REKLAMA

Najemcy sklepów w Watykanie płacą jedną trzecią czynszu z powodu kryzysu

2021-02-20 14:52
publikacja
2021-02-20 14:52
Najemcy sklepów w Watykanie płacą jedną trzecią czynszu z powodu kryzysu
Najemcy sklepów w Watykanie płacą jedną trzecią czynszu z powodu kryzysu
fot. Banauke / / Shutterstock

Sklepy w kamienicach należących do Watykanu płacą obecnie jedną trzecią czynszu w związku z kryzysem epidemicznym - ujawnił szef Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa) biskup Nunzio Galantino. Tak wyjaśnił spadek przychodów z najmu nieruchomości.

W wywiadzie dla włoskiej telewizji katolickiej Tv2000 w sobotę biskup Galantino skomentował prognozowany na ten rok deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej, który wyniesie prawie 50 milionów euro.

"Trzeba wyznaczyć priorytety, bo kiedy czegoś brakuje, należy ustalić, gdzie można robić cięcia. Papież powiedział, że z całą pewnością nie można ciąć w zatrudnieniu i pensjach" - dodał przewodniczący Apsa.

Następnie podkreślił: "Zagwarantowaliśmy wszystkim zarobki. Wszyscy zachowali pracę. Jasne jest to, że prosi się nas o zmienienie czegoś w stylu życia i zrozumienie, że należy oszczędzać oraz kłaść nacisk na postawę i decyzje w duchu wstrzemięźliwości”.

Włoski biskup zaznaczył, że natychmiast po wprowadzeniu lockdownu w marcu zeszłego roku kierowany przez niego watykański urząd postanowił pomóc handlowcom, którzy mają sklepy w kamienicach należących do Stolicy Apostolskiej.

"11 marca podpisałem dekret, którym chcieliśmy dać ze strony Kościoła sygnał skierowany przede wszystkim do handlowców. Zmniejszyliśmy czynsz za wynajem o jedną trzecią i powiedzieliśmy, że drugą jedną trzecią zapłacą wtedy, kiedy sytuacja wróci do normalności" - powiedział zarządca nieruchomości Watykanu. "Teraz płacą więc jedną trzecią" - dodał.

Jak przyznał biskup Galantino, ma to wpływ na budżet Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem jednak nie ma powodu do "alarmu" z powodu stanu finansów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki