Najbogatsi Belgowie ukryli miliardy euro w Luksemburgu

Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu, by unikać podatków. W aferę zamieszany jest b. premier Yves Leterme i dziesiątki firm. Przed belgijskim fiskusem ukryto w ten sposób 48 mld euro - piszą "Le Soir" i "De Tijd".

(YAY Foto)

W efekcie kilkumiesięcznego śledztwa dziennikarzom udało się ustalić, że 60 ze 100 najbogatszych ludzi w Belgii założyło co najmniej jedną spółką w Luksemburgu w celu uniknięcia opodatkowania. W aferę zamieszane są też dziesiątki belgijskich firm i osób prywatnych. Na liście według obu belgijskich dzienników mają znajdować się wpływowi politycy, artyści i sportowcy. Spośród 50 najbogatszych rodzin w Belgii osiem na dziesięć posiada spółki zarejestrowane w Wielkim Księstwie.

Osoby i firmy zakładały w Luksemburgu spółki, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej i istniały tylko na papierze, a jednocześnie często posiadały udziały w innych firmach, często zarejestrowanych w rajach podatkowych takich jak Panama czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Większość takich firm płaci w Luksemburgu tylko minimalny podatek w wysokości 4 815 euro rocznie. "4 815 euro to niewielka kwota, ale jeśli pomnożymy ją przez 50 tys. do 60 tys. (takich spółek), to nie jest to znikomy dochód dla Luksemburga" - mówi ekspert ds. podatków Denis-Emmanuel Philippe, cytowany przez flamandzki dziennik "De Tijd".

Śledztwo dziennikarskie wykazało, że z jedną z takich spółek związany był były premier Belgii Yves Leterme. Miał on zaangażować się w działalność firmy, jeszcze zanim przestał być zastępcą sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Leterme - jak informuje "De Tijd" - nie widzi żadnego problemu w tym, że był dyrektorem jednej z takich spółek, która została następnie zamknięta. Gazeta podaje też, że nie widzi również konfliktu interesów ze sprawowanym przez niego mandatem w OECD, organizacji, która walczy z unikaniem płacenia podatku poprzez zakładanie spółek w rajach podatkowych.

W 2010 r. Leterme, wówczas jako premier Belgii, apelował na forum ONZ w Nowym Jorku o wprowadzenie podatku od transakcji finansowych jako narzędzia do walki z ubóstwem na świecie. "To oczywiście bardzo skomplikowana sprawa, ale prędzej czy później powinno to stać się możliwe. Cały świat musi wziąć w tym udział, potrzebujemy globalnego porozumienia" - mówił wtedy Leterme, cytowany przez belgijskiego nadawcę FlandersNews. Dodał, że kraje rozwijające się również muszą skonfrontować się z problemem przepaści między bogatymi a biednymi.

Afera upubliczniona w wtorek przez dwa dzienniki jest kolejnym rozdziałem ogromnej afery podatkowej związanej z Luksemburgiem.

W wyniku przecieku na początku listopada 2014 r. Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło, że przez wiele lat dzięki umowom zawieranym z władzami Luksemburga ponad 350 koncernów płaciło bardzo niskie podatki. Według luksemburskiego prawa taka optymalizacja podatkowa nie była nielegalna, ale pozostałe kraje, w których firmy te osiągały zyski, traciły miliardy euro na niezapłaconych podatkach.

Afera, nazwana LuxLeaks, wybuchła tuż po objęciu funkcji szefa Komisji Europejskiej przez Jean-Claude'a Junckera, który wcześniej przez wiele lat był premierem i ministrem finansów Luksemburga. Juncker pozostaje szefem KE do dziś.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
39 19 ajwaj

Wszyscy kombinuja, a DLACZEGO "wolnbe media" pajeczyny PISy-PAPy & co nagle o Belgii ? :)

Albowiem Belgia nie wyslala na fejka ze starym szpiclem GB dyplomatów Rosji i co deep state=devil state zostaje ???
Bashing nr. 69 strasznych bogaczy z Belgii :):):)

! Odpowiedz
16 44 karbinadel

Czy ty sam w ogóle rozumiesz ten bełkot, którym nas tu raczysz kilka razy dziennie?

! Odpowiedz
25 14 ajwaj odpowiada karbinadel

Nie czytaj cudzych listów karbinadel :)

Karbinadel to kotlet mielony po polsku (wikislownik) ... Moge tak po polsku kotlecie mielony ?

! Odpowiedz
10 17 wektorwg

Myślałem że cię wydalą z resztą Rosyjskich dyplomatów

! Odpowiedz
13 8 ajwaj odpowiada wektorwg

ja nie podlegam - bede ambasadorem Moskwy na Marsie jak wystrzele sie z Muskiem

Poczekaj na wydalonych Polaków z Moskwy - dla kazdego panstwa Lavrow szykuje dod. "niespodzianke"

! Odpowiedz
1 18 mjwhite

"Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu"

A myślałem że tylko Polacy tacy przedsiębiorczy.....

! Odpowiedz
2 29 dziki_losos

Czy kogoś to jeszcze dziwi?

! Odpowiedz
2 15 rekin1986

No cóż Politycy zanim się nauczą do czego służy krzywa Lafera to prędzej mnie tu starość nastanie z podatkami na obywatela jak z kagańcem na pysk psa im większy i ciaśniejszy chcesz mu założyć tym bardziej się szarpie z podatkami jest to samo

Teraz niech każdy sobie odpowie skąd Luksemburg ma kasę jak nie z podatków płaconych przez sąsiadów którzy mają dość podatków na własnym podwórku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 11 falcon18 odpowiada rekin1986

Społeczeństwo również nigdy nie zrozumie że wysokie podatki za które są finansowana rozpasana polityka fiskalna i państwowe monopole głównie dotykają tych najbiedniejszych.
Ludzie liczą na to że państwo im "da" nie rozumiejąc że państwo ma to co zabierze innym.
I nie da się uszczelnić systemu podatkowego tak aby korporacje płaciły podatki. Im bardziej skomplikowane prawo podatkowe tym więcej ma dziur.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 kzabor odpowiada rekin1986

To może nałożyć embargo na Luksemburg za jako raj podatkowy? Ale to nie możliwe bo prawo ustalają Ci co właśnie tam piorą pieniądze.

! Odpowiedz
1 13 rekin1986 odpowiada kzabor

Tam siedzi sama finansjera tam zwykłych szarych obywateli t trudniących się prostymi zajęciami to ze świecą szukać ceny nieruchomości na poziomie Londynu zwykłego obywatela na nie nie stać życia by mu zabrakło by na nie zarobić

Najlepszy to jest szef komisji europejskiej Juncker wszystkim narzuca politykę fiskalną a sam mieszka w raju podatkowym co śmieszniejsze dzień u niego bez alkoholu to dzień nieważny

Powiedzieć , że cyrk na kółkach to jak nic nie powiedzieć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 karbinadel

Mnie nie dziwi. Normalny instynkt samozachowawczy, obrona przed rabunkiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.