REKLAMA

Najbliższe trzy tygodnie zadecydują o przyszłości 368 tys. uczniów

2013-05-07 09:10
publikacja
2013-05-07 09:10
368 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło zdawanie matury. O godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Najbliższe trzy tygodnie zadecydują o przyszłości 368 tys. uczniów
Image licensed by Ingram Image

W tym roku formuła matury nie zmienia się w porównaniu z poprzednim rokiem. Jedyne co, to inny jest terminarz. Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczy, że obecne rozwiązanie nie kumuluje wielu egzaminów w pierwszym tygodniu matury.

Wcześniej pierwszego dnia, po napisaniu języka polskiego na poziomie podstawowym, wielu uczniów musiało po krótkiej przerwie zdawać poziom rozszerzony. W tym roku ten problem dotknie tylko 104 maturzystów, którzy zdecydowali się na zdawanie wiedzy o tańcu.

Egzamin podstawowy z języka polskiego potrwa 170 minut. Będzie się składać z kilkunastu pytań dotyczących załączonego tekstu. Maturzyści będą musieli też napisać tekst na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.


»Matura... a co potem?

Maturzyści obowiązkowo muszą zdać jeszcze dwa przedmioty. Matematykę na poziomie podstawowym napisze w środę 407 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich to osoby, które poprawiają swój rezultat uzyskiwany w poprzednich latach. Ostatni obowiązek to egzamin z języka obcego. Tutaj tradycyjnie króluje język angielski. Na poziomie podstawowym będzie go w czwartek zdawać 328 tysięcy uczniów.

Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. Marcin Smolik zauważa, że rośnie popularność przedmiotów ścisłych. W tym roku jednak nadal najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca.

Strefa Stażysty
Staż w redakcji Bankier.pl - dział Gospodarka i Inwestowanie
Staż w redakcji Bankier.pl, dział Newsroom
Staż w Serwisie Bankier.pl - zespół e-commerce
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~zdzisiek z bagien
Widać ktoś oblany się wypowiada :)
~Antymatura
Egzaminy maturalne nie są potrzebne i powinny zostać zlikwidowane, a matura powinna być świadectwem ukończenia liceum.
UZASADNIENIE:
Zanim uczeń dotrze do końca liceum, jest tyle razy sprawdzany, że gdyby faktycznie nie zasługiwał na miano „człowieka ze średnim wykształceniem”, to już dawno
Egzaminy maturalne nie są potrzebne i powinny zostać zlikwidowane, a matura powinna być świadectwem ukończenia liceum.
UZASADNIENIE:
Zanim uczeń dotrze do końca liceum, jest tyle razy sprawdzany, że gdyby faktycznie nie zasługiwał na miano „człowieka ze średnim wykształceniem”, to już dawno by wyleciał z systemu edukacyjnego. Zatem sam fakt przystąpienia do matury świadczy, że na to miano zasługuje.
Tym czasem matury można nie zdać przypadkowo, w wyniku pecha, nadmiaru stresu czy choroby – co jest oczywistą niesprawiedliwością. W dodatku jest niesprawiedliwe, że uczeń nie może odwołać się od oceny, jeśli uważa, że jest ona błędna.
Pozdr.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki