REKLAMA

Najgorętsza spółka na GPW pokazała wyniki. Sunex z najlepszym kwartałem w historii

2022-11-24 10:35, akt.2022-11-24 17:57
publikacja
2022-11-24 10:35
aktualizacja
2022-11-24 17:57

Jeśli najgorętszą spółką na giełdzie w danym roku jest ta, która daje największą stopę zwrotu inwestorom, to na GPW lider może być tylko jeden. Trzycyfrowe zwyżki cen akcji to nie przypadek, bo Sunex się rozwija i pokazuje dynamiczny wzrost zysków w III kwartale.

Najgorętsza spółka na GPW pokazała wyniki. Sunex z najlepszym kwartałem w historii
Najgorętsza spółka na GPW pokazała wyniki. Sunex z najlepszym kwartałem w historii
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Kurs giełdowego Suneksu od początku roku zyskał 492 proc. (na koniec 23 listopada) i pod względem stopy zwrotu był i jest zdecydowanym liderem na rynku głównym, wyprzedzając znacznie resztę stawki. Drugi IBSM może pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 255 proc., dalej są Bumech (165 proc.) oraz Sygnity i Arctic Paper ze 147-proc. wzrostem.

Cena akcji Suneksu zyskała w czwartek 16,27 proc. po publikacji raportu wynikowego, z którego wynika, że sprzedaż produktów i usług z branży OZE mocno przyspieszyła w III kwartale roku. To efekt prawdziwego boomu na pompy ciepła, o którym pisaliśmy w czerwcu. Spółka dynamicznie zwiększyła przychody, a sam skonsolidowany zysk w III kwartale okazał się blisko pięć razy większy niż rok temu.

Bankier.pl

Skonsolidowane przychody w tym okresie zwiększyły się o 143 proc. do 84,2 mln zł, a zysk operacyjny wyniósł 17,06 mln zł wobec 3,44 mln zł rok temu, czyli był większy o 394 proc. Zysk netto, uwzględniający m.in. koszty finansowe oraz podatki, wyniósł 13 mln zł i był wyższy o 495 proc. rdr.

Po trzech kwartałach przychody wyniosły 209,9 mln zł i były wyższe o 131 proc. rdr, zaraportowana EBITDA to 39,3 mln, więcej o 267,1 proc. rdr, a skonsolidowany zysk netto zwiększył się do 27,44 mln zł, czyli o 407 proc. rdr. Okazuje się, że III kwartał był najmocniejszym w historii Suneksu, który zdecydowaną większość swoich przychodów czerpie za granicą.

Rynek polski odpowiadał w okresie do końca III kwartału za blisko 33 proc. przychodów, natomiast zagranica wygenerowała 67 proc. wpływów gotówki ze sprzedaży. Największy w tym udział miał rynek niemiecki, gdzie sprzedaż dała 124,9 mln zł, czyli ponad 59 proc. wszystkich przychodów w tym okresie.

Zresztą Sunex posiada u naszych zachodnich sąsiadów zakład produkcyjny oraz spółkę handlową założoną na początku bieżącego roku. W ostatnim czasie informował o ekspansji na kolejnym niemieckojęzycznym rynku poprzez zamiar nabycie austriackiej spółki z branży instalacyjno-grzewczej. Finalizacja transakcji ma nastąpić w styczniu 2023 r.

Spółka nie ukrywa, że widzi duży potencjał w polityce UE nastawionej na transformację energetyczną oraz podążające za nią działania instytucji publicznych. Z tego tytułu liczy na przychody z zamówień publicznych.

„Zarząd spółki postrzega duży potencjał w rozwoju działalności związanej z realizacją zamówień publicznych, biorąc pod uwagę obecne trendy w polityce prowadzonej na poziomie krajowym i europejskim oraz znaczne środki publiczne i prywatne kierowane na transformację energetyczną” – czytamy w sprawozdaniu.

Raport informuje też o czynnikach potencjalnie mogących mieć wpływ na wyniki, takich jak sezonowość sprzedaży, realizacja i rozliczenie projektów współfinasowanych z środków publicznych oraz wzrost cen surowców i zaburzenia w łańcuchach dostaw.

Sunex działa w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii, oferując gamę urządzeń stosowanych zarówno w technice grzewczej oraz technice solarnej, a także ofertę podzespołów i elementów montażowych stosowanych w obu tych technikach.

Od 2015 r. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych, natomiast wcześniej akcje spółki były przedmiotem obrotu na rynku NewConnect. Sunex został założony w 2002 r. Jego kapitalizacja to obecnie 493 mln zł. W czasie wrześniowego szczytu notowań, gdy za akcje trzeba było płacić 30,90 zł, giełdowa wycena wynosiła 627 mln zł.

Michał Kubicki

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
carlito1
Piknie, a ja trzymam ze średnią 5zł :)

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki