauczyciel w Lux to super fucha. Pytanie czy nie powinno tak być w innych krajach? Niby skąd ma sie brać świadomość ekonomiczna i wiedza ogólna skoro zawód nauczyciela to bardziej obciach niż powód do dumy?
luxferre
W polskich szkołach nie uczy się ekonomii ani wiedzy społecznej. Jest niemal 100% państwowa. Oferuje słabe zarobki, porównując do rynku pracy, ale bardzo dobre dla osób leniwych i bez ambicji.
Pracując 17h w tygodniu i wliczając wszystkie przywileje wychodzi się 80-100PLN na godzinę
(dodałem 3 letni płatny urlop
W polskich szkołach nie uczy się ekonomii ani wiedzy społecznej. Jest niemal 100% państwowa. Oferuje słabe zarobki, porównując do rynku pracy, ale bardzo dobre dla osób leniwych i bez ambicji.
Pracując 17h w tygodniu i wliczając wszystkie przywileje wychodzi się 80-100PLN na godzinę
(dodałem 3 letni płatny urlop (3x1rok w ciągu życia), 2 miesiące urlopu gratis co rok, krótszy czas godziny pracy, dodatki socjalne itp.)

Dla osób, które nic nie potrafią i są leniwe taki zawód (nauczyciel) jest OK. Inni wolą pracować uczciwie.
To błędne koło - lenie bez ambicji i chęci do pracy idą na nauczycieli. Zarabiają 2-4 razy więcej niż zarobili za 17h w tygodniu w innej pracy i najczęsciej myślą, że dzieci i ich rodzice to petenci a nie klienci. Mało który nauczyciel potrafi i w ogóle ma chęć przekazywać wiedzę.

Tutaj podwyżki nic nie dadzą - trzeba wy***lić połowę kadry i sprywatyzować szkoły, wtedy takie rozważania o roli edukacji będą miały sens
traderfr
Najlepiej płatną branżą w Unii Europejskiej jest polityka, wywalć się nie da, zero odpowiedzialności a kasa płynie, w takiej Brukseli to nawet bez podatku dochodowego.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki