Najbogatszy Afrykanin zainwestuje w Europie. Chce kupić Arsenal

Aliko Dangote, najbogatszy Afrykanin, pragnie sprawić, by jego kontynent był samowystarczalny. Planuje również w najbliższych latach zainwestować miliardy dolarów w Europie i w USA, a także przejąć klub Arsenal FC.

(fot. Akintunde Akinleye / FORUM)

W wywiadzie dla Bloomberga Aliko Dangote, którego majątek według Bloomberg Billionaires Index jest wyceniany na ponad 11 mld dolarów (według Forbesa to blisko 13 mld), opowiada o swoich planach biznesowych. Przedsiębiorczq, który dorobił się m.in. na produkcji cementu, skupia się teraz głównie na wytwarzaniu afrykańskiej żywności i na budowie rafinerii w Nigerii. Zakłada też jednak przeniesienie sporej części inwestycji poza rodzimy kontynent.

Afryka ma się wykarmić sama

Opisując swoje działania, Dangote stale podkreśla, że kluczowe dla niego jest zapewnienie Afryce samowystarczalności. Dąży do tego, aby kontynent nie był skazany jedynie na import, ale żeby zaspokajał swoje potrzeby sam. Tak było w przypadku produkcji przez Dangote m.in. cementu, a obecnie podobną drogą idzie, inwestując w rolnictwo. Jak mówi, większość państw Afryki jest uzależniona od importowanej żywności i jest to nie do przyjęcia, aby licząca ponad 300 milionów obywateli Afryka Zachodnia nie była samowystarczalna.

Zapewnienie źródeł energii

Obecnie buduje on w Nigerii jedną z największych rafinerii ropy naftowej i nie jest to jedyny projekt związany z pozyskiwaniem źródeł energii. Biznesmen posiada tam również gazociąg, który jeszcze czeka na wykorzystanie. Obecnie nie jest to możliwe ze względu na brak niezbędnej do tego infrastruktury.

Wyjście z inwestycjami w świat

Od 2020 roku Dangote chce, by 60 proc. jego nowych inwestycji było poza Afryką. Głównie myśli o Europie i USA, ale nie wyklucza także Azji czy Meksyku. Powiedział, że do 2025 roku na ten cel zamierza przeznaczyć od 20 do 50 mld dolarów. - Zwróćcie uwagę, my nie robimy małych rzeczy - mówi Dangote.

Pprzypomina też o swoich planach kupna jednego z największych europejskich klubów piłkarskich, Arsenalu FC. Wspominał kiedyś już o tym, teraz potwierdza, że nadal jest to jego celem. Przejęcia swojej ulubionej drużyny zamierza jednak dokonać dopiero po ukończeniu rafinerii. Pytany o to, czy jest możliwa sprzedaż udziałów przez obecnych właścicieli klubu odpowiada, że „na świecie wszystko jest możliwe. Jeśli otrzymają odpowiednią ofertę, jestem pewien, że odejdą.”

Adam Hajdamowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 sel

Nigeria jak widać ma więcej miliarderów niż niejeden kraj w Europie... nie chcą się dzielić z resztą Nigeryjczyków? trzeba im wysłać Pislamistów.. z Polski ..

! Odpowiedz
0 60 xyz83

Dobrze gada, ja na jego miejscu zainwestowałbym też w produkcję prezerwatyw.

! Odpowiedz
0 2 nostromo25

"dorobił się m.in. na produkcji cementu" - mysle, ze przed interwencja poprawnosci politycznej, w zdaniu byl asfalt.
Idziemy do piekla.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil